Pokiaľ Trump rozhýbe NATO, bude mať ďalší splnený sľub

Pokiaľ Trump rozhýbe NATO, bude mať ďalší splnený sľub

Americký prezident Donald Trump počas tlačovej konferencie v rámci druhého dňa summitu NATO v Bruseli 12. júla 2018. FOTO TASR/AP

No debata o navýšení obranných výdavkov by sa nemala fixovať len na 2 percentá HDP.

Zneistí partnerov tým, že úmyselne pôsobí nevyspytateľne a potom ľahšie prekonáva ich námietky. Je to jedna z vyjednávacích fínt Donalda Trumpa.

Zjavne ju uplatnil aj na summite NATO v Bruseli. Najskôr rozhodné prihlásenie sa k Aliancii a jej zomknutosti.

Potom prekvapujúce pohrozenie za zatvorenými dverami a mimo programu, že ak spojenci (podľa niektorých zdrojov len najbohatší z nich) nezdvihnú obranné výdavky už k 1. januáru 2019 na 2 percentá HDP, USA by mohli ísť vojensky vlastnou cestou. Či si predstaviť pod „vlastnou cestou“ vystúpenie Američanov z NATO alebo len obmedzenie ich účasti na činnosti Aliancie, bolo úmyselne nechané pootvorené.

A potom zase slová uznania zo strany Donalda Trumpa na adresu spojencov! Taký diplomatický sendvič, kde plátok kritiky strčíte medzi dva krajce pochvaly.   

V roku 2014 sa členovia NATO zaviazali, že obranné výdavky budú dvíhať postupne, aby 2 percentá HDP vynakladali na armádu v roku 2024 aj tie štáty, ktorým sa to doteraz nedarilo. Trumpova náhla požiadavka, aby sa tak udialo už od budúceho roka je zrejme tiež vyjednávacia taktika. Rovnako ako ním vyslovená myšlienka, že optimálne by boli vojenské výdavky až na úrovni 4 percent HDP tej-ktorej krajiny.

Pre porovnanie, toľko dnes nedávajú ani Spojené štáty. Takýto podiel vojenských výdavkov na ekonomike krajiny však zodpovedá približne úrovni, ktorú vynakladá Ruská federácia.

Možno to nebude od 1. januára 2019 a možno nie 4 percentá, ale k zvýšeniu obranných výdavkov medzi členmi dôjde skôr a bude to viac, než k čomu by došlo bez „ultimáta“ amerického prezidenta. Toto zrejme Trump chce dosiahnuť.

Bojaschopnú armádu sme dlžní sami sebe

Ak by Donald Trump dokázal skoncovať s vojenským čiernym pasažierstvom väčšiny európskych členov NATO, mohol by si pripísať ako splnený ďalší volebný sľub. Také niečo sa totiž nepodarilo jeho predchodcom v Bielom dome.

Opäť je nutné dodať, že napríklad Slovensko by malo vynakladať 2 percentá svojho HDP na obranu nie, aby urobilo radosť americkému prezidentovi, ale preto, že sme v uplynulých rokoch naše ozbrojené sily i obranyschopnosť trestuhodne zanedbávali. Dlžíme to sebe, nie Trumpovi!

Prvou povinnosťou akéhokoľvek štátu je zabezpečovať obranu navonok a poriadok dovnútra. Až potom nasledujú sociálne funkcie štátu. Buď my Slováci máme svoj štát so všetkými jeho atribútmi, vrátane pripravenosti brániť svoju suverenitu alebo je SR len veľká prerozdeľovacia sociálna agentúra.  

Čitateľ by na tomto mieste mohol namietnuť, že žiadny z našich susedov bezpečnosť Slovenska neohrozuje. No ten pocit bezpečnosti je práve výsledkom existencie NATO, jeho pokračovanie závisí od zachovania Aliancie a preto by sme ho nemali považovať za samozrejmý.

2 percentá a 20 percent z nich

Na druhej strane, debata o zvýšení obranných výdavkov by nemala posunúť do úzadia niekoľko jemnejších súvislostí. Všade sa napríklad spomínajú len tie 2 percentá HDP. No zabúda sa, že členské krajiny sa v roku 2014 tiež zaviazali, aby z každoročných obranných výdavkov aspoň 20 percent išlo na nákup vybavenia, či vojenský výskum, aby ozbrojené sily zostali moderné.

Inak povedané, nejde len o to bezmyšlienkovite minúť viac na armádu. Dôležitá je tiež štruktúra a efektívnosť vynakladaných prostriedkov. Takpovediac, hodnota za peniaze. 

Trumpova požiadavka, aby spojenci skokovo zvýšili obranné výdavky na 2 percentá HDP už k 1. januáru 2019, je možno dobrá vyjednávacia taktika. Avšak reálne by armády mohli mať problém náhle získané dodatočné peniaze efektívne využiť. Postupné zvyšovanie je lepšie ako skokové.

Samozrejme, Trump chápe tiež politickú symboliku naliehavosti, s akou sa debata o obranných výdavkoch členských krajín NATO vedie. – Symboliku smerom navonok, k potenciálnym vyzývateľom, ktorí by mohli pociťovať nutkanie otestovať súdržnosť a odhodlanie Aliancie.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo