Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. december 2013

AKTUÁLNE: Prolife organizácie sa zjednotili, pripúšťajú referendum o manželstve

V Bratislave bola dnes predstavená Aliancia za rodinu, občianska platforma zastrešujúca slovenské mimovládne organizácie venujúce sa prorodinným a prolife témam. Vznik Aliancie na tlačovej konferencii predstavili Anna Verešová (Áno pre život), Peter Kremský (Národný týždeň manželstva) a Anton Chromí...

V Bratislave bola dnes predstavená Aliancia za rodinu, občianska platforma zastrešujúca slovenské mimovládne organizácie venujúce sa prorodinným a prolife témam.

Vznik Aliancie na tlačovej konferencii predstavili Anna Verešová (Áno pre život), Peter Kremský (Národný týždeň manželstva) a Anton Chromík (Hrdí na rodinu). Prítomní boli aj zástupcovia ďalších členských organizácií ako Fórum života, Fórum kresťanských inštitúcií, Spoločenstvo Ladislava hanusa či Spoločenstvo evanjelickej mládeže. K dnešnému dňu Aliancia zastrešuje už 24 mimovládnych organizácií, ktoré sa podpísali pod jej úvodné vyhlásenie (zoznam členských organizácií a text vyhlásenia tu).

"Aliancia za rodinu bude rokovať s politickými stranami o legislatívnych krokoch na ochranu rodiny a manželstva. Ak by nedošlo k pozitívnemu ohlasu, nevylučuje aj využitie referenda."

Zdieľať

Aliancia si dáva za úlohu naplniť 5 základných cieľov: aby manželstvo zostalo pevne definované v slovenskej legislatíve ako zväzok jedného muža a jednej ženy, aby bolo spoločensky, kultúrne, sociálne a legislatívne podporované a rešpektované ako základná bunka spoločnosti. Snahou je tiež presadiť lepšiu informovanosť medzi mladými ľuďmi o zmysle a prínosoch manželstva a rodiny, tiež zabrániť, aby v spoločnosti nedochádzalo k oslabovaniu jedinečného postavenia manželstva, napr. zavádzaním nových inštitútov, ktoré by sa mu pripodobňovali.

Cieľom je tiež zabezpečiť, aby v štátnej politike adopcií zostal vždy na prvom mieste záujem dieťaťa vyrastať v stabilnej rodine s matkou a otcom a aby na jej úkor neboli rozširované možnosti adopcie ľuďmi, ktorí takéto kritériá nespĺňajú.

Aliancia za rodinu deklaruje, že sa neviaže na žiadnu ideológiu, vierovyznanie ani politickú stranu a je otvorená pre všetky organizácie, ktoré sa stotožňujú s jej cieľmi.

Inzercia

Peter Kremský na tlačovej konferencii pripomenul, že Slovensko je rodinne založená krajina, čo je zrejmé aj teraz pri nastávajúcich vianočných sviatkoch, a „toto naše bohatstvo chceme chrániť“. Dodal, že cez zdôrazňovanie negativnych javov ako napr. násilie v rodinách či alkoholizmus sa do povedomia spoločnosti podprahovo podsúva relativizovanie významu rodiny, akoby sa tvrdilo, že o dieťa sa môže lepšie postarať aj štát alebo detské domovy. Anna Verešová zdôraznila, že chyby v rodine treba odsúdiť, ale neznamenajú, že tento inštitút treba odmietnuť, naopak, „treba chrániť a posilňovať funkčné rodiny.“ Kremský dodal, že viaceré merateľné aspekty ako sú vysoká rozvodovosť či nízka pôrodnosť dokazujú, že rastie neistota inštitútu rodiny. „Preto treba okolo nej vytvoriť hradby, ktoré by ju chránili.“ Podľa Antona Chromíka „manželstvo nepotrebuje inú definíciu, ale podporu a posilnenie. Našim cieľom je vytvoriť mohutné hnutie na podporu manželstva a rodiny.“

Predstavitelia platformy sa budú snažiť zosieťovať všetkých, ktorí sa stotožňujú s jej cieľmi. Súčasne budú iniciovať stretnutia s predstaviteľmi parlamentných strán a rokovať o legislatívnych krokoch na upevnenie postavenia rodiny a manželstva. Ak by odtiaľ nedošlo k pozitívnemu ohlasu, Aliancia nevylučuje aj využitie inštitútu referenda.

Lukáš Obšitník

Foto: autor

Odporúčame

RECENZIA: Slovenskí Kristovci

RECENZIA: Slovenskí Kristovci

Ak hľadáte vhodný darček k Vianociam, kniha Kristovci je výbornou voľbou. Knihy majú viaceré podoby. Môžu byť beletristické, poetické, memoárové či vedecké. Môžu byť aj vytvorené rozhovorom rôznych ľudí a stať sa tak knižnou zbierkou viacerých interview. Takáto kniha sa číta s ľahkosťou, lebo je v n...