Ak sa Mayová nespamätá, nenahradí ju Boris Johnson, ale socialista Corbyn

Ak sa Mayová nespamätá, nenahradí ju Boris Johnson, ale socialista Corbyn

Britská premiérka Theresa Mayová reční na pôde parlamentu v Londýne 9. júla 2018. FOTO TASR/AP

A možno by takáto skúška ohňom na Spojené kráľovstvo zapôsobila katarzne.

Rezignácia Borisa Johnsona z postu britského ministra zahraničia zase raz ukázala, že odchod Spojeného kráľovstva z EÚ sa asi najlepšie dá vyjadriť slovami „ani z voza, ani na voz“.

Premiérka Theresa Mayová a zástancovia „mäkkého brexitu“ vedia, že aby krajina vystúpenie z Únie zvládla pokiaľ možno bezbolestne, Londýn bude musieť pristúpiť na kompromis s Bruselom. Jej plán predpokladá zónu voľného obchodu medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ v oblasti tovarov, ktorá by sa riadila spoločnými pravidlami. Služby by si však Londýn reguloval sám.

Na samom vrchu Mayovej priorít je ukončenie voľného pohybu osôb a opätovné nadobudnutie kontroly nad britskými hranicami. V referende o brexite totiž dôležitú rolu zohrávala nechuť voči ľuďom zo stredovýchodnej Európy, ktorí masovo prišli do Spojeného kráľovstva po rozšírení EÚ.

Lenže pre Úniu je voľný pohyb osôb silno zviazaný s ostatnými tromi slobodami (pohybu tovarov, kapitálu a služieb). Vyjednávacie pozície Bruselu a Londýna tu na seba nezmieriteľne narážajú.  

Premiér Boris?

Zástancovia „tvrdého brexitu“ z radov jej vlastnej strany premiérku Mayovú pre zmenu obviňujú, že fakticky chce Britov ponechať v Únii, len sa to tak nebude volať. Vraj zrádza väčšinovú vôľu ľudu, ktorú občania vyjadrili v referende pred dvomi rokmi.

Boris Johnson sa teraz stane lídrom tých, ktorí chcú opustiť Európsku úniu hoci aj jednostranne a bez dohody. Možno Theresu Mayovú vyzve na súboj o líderstvo v Konzervatívnej strane.   

Je však otázne, či na zmenu získa dostatočnú vnútrostranícku podporu. Toryovci sú ohľadne brexitu rozdelení, no zástancovia tvrdej línie sa zdajú byť v menšine. Ak by aj Mayová padla, nemuselo by to viesť k nástupu Borisa Johnsona. Možno by sa jednotlivé vnútrostranícke toryovské frakcie dohodli na kompromisnom nástupcovi, ktorý by bol rovnako nevýrazný ako súčasná premiérka.

V neprospech Borisa Johnsona hrá, že nemá presvedčivý plán ako ďalej po tvrdom brexite. Ten by prinajmenšom krátkodobo mohol Britom spôsobiť ekonomický šok. Trebárs v dôsledku presídlenia častí finančného sektora z Londýna do Frankfurtu alebo Paríža.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý kedysi sám pôsobil ako investičný bankár, finančnému sektoru rozumie a aktívne sa snaží lákať banky, aby sa po brexite presťahovali do metropoly na Seine.

Užitočný strašiak Corbyn

Britskí konzervatívci by si teraz mohli trúfnuť na vnútrostranícke meranie síl. Ďalšie riadne voľby do Dolnej snemovne sa majú uskutočniť až v roku 2022. - Aj keď letný súboj o nového lídra by ohrozil Mayovej rozvrh, podľa ktorého by dohoda s Bruselom mala byť uzavretá tak, aby Spojené kráľovstvo mohlo opustiť EÚ v marci 2019.

Dlhodobé napätie a intrigy vnútri Konzervatívnej strany by mohli znechutiť britských voličov. A tí by sa mohli presunúť k labouristom pod vedením Jeremyho Corbyna, tvrdého socialistu starej školy, aký v Spojenom kráľovstve nevládol od 70. rokov minulého storočia.

Ak by sa stal britským premiérom, vylúčené nie je ani znárodňovanie a daňové sadzby na úrovniach, ktoré by z krajiny vyhnali ešte viac biznisu ako celý brexit. No možno by skúška národa v podobe lídra tohto typu viedla Britov k tomu, aby si ujasnili priority.

Mohol by to byť reset, po ktorom by bol možný nový začiatok.   

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo