AKTUÁLNE: Europoslanci odmietli kontroverznú „správu Estrela“

Plénum Európskeho parlamentu dnes tesnou väčšinou odmietlo uznesenie známe ako „správa Estrela“.

Európsky parlament dnes rozhodoval o prijatí kontroverznej Správy o sexuálnom a reprodukčnom zdraví, ktorý presadzovala socialistická poslankyňa Edite Estrela. Podľa kritík správa presadzovala potratovú a gender agendu na rôznych úrovniach verejného života, nemala síce legislatívnu právomoc, v nasledujúcich diskusiách a návrhoch by však bola používaná ako dôležitý argument. Jej plný text si možno prečítať tu. Správa okrem iného posúvala „právo na potrat“ na úroveň základného ľudského práva, odporúčala, aby sa „kvalitné interrupčné služby stali legálnymi, bezpečnými a prístupnými pre všetkých“, vyzývala na reguláciu uplatňovania výhrady svedomia či na zavedenie povinnej sexuálnej výchovy pre všetky deti na základných a stredných školách.

"Proti správe Estrela hlasovali slovenskí europoslanci za KDH, SDKÚ-DS a SMK, za Estrelu SMER-SD a HZDS, SNS sa zdržala hlasovania."

Zdieľať

Na rokovanie europarlamentu sa správa dostala ešte v októbri tohto roku, vtedy ju však po búrlivej diskusii poslanci neprijali a tesnou väčšinou vrátili príslušnému Výboru pre práva žien a rodovú rovnosť na prerokovanie. Ten ju zakrátko s minimálnymi úpravami znovu schválil, na rokovanie pléna sa dostala dnes. Tu však k jej schváleniu znovu nedošlo. Podobne ako v októbri aj teraz k jej odmietnutiu prispel aj odpor voličov vo forme rôznych protikampaní, verejných výziev či priamych apelov na jednotlivých europoslacov.

Plénum miesto „správy Estrela“ napokon prijalo alternatívny návrh predložený frakciami EPP a ECR, ktorý zdôrazňuje, že „vypracúvanie a vykonávanie stratégií v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv na školách patrí do právomocí členských štátov“. Za toto uznesenie hlasovalo 334 poslancov, proti ich bolo 327, zdržalo sa 35. Správa Estrela bola následne stiahnutá ako bezpredmetná.

Na webstránke votewatch.eu si je možné pozrieť, ktorí poslanci ako hlasovali. Za alternatívny návrh (a teda proti správe Estrela) zo Slovenska boli Anna Záborská, Miroslav Mikolášik (KDH), Eduard Kukan, Peter Šťastný (SDKÚ-DS), Edit Bauer, Alajos Meszáros (SMK), proti (a za Estrelu) boli Monika Flašíková Beňová, Vladimír Maňka, Katarína Neveďalová (SMER-SD), Sergej Kozlík (HZDS), zdržal sa Jaroslav Paška (SNS) a Boris Zala a Monika Smolková (SMER-SD) nehlasovali. Pre zaujímavosť - za alternatívny návrh v najväčšom pomere svojich poslancov boli krajiny ako Poľsko, Taliansko, Malta a Maďarsko, proti Belgicko, Švédsko a Dánsko.

Slovenská europoslankyňa za KDH Anna Záborská bola jednou z najvýraznejších odporcov správy Estrela, vo Výbore k nej vypracovala odmietavé menšinové stanovisko a po dnešnom hlasovaní povedala: „To, že správa neprešla, považujem v súčasnej politickej klíme za malý zázrak. Väčšina poslancov tak jasne odmietla zasahovanie do výlučných kompetencií členských štátov, predovšetkým v otázkach týkajúcich sa výchovy detí v rodine a vykonávania potratov. Ďakujem všetkým, ktorí podporili naše snahy a apelovali na poslancov zaslaním mailu alebo podpísaním petície."

Lukáš Obšitník

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo