Odporučiť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
09. júl 2018

Zápisky kočíkujúceho chlapa: Návod na prežitie

V krajnom prípade je možné vyrobiť si plienku aj svojpomocne. Ak máte so sebou kus izolačnej pásky.
Zápisky kočíkujúceho chlapa: Návod na prežitie
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V krajnom prípade je možné vyrobiť si plienku aj svojpomocne. Ak máte so sebou kus izolačnej pásky.

Pred rokom som pod dojmom životných udalostí a z mladíckeho popudu spísal Tajné zápisky chlapa, ktorý kočíkuje v meste. Dnes som o rok starší ja, kočík, aj kočíkovaný objekt. To sú tri dobré dôvody vrátiť sa k téme a systematicky zhrnúť to najdôležitejšie z tak málo prebádanej oblasti, akou je mužské kočíkovanie. 

Veď o čo jednoduchší by bol dnes svet, ak by bola táto vec podrobnejšie zmapovaná, hoci aj na akademickej úrovni. Som hlboko presvedčený, že absolventi kočíkových štúdií by sa svetu zišli nie menej ako napríklad absolventi rodových štúdií alebo masmediálnej komunikácie.

Ako však hovorí staré čínske príslovie staršie než všetky ostatné, nemá význam plakať, pokiaľ ste vy sami neskúsili napísať článok o mužskom kočíkovaní. 

Preto nižšie nájdete pár slov k tejto téme. Rozdelil som ich do štyroch základných kategórií, ktoré tvoria jadro kultúry mužského kočíkovania.

Ak niekto v ďalekej budúcnosti bude chcieť spísať veľkú históriu mužského kočíkovania a nájde v zbytkoch internetu tieto riadky, nech vie, že všetko, čo je tu napísané, je pravda tak, ako je tu napísané.

1) Kočíkujúci muž vs. dieťa

Nebudeme rozoberať, ako funguje dieťa a čo potrebuje na prežitie (v skutočnosti funguje takmer automaticky a nepotrebuje skoro nič). Zameriame sa len na našu tému.

Tá najlepšia správa pre pochybujúcich kočíkujúcich chlapov znie, že veda je na našej strane. Pretože platí: čím špinavšie dieťa dnes, tým zdravšie dieťa v budúcnosti. Iste, aj to má svoje limity. Tá špina, čo nosí na tričku, nesmú byť zbytky novičoku, obohatený urán alebo napríklad už raz zjedené jedlo človeka či zvieraťa.

No zabrindané dieťa je dobrý signál o kočíkujúcom otcovi. Znamená, že ten si je vedomý, že dieťa potrebuje aj vstupy. Čím je zabrindanejšie, tým je jasnejšie, že sa k nemu správate dlhodobo udržateľným spôsobom.

Treba zdôrazniť, že je to nezaslúžená pozitívna diskriminácia na základe pohlavia. Pretože ak má zabrindané decko v kočíku matka, je to len matka, čo ma zabrindané decko.

Foto - ​Steven Hromnak

Zlaté pravidlo mužského kočíkovania znie – bez plienky ani na krok. Vložte si radšej jednu do pracovnej tašky, do prepážky v aute, do zásuvky v robote – všade, kam sa dá.

Pretože pokiaľ ide o vstupy, niečo, čo sa dá do dieťaťa natlačiť, zoženiete hocikde. Od benzínky až po firemnú chladničku. No zaimprovizovať s plienkou je zložitejšie. Síce sú aj na to riešenia, väčšinou v nich figuruje izolačná páska alebo kancelárska zošívačka, ale je to o držku a s neistým výsledkom.

Zatiaľ čo plienka je nutnosť, ostatné je tak trochu fejk. Krémiky, púdriky, mastičky a zásypy sú síce ústavom na kontrolu liečiv formálne kategorizované ako dermakologické prípravky pre deti, no v skutočnosti sú to analgetiká pre ich matky – aby mali pocit, že pre pozadie dieťaťa urobili všetko, čo sa v dvadsiatom prvom storočí dalo.

2) Kočíkujúci muž vs. kočíkujúce ženy

Kočíkovanie je jeden z tých svetov, ktorý nebol vytvorený mužmi. Akokoľvek sa dnes muži snažia doň zapadnúť, sú v ňom len votrelci. Ich šance plne sa adaptovať sú mizerné a nemá ani zmysel to skúšať. Muži na to nemajú ani softvér, ani hardvér.

Tá najlepšia správa pre pochybujúcich kočíkujúcich chlapov znie: veda je na našej strane. Zdieľať

Svet kočíkujúcich matiek je totiž superkomplexný a platia v ňom špecifické pravidlá. Napríklad bolo zistené, že keď okolo seba prejdú dve kočíkujúce matky, ich mozog za tú chvíľu vykoná zhruba toľko výpočtových operácií, ako celá NASA v apríli 1970, keď počas poruchy misie Apollo 13 musela v rekordnom čase prepočítať novú návratovú trajektóriu raketoplánu.

Kočíkujúce ženy totiž dokážu za okamih vyhodnotiť, ktorá z nich po pôrode ako vyzerá (teda aj to, ktorá akým spôsobom ktorá rodila), koľko minula na kočík alebo či pri výbere kočíka čerstvá mamička podľahla tlaku matky či svokry.

Kočíkujúce matky sa tiež zvyknú zhlukovať a tu vzniká pre mužov ďalšia bariéra. Kočíkovanie je totiž brutálne sexistické odvetvie. Môžete sa pokúsiť ho prelomiť a nasilu sa votrieť do takéhoto zhluku, ale nedopadne to dobre. Okrem debát o napúšťaní a vypúšťaní obsahu žalúdka zverencov sa totiž debata v materských zhlukoch často zvrhne na fyziognomické témy. Ak teda nie ste ten chlap, čo vlastní pôrodné cesty a dojčí, budete tam za trapka a dajú vám to pocítiť.
 

Foto - Profimedia.sk

Inzercia

3) Kočíkujúci muž vs. kočíkujúci muž

Existuje legenda, že kočíkujúcich chlapov niečo spája, že voči sebe cítia spolupatričnosť, že keď sa stretnú, hádžu veľavravné sprisahanecké pohľady. Alebo že sa aspoň sa normálne pozdravia. 

No je to len legenda. 

Zatiaľ čo pri stretnutí dvoch matiek sa kontrolky na ich palubných počítačoch rozblikajú tak, že to pripomína koncert Elánu na Strahove, pri stretnutí kočíkujúcich otcov je vzruchu ako na Silvestra uprostred Grónska. 

Muži len prejdú popri, akoby sa míňali v paralelných svetoch.

Ako sme už tiež skonštatovali, zatiaľ čo kočíkujúce mamičky vedia na konci každého dňa zrekapitulovať, koľko a aké ďalšie kočíky za celý deň stretli, u mužov je to úplne inak. Ak sa spýtate chlapa, ktorý práve minul iného kočíkujúceho chlapa, na to, akú farbu mal ten druhý kočík, tak sa spýta: Aký kočík?

Kočíkovanie chlapov je sólo jazda. Aká-taká socializácia otcov sa začína až o pár rokov neskôr – keď sa deti začnú mlátiť na pieskovisku. Vtedy sa začnú tie nespočetné akože ospravedlňovania, no v duchu každý zákonný zástupca ráta, koľko bodov získal jeho zverenec.

Foto – ​Anne Worner

4) Kočíkujúci muž vs. zvyšok sveta

Vo svete kočíkovania sú kočíkujúci fotri niečo ako islandskí futbaloví reprezentanti. Síce snaživí a občas aj zabodujú, ale stále len amatéri. A práve preto všetkým veľmi sympatickí.

Nebuďte prekvapení, ak sa zachmúrení susedia, s ktorými sa bijete o parkovacie miesto, zmenia na chodiace Vianoce a predavačka v potravinách, ktorú ste za celé roky nezažili interagovať, vám vloží nákup do kočíkového košíka.

Kočíkujci muž si tiež môže dovoliť veľa hrozných vecí a stále je za toho dobrého. Môže napríklad obliecť dieťaťu tričko naruby, za čo by matkám hrozilo udanie na sociálku. Tiež sme zistili, že zatiaľ čo ženám-matkám spoločnosť toleruje ako spodný limit pre ich dojčatá business causal, chlap si pre svoje dieťa môže dovoliť casual.

Pravda, toto všetko platí, len dokiaľ nespravíte nejakú fatálnu chybu. Napríklad, ak dokočíkujete na ihrisko s vašou malou blondínkou, hodilo by sa, keby to bola presne tá istá malá blondýnka, s ktorou aj odídete. Ak ste na ihrisko prišli s malou blondínkou, ale doma ste zistili, že ste si odtiaľ doniesli chlapčeka, je dobré to riešiť hneď. To je jeden z tých mála problémov, ktoré sa ignorovaním nevyriešia.

Vo svete kočíkovania sú kočíkujúci muži niečo ako islandskí futbaloví reprezentanti. Síce snaživí a občas aj zabodujú, ale stále len amatéri. A práve preto všetkým veľmi sympatickí. Zdieľať

No nečakajte len obdiv. Treba sa pripraviť aj na menej príjemné stretnutia. A to so skupinou, ktorú budeme volať „znalkyne“. Ide o ženy vo veku 55 – 110 rokov a prejavujú sa nevyžiadanými radami a hodnoteniami na tieto témy: dieťa má toho na sebe veľa, málo, je chudé, tučné, bledé, opálené, komótne, nervózne, tiché, nezastavia sa mu ústa a celkovo je čudné.

Ak takéto stretnutie absolvuje matka, neraz to končí tragicky.

Otcovia ale majú výhodu – môžu sa tváriť, že netušia, o čom je reč. Na rozdiel od žien im to všetci uveria.

Podčiarknuté a zhrnuté

Pred časom sme sa rozhodli zisťovať názor verejnosti na to, či je prípustné, aby kočíkujúci otec využil kočíkovanie aj na zastávku na letnej terase – na pivo. Teda, pýtali sme sa, či je etické pri kočíkovaní skonzumovať jedno (slovom jedno) pivo. Len tak, na terase, bez návštevy interiéru zariadenia. 

Rok sa s rokom stretol a výsledok prieskumu verejnej mienky znie: verejná mienka v tom nemá úplne jasno. Hoci citeľne prevažujú zástancovia teórie neškodnosti v tejto veci a vyslovených odporcov bolo veľmi málo, relatívne veľký bol tábor nerozhodnutých. Preto sme sa rozhodli v prieskume tejto témy ešte pokračovať (názory vítané v diskusii).

Podčiarknuté a zhrnuté – ak ste muž a chystáte sa na potomka alebo potomkyňu, kočíkovanie je vec, ktorá vás neminie. Ak si však odmyslíte miestami mierne komplikovanú operatívu, tak vás okrem spomienok, ktoré vám zostanú navždy, čaká aj obdobie, kde ako kočíkujúci chlap budete za hviezdu, hoci nebudete robiť skoro nič dobre. 

O dôvod viac sa na to dať vo veľkom štýle.

Odporúčame

Drahý Leonid Iljič

Drahý Leonid Iljič

Ku koncu života už bol predmetom vtipov po celom „východnom“ bloku. Pre nás je jeho meno synonymom augustovej okupácie v roku 1968, pre mnoho Rusov je však doba jeho vládnutia zlatou érou.