Prečo by KDH malo podporiť Františka Mikloška

 Prečo by KDH malo podporiť Františka Mikloška

Foto: TASR/ Martin Baumann

Budú pre Hlinovu stranu prezidentské voľby niečím viac ako marketingovou príležitosťou?

Kresťanských demokratov čaká cez leto zvažovanie, či v prezidentských voľbách postavia vlastného kandidáta Mariána Čaučíka, alebo podporia Františka Mikloška. Ten už kandidatúru ohlásil a do prezidentského súboja ide ako nezávislý kandidát.

Predseda KDH Alojz Hlina už možnú podporu Mikloška pripustil. S tým, že jeho strana chce, aby prezidentské voľby prebehli dôstojne a KDH v nich malo relevantného kandidáta. Mikloškova kandidatúra nie je podľa Hlinu v kontrapunkte so žiadným z týchto záujmov. Definitívne rozhodnutie ohľadom prezidentských volieb chcú kresťanskí demokrati oznámiť v septembri po rokovaní republikovej rady strany.

To, či sa KDH nakoniec rozhodne pre Mikloška alebo pre Čaučíka, bude závisieť od toho, aký prístup k prezidentským voľbám zvolí.

Buď ich pojme len úzko stranícky, teda najmä ako šancu zviditeľniť prostredníctvom nich svoju značku a svojho človeka. V takomto prípade by stávka na Mariána Čaučíka, ktorý v ostatných voľbách kandidoval za KDH do parlamentu, dávala logiku. A treba povedať, že by to nebol zlý kandidát, aj keď ani on by nepatril k favoritom volieb.

Čaučík sa ako mladý študent angažoval v „podzemnej cirkvi“, neskôr založil Hnutie kresťanských spoločenstiev detí a vybudoval úspešnú kolednícku akciu Dobrá novina. To, že má ambíciu sa angažovať v politike, je dobrou správou. Aj pre neho by však bolo lepšie, keby sa hneď na začiatku politickej kariéry nestal rukojemníkom príliš úzkoprsej straníckej stratégie.

KDH má totiž na výber aj inú taktiku, ako rozšíriť zástup strán, ktoré prezidentské voľby redukujú len ďalšiu marketingovú príležitosť na ceste k voľbám do parlamentu.Zdieľať Zdieľať

KDH má totiž na výber aj inú taktiku, ako rozšíriť zástup strán, ktoré prezidentské voľby redukujú len ďalšiu marketingovú príležitosť na ceste k voľbám do parlamentu.

Je to vcelku jednoduché. František Mikloško už dnes síce nenosí dres KDH, ale viac ako dvadsať rokov je v politike reprezentatom hodnôt a postojov, kvôli presadzovaniu ktorých táto strana vznikla. Všeobecne známym a nespochybniteľným. Vďaka svojim politickým skúsenostiam má tiež všetky predpoklady na to, že v prezidentskej kampani dokáže tieto postoje kultivovane obhájiť. Rovnako, že v nej otvorí aj témy, ktoré sú pre voličov KDH dôležité.

Ak tak neurobí, bolo by to veľké sklamanie. V tejto chvíli však neexistuje žiaden dôvod Mikloška v tejto veci spochybňovať.

Podpora pre Františka Mikloška tiež nepredstavuje pre KDH žiadne politické riziko. Väčšina jeho voličov s ním ako prezidentským kandidátom nebude mať žiaden problém. Spojenie svojej značky s Mikloškovým menom je zároveň pre KDH príležitosťou pripomenúť voličom všetky dôležité zápasy, v ktorých sa angažovalo.

Najpodstatnejšie sú však nasledujúce tri fakty: Mikloškova účasť v prezidentskej kampani je pre verejný život v tejto krajine užitočná, pre voličov KDH je prirodzeným kandidátom a podpora tejto strany by jeho váhu v prezidentskej súťaži zvýšila.

Toto všetko sú dôvody, prečo má z pohľadu KDH väčší zmysel takéhoto kandidáta podporiť, ako ho oslabovať postavením vlastného straníckeho uchádzača o prezidentské kreslo. Ak navyše nemá v talóne kandidáta – ťažkú váhu, ktorý by v prezidentskom súboji dokázal miešať kartami.


Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo