Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
04. júl 2018

Ako Dennis Prager získava videami mladých pre konzervatívne postoje

Niektoré videá Prager University sú už dostupné aj s českými titulkami.
Ako Dennis Prager získava videami mladých pre konzervatívne postoje

Dennis Prager uvádza jedno zo svojich vzdelávacích videí. FOTO: YouTube/Prager U

Hoci Američan Dennis Prager je rozhlasovým moderátorom s vyhranenými konzervatívnymi názormi už viac ako tri desaťročia, zrejme svoj najtrvácnejší pomník začal budovať v roku 2009. S producentom a scenáristom Allenom Estrinom vtedy založil Prager University alebo tiež PragerU – alternatívu k akademickej scéne, ktorá je v USA vychýlený doľava najmä v niektorých spoločenských vedách.

Virtuálna knižnica

Aby nedošlo k omylu, v skutočnosti nejde o akreditovanú kamennú vzdelávaciu inštitúciu. A riadne vzdelanie nenahradí. No ako politický fenomén udivuje priaznivcov i kritikov.  

Jadrom Prager University je zatiaľ 266 päťminútových videí. Niektoré uvádza samotný Dennis Prager, iné komentátori, profesori, či iné osobnosti z konzervatívnej časti politického spektra.

Napríklad kanadský psychológ Jordan Peterson, o ktorom sme písali nedávno; komentátor Ben Shapiro; vydavateľ Steve Forbes; dánsky štatistik Bjørn Lomborg, či nedávno zosnulý nositeľ Pulitzerovej ceny, Charles Krauthammer.

Videá sa sústreďujú na argumenty a ideové postoje k dôležitým dlhodobým politickým otázkam: Od náboženských tém (pozoruhodná je séria videí o jednotlivých prikázaniach desatora), cez ekonomiku, zahraničnú politiku, držbu zbraní a environmentalizmus, až po kritiku politickej korektnosti a politiky identity.

Neobchádzajú ani pociťovanú zaujatosť mainstreamových médií voči konzervatívcom, či kultúru sústavného pohoršovania sa študentov na univerzitách. V dobe, keď sa veľa hovorí o nepripravenosti príslušníkov „mileniálnej“ generácie na život, niekoľko z videí ponúka aj praktické rady ako napredovať v pracovnom, či súkromnom živote.   

Do piatich minút  

PragerU si drží odstup od Donalda Trumpa aj od alt-right. Jeho videá neriešia veľmi každodenné politické spory. Vďaka tomu funguje Prager University ako knižnica, ktorá nestráca aktuálnosť. Naopak, hodnota celku sa zvyšuje s každým novým zverejneným videom.   

Na druhej strane, nájdu sa tu aj osobné príbehy. Softvérový inžinier James Damore vo videu vysvetľuje ako prišiel pre svoje názory o miesto v spoločnosti Google. Antonia Okafor, ktorá dva krát volila Baracka Obamu a vlastnému liberálnemu prostrediu sa vzdialila, keď začala klásť nepohodlné otázky o potratoch, hovorí zase vo svojom videu, prečo sa nevylučuje byť konzervatívnou a súčasne čiernou mladou ženou.     

„Prager University, jednej z najväčších, najvplyvnejších a napriek tomu najmenej pochopených síl medzi online médiami, trvalo sformovanie konzervatívca dva mesiace“, píše Joseph Bernstein v kritickom článku pre BuzzFeed. Svoj text otvára príkladom mladého muža zo spoločensky liberálneho prostredia, ktorý vďaka videám PragerU zmenil postupne svoje postoje vo viacerých témach.  

Podľa Bernsteina, výroba jedného videa stojí 25-30-tisíc dolárov. Ich jednotliví uvádzači dostávajú len asi tisícdolárový honorár. Avšak videá PragerU sú pre nich prísľubom zväčšenia ich vlastného publika.  

Videá sú animované, produkované na vysokej profesionálnej úrovni a držia sa jednotného vizuálu. Kľúčové argumenty k jednotlivým témam musí uvádzač natlačiť do piatich minút.

Prager v Prahe

Pražský Občanský institut minulý mesiac oznámil, že začína ponúkať české titulky k vybraným videám PragerU. Prvé nesie názov: Uráža vás sloboda prejavu?

Inzercia

Pokiaľ neviete po anglicky, české titulky si aktivujete tak, že spustíte video. Kliknete na koliesko vpravo dole, ktoré označuje nastavenia. Následne kliknete na „Subtitles“ a z panelu jazykov si vyberiete „Czech“.

Podobne postupujte aj pri videu nižšie. Známy komentátor Ben Shapiro v ňom vysvetľuje ľavicový koncept „intersekcionality“ a čo je s ním z konzervatívneho hľadiska v neporiadku. „Dennis Prager už dlho píše komentáre a považujem ho takpovediac za studnicu múdrosti“, hovorí pre Postoj riaditeľ Občanského institutu a rodák z Banskej Bystrice, Roman Joch. „Mladí ľudia sledujú videá na YouTube, tak sme sa rozhodli, že k veciam, ktoré už sú verejne prístupné, ponúkneme aj české titulky.“

Zásadná debata medzi konzervatívcami vždy bude prebiehať na stránkach kníh a časopisov. No Joch dodáva, že pre oslovenie ľudí a najmä mladých, treba staviť aj na nové médiá.

Ostatne, Dennis Prager nie je len youtuber. V češtine minulý rok vyšla jeho kniha Desatero přikázaní s podtitulom „Nejlepší a dosud nepřekonaný návod k životu“.

Zatiaľ existujú české titulky k dvom videám z PragerU. No Joch tvrdí, že postupne chcú dorobiť titulky k ďalším: „Vyberať ich budeme podľa toho, ktorá téma zarezonuje aj u nás v Európe.“ Informácie o nových preložených videách sa budú objavovať na stránke obcinst.cz.

Na polceste k trumpizmu?

Kritici vyčítajú PragerU, že aj keď príliš nerieši Trumpa, ich videá by mohli časom priviesť ľudí ku kontroverznej alt-right. V skutočnosti však môžu skôr prvoplánových trumpistov priviesť ku kultivovanejšiemu konzervatívnemu mysleniu.

Na svojej stránke PragerU tvrdí, že 60 percent divákov ich videí je pod 35 rokov. A 70 percent z nich zmenilo na ich základe svoje názory k niektorým politickým témam. Podľa počítadla na stránke zaznamenali tie videá už dohromady 1,4-miliardy videní.

Koniec mimoriadne úspešného fenoménu PragerU zatiaľ nie je v dohľade.

Odporúčame