KOMENTÁR: Nekazte nám advent pravdou

Dôkazom toho, že pastiersky list padol na úrodnú pôdu, sú reakcie, ktoré priniesol.

Ostrý, zriedkavý a potrebný. Taký bol nedeľný pastiersky list. Biskupi v ňom okrem iného skritizovali politikov a pripomenuli, že kultúra smrti (pojem Jána Pavla II.) môže mať rôzne prejavy a že tie sa objavujú aj u nás. Toto nemohlo nechať okolitý svet pokojným. A preto reakcie, ktoré list priniesol, sú dôkazom, že padol na správnu pôdu.

Médiá už vytvorili schému, podľa ktorej je pápež František ten múdry a rozumný a naši biskupi spiatočnícki a tmárski. Vytrhávanie Františkových slov z kontextu, aby zdanlivo stáli v protiklade s vyjadreniami našich biskupov, je smutné, ale čoraz častejšie.

Novinárske články o pastierskom liste by vyzneli úplne inak, ak by médiá citovali pápeža Františka z čias, keď ako kardinál poslal (viac než ostrý) list karmelitánskym kláštorom v Buenos Aires v dobe, keď sa v Argentíne prijímal zákon o manželstve homosexuálnych osôb a o adopciách detí takýmito osobami. Ako si všimli autori portálu vKontexte.sk, kardinál Bergoglio si pri pomenovaní spomínaného javu pomáha výrazom "diablova závisť". "Aj tu je závisť diabla, prostredníctvom ktorej do sveta vstupuje dedičný hriech: závisť, snažiaca sa ľstivo zničiť Boží obraz, teda muža a ženu, ktorí dostali príkaz rásť, množiť sa a podmaniť si zem," písal Bergoglio v roku 2010.

"V hre je identita a prežitie rodiny. V hre je život mnohých detí, ktoré budú dopredu diskriminované a obrané o možnosť ľudského dozrievania."
kardinál Bergoglio, 2010

Zdieľať

Ďalej píše: "V hre je identita a prežitie rodiny: otca, matky a detí. V hre je život mnohých detí, ktoré budú dopredu diskriminované a obrané o možnosť ľudského dozrievania, ktoré sa podľa Božej vôle má uskutočňovať s jedným otcom a s jednou matkou. V hre je úplné odmietnutie Božieho zákona, vpísaného do našich sŕdc." Podľa neho bol vtedajší návrh zákona "popud otca lži, ktorý sa snaží zmiasť a oklamať Božích synov."

Iste, listu našich biskupov sa dajú vyčítať viaceré veci - trochu slabšia štylistika, malé vysvetlenie niektorých pojmov, či fakt, že pri iných negatívach spoločenského diania takýto rázny list chýba (a veľmi by sa hodil!). Ale primárny spor je o niečom inom.

Ešte horšie a veľmi nebezpečné však je, že aj mnohí kresťania začínajú prijímať mediálnu schému o dobrom pápežovi a zlých biskupoch. Už nie je zriedkavé počuť mladých veriacich, ako sa dožadujú akéhosi nekonfliktného kresťanstva. Takého, ktoré nenosí do kostolov negatívne témy, nevynáša morálne súdy, všetci mu rozumejú a je plné milých gest. Takéto kresťanstvo je však plodom vyprázdňovania svojej identity, je to sekularizované kresťanstvo, ktorého plody zbierajú v krajinách západnej Európy. Je fajn, že si nechceme kaziť advent negatívnou atmosférou, len pozor na to, aby sme si obchádzaním pravdy nevytvorili atmosféru falošnú.

Pavol Rábara

Foto: autor

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo