Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
03. júl 2018

Nečakané zmierenie: Merkelová sa so Seehoferom dohodla na utečencoch

Včera v noci špičky CDU a CSU napokon odvrátili rozpad Merkelovej vlády a našli kompromis v otázke migrantov.
Nečakané zmierenie: Merkelová sa so Seehoferom dohodla na utečencoch

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a líderka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) na zasadnutí CDU 2. júla 2018 v Berlíne. FOTO TASR/AP

Večerný strhujúci osemfinálový zápas Belgicko-Japonsko mal v podobe zvratov a fascinujúceho vyústenia rovnocenného konkurenta – duel Angela Merkel verzus Horst Seehofer.

Najskôr to v pondelok vyzeralo, že dohoda medzi kancelárkou a ministrom vnútra je nemožná. Seehofer mal za sebou veľmi ťažkú noc, keď oznámil vedeniu CSU, že sa chystá odstúpiť z funkcie ministra vnútra aj predsedu CSU. Napokon ho straníci prehovorili, aby ešte zostal a zjavne vyčerpaný Seehofer v pondelok nadránom novinárom povedal, že jediné, čo mu ostáva, je ešte raz sa stretnúť s kancelárkou a pokúsiť sa o dohodu.

Seehofer: „Osoba, ktorej som pomohol do sedla, ma vyhadzuje."

Teda pokúsiť sa o nemožné – tak to brali nemeckí komentátori, ktorí si nevedeli predstaviť, že by medzi dvomi nezmieriteľnými postojmi existoval ešte priestor pre kompromis. Merkelová sa totiž zo samitu EÚ vrátila s lepšími výsledkami než sa očakávalo: EÚ prvýkrát deklarovala, že najvyššou prioritou je zastavenie neželanej migrácie na vonkajších hraniciach tým, že sa na území Únie aj v severoafrických štátoch vybudujú akési utečenecké centrá, kde budú migranti čakať na vybavenie svojich žiadostí o azyl. Čo bolo však pre spor s CSU dôležitejšie, Merkelová od viacerých krajín ako Grécko či Španielsko a Francúzsko získala prísľub, že prijmú späť migrantov, ktorí prišli do Európy cez Grécko alebo Španielsko a nemecká polícia ich zaistí pri pokuse dostať sa do Nemecka.

Problém bol však v tom, že Merkelová podobný prísľub nevyrokovala s Rakúskom a Talianskom, ktoré navracanie migrantov striktne odmietlo s argumentom, že pokiaľ sa nevyrieši naďalej akútna situácia na Stredozemnom mori, takzvaná sekundárna migrácia v rámci EÚ Talianov nijako zvlášť nezaujíma.

Seehofer trval na tom, že aj migranti prichádzajúci z Talianska musia byť na nemecko-rakúskej hranici zastavení a posielaní späť, Merkelová to odmietala ako neprijateľný jednostranný krok, ktorý by destabilizoval Európu.

Z tohto dôvodu nebolo jasné, ako by mal vyzerať kompromis – jedine, že by Merkelová v priebehu pondelka presvedčila talianskeho premiéra Giuseppa Conteho a najmä vášnivo protinemeckého ministra vnútra Mattea Salviniho, že Talianom by nemalo záležať na ničom väčšom než na záchrane koalície CDU/CSU a SPD.

Krátko pred 17.00, keď sa mali kancelárka so svojím ministrom vnútra stretnúť na poslednom možnom zmierovacom rokovaní, tak bola nálada na bode mrazu.

Seehofer ešte predtým poskytol krátky rozhovor denníku Süddeutsche Zeitung, v ktorom pôsobil veľmi urazene a zároveň bojovne: „Nenechám sa prepustiť kancelárkou, ktorá sa stala kancelárkou len kvôli mne,“ vyhlásil Seehofer, ktorý narážal na fakt, ako ťažko sa rodila nová Merkelovej koaličná vláda. Ďalej povedal, že celá situácia je pre neho nepredstaviteľná a zopakoval, že „osoba, ktorej som pomohol do sedla, ma vyhadzuje“. Minister vnútra takisto vylučoval akékoľvek ústupky zo svojej strany: „Musel by som sa ohnúť, to nemôžem.“ Ako ďalej uviedol, nezostane ministrom vnútra, ak základná línia politiky, ktorú má zastávať, je chybná.

Na rokovanie s Angelou Merkelovou prišiel Seehofer s doslova bojovnou zostavou, okrem bavorského premiéra Markusa Södera zamieril ku kancelárke aj Edmund Stoiber, dlhoročný bavorský premiér, ktorý v zákulisí nevie povedať na Merkelovú ani jedno dobré slovo a ktorý bol od začiatku ostrým kritikom jej utečeneckej politiky.

Ako zastaviť migrantov

Zatiaľ nie je známe, čo všetko sa medzi nimi odohralo počas takmer päťhodinového rokovania. Isté je len to, že krátko po 22.00 predstúpili pred novinárov Seehofer a onedlho po ňom aj kancelárka Merkelová, obaja zvestovali, že sa predsa len podarilo dohodnúť a Seehofer ostáva ministrom vnútra.

Novým čarovným slovkom sa stali „tranzitné centrá“. Tie majú byť vybudované priamo na nemecko-rakúskej hranici, v týchto centrách majú prichádzajúci migranti vyčkať, kým sa v zrýchlenom konaní vybavia ich žiadosti o azyl. Migranti, ktorých žiadosť bude zamietnutá, tak v podstate ani nevstúpia na nemecké územie a budú sa musieť vrátiť do krajín EÚ, s ktorými Merkelovej vláda podpíše príslušné readmisné dohody.

Naďalej však zostáva problém s migrantmi, ktorí prúdia z Talianska do Rakúska. Merkelová a Seehofer chcú preto presvedčiť rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza, aby sa aj on pridal k ďalším štátom EÚ a podpísal s Nemeckom dohodu o navracaní migrantov.

Seehofer po rokovaní triumfálne vyhlásil, že sa presadil „vo všetkých bodoch“ a že sa oplatí bojovať za vlastné presvedčenie. To však podobne vierohodne môže tvrdiť aj Merkelová, keďže sa uplatnil jej hlavný princíp, že žiaden migrant nemôže byť z nemeckých hraníc poslaný späť bez toho, aby boli podpísané dohody s dotknutými európskymi štátmi. Navyše, Merkelová už dala najavo, že ani zriadenie tranzitných centier priamo na hraniciach nie je jej porážkou - CDU a CSU totiž spoločne presadzovali túto ideu už na sklonku roku 2015, keď to ostro odmietla SPD.

Po nečakanom kompromisnom riešení Seehofera a Merkelovej sa teraz čaká, ako zareagujú tí, na ktorých úkor sa tento kompromis na záchranu zväzku CDU/CSU zrodil - koaličná SPD o týchto zhromaždiskách utečencov predtým nechcela ani počuť, teraz si však uvedomuje, že jej prípadné nie by ohrozilo spoločnú vládu. V Berlíne budú takisto s napätím očakávať, ako zareaguje Rakúsko.

CDU a CSU sa teda v poslednom okamihu vyhli vzájomne zničujúcej zrážke, ale ešte je predčasné tvrdiť, či sa vládna kríza v Nemecku naozaj skončila.

Inzercia

Odporúčame