Ako Europol odpísal slovenskú políciu v prípade Holcovej telefónu

Ako Europol odpísal slovenskú políciu v prípade Holcovej telefónu

Foto – Profimedia.sk

Zahraničné a medzinárodné policajné inštitúcie sú na pochybách, či spolupráca so Slovákmi veciam viac pomáha alebo škodí.

Ako je známe, česká novinárka Pavla Holcová bola vypovedať ako svedok pred policajtmi vyšetrujúcimi vraždu Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka. Tam si od nej vyžiadali mobilný telefón, ktorý im pod nátlakom pokuty napokon vydala.

Prokuratúra to zdôvodnila takto: „Bolo nevyhnutné zabezpečiť údaje, ktoré mali zachytávať obsah, rozsah a formu komunikácie svedkyne so zavraždeným novinárom ohľadom pripravovaného článku o talianskej mafii na Slovensku, ktoré by mohli byť motívom páchateľa skutku.“

Túto konverzáciu im Holcová bola ochotná vydať samostatne, podľa nej však polícia chcela aj niečo iné. „Chceli kópie všetkých mojich konverzácií, ktoré sa odohrali po vražde,“ povedala po výsluchu.

Priveľa známostí

Špeciálna prokuratúra má, samozrejme, pravdu, keď pripomína, že novinárska profesia neoprávňuje nespolupracovať, nevydať dôkazy a že novinári nie sú vyňatí z pôsobnosti orgánov činných v trestnom konaní.

Prípad vydania Holcovej telefónu je ale zložitejší – právne aj vecne. Právne preto, že pri vydaní telefónu nešlo len o odňatie veci, na ktorú stačí súhlas prokurátora, ale aj o vydanie telekomunikačných dát, ku ktorým sa cez telefón možno dostať, vrátane textových správ či emailov. A na to už formálne treba súhlas sudcu, nielen prokurátora. Z právneho hľadiska stojí za zmienku aj konflikt so zákonnou možnosťou novinára chrániť svoje zdroje.

Ešte komplikovanejšia je vecná rovina. Polícia dnes rieši niekoľko verzií vraždy: slovenskú mafiu, taliansku a albánsku. V prípade všetkých scenárov je známe, že ide o skupiny, ktoré mali prepojenie na slovenskú políciu a bezpečnostné zložky.

Vadalovci sa dokonca podľa operatívnych záznamov vystatovali, že poznajú všetkých tajných, ktorí ich majú na starosti. Albánska skupina, ktorej sa dávnejšie podarilo zastaviť aj vyšetrenie v skutku, kde bola podozrivá z mimoriadne závažných trestných činov, má známosti vo vedení NAKA. O prepojení slovenskej mafie (či už myslíme nitriansku, kočnerovskú, zoroslavovskú, justičnú...) so štátnou mocou a políciou sa nedá pochybovať ani teoreticky.

Špeciálna prokuratúra má, samozrejme, pravdu, keď pripomína, že novinárska profesia neoprávňuje nespolupracovať, nevydať dôkazy a že novinári nie sú vyňatí z pôsobnosti orgánov činných v trestnom konaní. Zdieľať

Preto by neprekvapilo, ak by sa dôverné údaje z Holcovej telefónu dostali tam, kam nemali. Holcová bola tiež súčasťou novinárskych fór, kde sa vymieňali citlivé informácie aj v iných prípadoch prepojenia moci a organizovanej kriminality, kde sa novinári informovali o rozsahu svojich zistení a článkoch, na ktorých robia. Aj k týmto informáciám viedol prístup cez Holcovej telefón.

Či je dobré dobrovoľne spolupracovať so slovenskou políciou s vedomím tohto všetkého, nie je jednoduchá otázka. A zdá sa, že Holcová nebola sama, ktorá mala pochybnosti.

Keď odpisuje Europol

Už v čase, keď Holcová svoj telefón odovzdávala, bola informovaná, že telefón poletí do holandského Haagu, kde sídli centrála Europolu. Tam mali slovenskej polícii pomôcť dostať sa k údajom zo šifrovaných komunikácií. Holcová komunikovala cez viaceré aplikácie, ktoré využívajú zložitejšie šifrovanie.

Lenže po niekoľkých týždňoch vydala špeciálna prokuratúra tlačovú správu, že telefón vracia majiteľke. S dodatkom, že „orgány činné v trestnom konaní s predmetným mobilným telefónom žiadnym spôsobom ďalej nenakladali, a teda ani nedošlo k prelomeniu jeho ochrany a skopírovaniu údajov.“ 

Podľa Holcovej však telefón bol zaslaný do Europolu tak, ako to predtým avizovala slovenská polícia. Podľa novinárky sa telefón vrátil na Slovensko s odpoveďou Europolu, že blokovanie prístupu k dátam prelomiť nedokáže. To však nepôsobí ako dôveryhodné vysvetlenie. Hoci prelamovanie takýchto aplikácií si vyžaduje trochu času, pre lepšie vybavené policajné laboratóriá to nepredstavuje väčší problém.

Obálka NAKA s mobilom Pavly Holcovej. Foto – Pavla Holcová

Pavla Holcová pracuje pre známu medzinárodnú asociáciu investigatívnych novinárov OCCRP. Zadržanie jej telefónu, zvlášť v súvislosti s vyšetrovaním vraždy novinára, kde sú podozrivé aj skupiny napojené na štátnu moc, vzbudilo aj cezhraničný záujem.

Špeciálnej prokuratúry, policajného prezídia aj ministerstva vnútra sme sa spýtali, ako si vysvetľujú „zlyhanie“ Europolu v tomto prípade. Polícia a ministerstvo vnútra odpovedali, že k téme sa nebudú vyjadrovať, pretože súvisí s vyšetrovaním, o ktorom informuje výhradne špeciálna prokuratúra. A že policajný prezident Milan Lučanský sa neoboznamuje s dôkaznou situáciou ani s výsledkami doposiaľ vykonaného vyšetrovania prípadu.

Z informácií, ktoré sú k dispozícii, to vyzerá tak, že slovenská polícia naozaj požiadala Europol o spoluprácu, ten jej ju však v tomto prípade odmietol. To je ale pre slovenskú políciu a ministerstvo vnútra veľká facka. Zdieľať

Špeciálna prokuratúra len potvrdila, že k údajom v telefóne sa nedostala. K tomu, ako vníma spoluprácu, resp. nespoluprácu Europolu, sa tiež nevyjadrila, pretože to podľa nej súvisí s priebehom vyšetrovania.

Z informácií, ktoré sú k dispozícii, to teda vyzerá tak, že slovenská polícia naozaj požiadala Europol o spoluprácu, ten jej ju však v tomto prípade odmietol. To je ale pre slovenskú políciu a ministerstvo vnútra veľká facka.

Podobná tej, akú im dali Taliani. Tí slovenské orgány síce informovali o základných parametroch skupiny Vadalovcov, ktorí tu mali za blízkeho biznis partnera tajomníka bezpečnostnej rady štátu, no hlbšie informácie o nich si radšej nechali pre seba.

Zdá sa teda, že aj zahraničné a medzinárodné policajné inštitúcie sú na pochybách, či súčinnosť so slovenskými orgánmi riešeným veciam viac pomáha alebo škodí.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo