NÁZOR: Ako (ne)voliť? Čo Cirkev, pro-liferov, pro-rodinných aktivistov... do toho?

Máme za sebou ďalšie voľby, čaká nás druhé kolo. Zatiaľ čo Cirkvi jedni vyčítajú jej nejednoznačný tichý hlas pri tomto dôležitom akte demokracie, akonáhle sa ozve niekto jasnejšie, tí druhí ho zasa kameňujú slovami ako "nemáš čo miešať náboženstvo do politiky" a "čo ťa do nás"

Akoby bol veriaci človek, detto kňaz nekompletný, ak povie, že tá či oná strana je pre kresťanov neprijateľná. Logicky však nasleduje otázka, ktorá je tá pravá, keďže všetci sme hriešni. Dlhá polemika môže (a má) nasledovať...

Môj záver je, že to nie je len o stranách a ich politickom nastavení (ktoré je tiež dôležité), ale bude to najmä o kandidátoch, ich hodnotách, činoch a motivácii, prečo idú do politiky. Chcú sa nabaliť (lebo veď načo iné by tam šli - parafráza krčmových rečí) alebo v sebe cítia úprimnú snahu meniť svoje mesto, kraj, štát, Európu, svet? Berú to ako príležitosť byť vo výslní kamier, ľahkú možnosť uživiť svoju rodinu alebo ako zodpovednosť pred Bohom a ľuďmi?

Berúc do úvahy udalosti posledných mesiacov v Európe a na Slovensku na čele s protestmi vo Francúzsku a u nás s Národným pochodom za život mala by na Slovensku prebiehať veľmi živá debata o prítomnosti hodnôt ochrany života a rodiny v politických programoch strán a kandidátov. Avšak až na pár mini výnimiek je akosi príliš ticho. Možno dokonca naopak...

"Neexistuje právo na deti, existuje však právo detí na oboch rodičov. Deti najviac zo všetkého potrebujú otca a mamu."

Zdieľať

Preto sa pár ľudí rozhodlo urobiť aspoň niečo málo - v súvislosti s kampaňou do župných volieb upozorňujú verejnosť na dlhodobé postoje jedného z kandidátov na post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja v oblasti rodinnej politiky, ochrany života a adopcií detí homosexuálmi. Pani Monika Flašíková-Beňová svojim konaním v Európskom parlamente ako aj výrokmi pri rôznych príležitostiach dlhodobo potvrdzuje jej postoje, ktoré sú podľa nášho názoru zamerané proti ochrane života človeka v každom momente jeho jestvovania, teda od počatia až po prirodzenú smrť. Ďalším problémom je jej súhlas s adopciami detí homosexuálmi, čo podľa nás nesmeruje k tomu najlepšiemu pre tých najzraniteľnejších v tom celom - pre deti. Sme presvedčení, že k rodine založenej manželstvom muža a ženy neexistuje alternatíva hodná podpory a ochrany, akú v spoločnosti má práve manželstvo a rodina ním založená. Neexistuje právo na deti, existuje však právo detí na oboch rodičov. Deti najviac zo všetkého potrebujú otca a mamu.

Preto sme spustili informačnú kampaň a v Bratislave sme rozmiestnili 5 billboardov s textom, ktorý cituje názov článku v denníku SME zo dňa 28.2.2008: „Monika Beňová: Som za adopciu detí homosexuálmi“, kde sa pani kandidátka otvorene vyjadrila k tejto otázke pozitívnym spôsobom. Na záver billboardu dodávame otázku pre občanov: “A VY?“

Zdieľať

Prečo to robíme? Je to antikampaň proti SMERu, aby aspoň Bratislava zostala "modrá"? Nie, úprimne, to nie je našim cieľom. Majúc v úcte každého človeka bez ohľadu na jeho rasu, farbu pleti, národnosť, náboženské presvedčenie, sexuálne cítenie, či akúkoľvek inú charakteristiku jeho osobnosti, "len" považujeme za potrebné vyjadriť naše presvedčenie, že pre deti je ideálne, aby vyrastali v zdravej stabilnej a kompletnej rodine a musíme ako spoločnosť robiť všetko pre to, teda aktívne sa snažiť, aby sme tento ideál napĺňali. Pre každé dieťa.

Najdôležitejšími hodnotami pre mladých ľudí v celej Európe sú ešte stále stabilná rodina a trvalé manželstvo. Výskumy poukazujú aj na fakt, že občania EÚ by veľmi radi mali viac detí, ako majú v súčasnosti, avšak kvôli rôznym dôvodom sa obávajú ich prijať. Dôsledkom slabej podpory pro-rodinnej politiky ako aj ďalších nezdravých tendencií našej spoločnosti je vymieranie Európy, ktoré sa sociálni inžinieri snažia riešiť prisťahovalectvom (=rozbíjaním rodín prisťahovalcov) či zvyšovaním dôchodkového veku (je načim sa začať pýtať, ako dlho dokáže zvárač udržať elektródu na správnom mieste a či dokáže 70-ročná zdravotná sestra premiestňovať 80-ročných pacientov...). Sme presvedčení, že hodnoty rodiny a života je nutné v našej spoločnosti aktívne chrániť a posilňovať, zahŕňajúc aj oblasti politiky a médií, a nie ich oslabovať spochybňovaním, zosmiešňovaním či očierňovaním, ako sa to občas deje. Preto k aktívnemu podporovaniu pro-rodinných politík a postojov vyzývame všetkých verejných činiteľov, úradníkov, učiteľov, organizácie, združenia, cirkvi, jednotlivcov ako aj médiá. A tým, ktorí tak už teraz konajú, úprimne ďakujeme.

"K aktívnemu podporovaniu pro-rodinných politík a postojov vyzývame všetkých verejných činiteľov, úradníkov, učiteľov, cirkvi ako aj médiá. A tým, ktorí tak už teraz konajú, úprimne ďakujeme."

Zdieľať

Otázku pro-rodinnej politiky považujeme za jednu z najdôležitejších aj vo vzťahu občanov k ich verejným zástupcom a sme presvedčení, že by sa na ňu mali pýtať kandidátov pred každými voľbami. Apelujeme na múdrosť a svedomie každého voliča, aby si pri voľbách preveroval postoje a ciele strán a kandidátov nielen v ekonomickej oblasti a zisťoval, či sú v zhode s jeho presvedčením, pretože svojím hlasovaním im zveruje značnú moc. Každý z nás tak vplýva na formovanie svojej obce, kraja ako aj celého Slovenska a Európy pre seba, svojich blízkych no najmä pre svoje deti. Máme zodpovednosť.

Francúzsko nám ukazuje, ako to môže dopadnúť, ak nás jedna politická cesta tak unaví, že sa bezhlavo vydáme tou opačnou a nevšimneme si, že tá má medzi cieľmi aj destabilizáciu rodiny a neváha valcovať svedomie mnohých. Na druhej strane pozitívom je, že sa za rodinu vydali do ulíc Francúzska státisíce ľudí, uvedomili si, že toto smerovanie krajiny im nevyhovuje a už teraz sa medzi mladými ozývajú hlasy, že pôjdu do politiky, aby rodinu chránili. Otázka je, či to celé muselo zájsť až tak ďaleko...

Na záver sa vrátim k bratislavskému počinu - cieľom nie je boj proti pani Beňovej a už vôbec nie proti homosexuálom, ku ktorým sa musíme snažiť vždy pristupovať s úctou, rešpektom a jemnocitom. Bojujeme za aktívnu pro-rodinnú politiku a považujeme za potrebné, aby sa občania rozhodovali zodpovedne na základe relevantných informácií aj z tejto oblasti.

Tomáš Kováčik
Autor je občiansky aktivista, bol hovorcom Národného pochodu za život.

Foto: autor.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo