Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. október 2013

AKTUÁLNE: Žiadame ochranu rodiny, odkážu aktivisti francúzskemu prezidentovi

foto-franc-manif-text.jpg Odignorovali ste miliónové demonštrácie svojich občanov, ktorí sa dožadovali ochrany rodiny a svojmu národu ste nanútili svoju ideológiu, pripomínajú Hollandovi organizátori utorkového protestu. Francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, ktor...

Odignorovali ste miliónové demonštrácie svojich občanov, ktorí sa dožadovali ochrany rodiny a svojmu národu ste nanútili svoju ideológiu, pripomínajú Hollandovi organizátori utorkového protestu.

Francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, ktorý v utorok navštívi Slovensko, privítajú prolife aktivisti. Pôjde o pokojné verejné zhromaždenie s cieľom upozorniť na potrebu ochrany a podpory rodiny. Začne sa o 14:30 pred Prezidentským palácom na Hodžovom námestí v Bratislave.

"V utorok prídeme pokojne privítať pána prezidenta na Slovensku a povieme mu, že si ctíme a vážime rodinu a žiadame jej všemožnú ochranu a podporu ako na Slovensku, tak aj vo Francúzsku a celej Európskej únií," vysvetlil zvolávateľ verejného zhromaždenia Tomáš Kováčik.

Zdieľať

Podľa organizátorov je stretnutie reakciou na ignorovanie požiadaviek miliónov Francúzov, ktorí v uliciach Francúzska v uplynulých mesiacoch žiadali ochranu rodiny založenej manželstvom muža a ženy zo strany francúzskej vlády a prezidenta.

Organizátori pozývajú ľudí na zhromaždenie prostredníctvom sociálnych sietí či mailov, na sociálnej sieti Facebook svoju účasť na zhromaždení doteraz potvrdilo viac ako 40 ľudí. Prezident Francúzskej republiky François Hollande sa v utorok stretne s prezidentom Ivanom Gašparovičom, premiérom Robertom Ficom a predsedom parlamentu Pavlom Paškom.

Tomáš Kováčik: Protest bude podporou rodiny aj našich francúzskych kolegov

V utorok navštívi Slovensko francúzsky prezident Francois Hollande a ty organizuješ pokojné verejné zhromaždenie pred Prezidentským palácom. Prečo?

Už keď som sa po prvý krát dopočul, že príde francúzsky prezident, napadlo mi, že by bolo dobré podporiť protestujúcich Francúzov v ich boji za ochranu rodiny. Debatoval som o tom s niektorými ľuďmi a zhodli sme sa, že aj symbolické zhromaždenie by bolo veľmi dobré urobiť. Práve aby sme podporili kolegov vo Francúzsku, ale aj pre nás na Slovensku, aby sme stále hovorili o tom, aká je rodina dôležitá, že si zaslúži všemožnú ochranu, podporu a výsadné postavenie vzhľadom na dobrá, ktoré prináša spoločnosti. Odľudštene a čisto ekonomicky vzaté, trvácna rodina, ktorej výstupom sú daňoví poplatníci, je pre hospodárstvo veľmi dôležitá.

"Chceme operatívne zareagovať na návštevu významného politika, ktorý ignoruje ochotu miliónov svojich občanov vyjsť do ulíc a natláča im svoju ideológiu."
Tomáš Kováčik

Zdieľať

Za akciou stojíš ako občiansky aktivista alebo ide o akciu nejakého združenia?

Inzercia

Hoci som o nápade hovoril s viacerými ľuďmi, ktorým sa nápad páčil, akoby nám príliš často chýbala akcieschopnosť. Máme všetci samozrejme veľa povinností a starostí, no ako sa hovorí v príbehu o napĺňaní nádoby kameňmi, ak do nádoby najskôr dám piesok a štrk, tak sa mi tam napokon nezmestia tie veľké základné kamene, mali by sme sa naučiť zobrať na seba zodpovednosť za budúcnosť našich detí. Najskôr musíme vložiť veľké kamene, potom štrk a až nakoniec piesok. Ak budeme riešiť "len" materiálnu budúcnosť našich detí, môže nám uniknúť vývoj spoločnosti, do ktorej ich vychovávame - školstvo, korupcia, politickí správcovia vecí verejných atď. Zhromaždenie som napokon zvolal ja sám ako občan.

Ľudí na akciu pozývate len cez Facebook? Ako chcete pritiahnuť čo najviac ľudí?

Ľudí pozývame cez Facebook ako aj po svojich linkách a kontaktoch. Našim cieľom nie je zopakovanie Národného pochodu za život. (smiech) Chceme operatívne zareagovať na návštevu významného politika, ktorý ignoruje ochotu miliónov svojich občanov vyjsť do ulíc a natláča Francúzom svoju ideológiu. Nepočítam s masovou účasťou, ide nám skôr o konkrétnu reakciu a podporu protestujúcim Francúzom, ktorým aj zašleme fotografie z nášho podujatia. V jednote je sila a je potrebné sa takto povzbudzovať.

Aký bude program podujatia? Ide o riadne povolenú akciu?

Samozrejme, zhromaždenie som riadne oznámil. Na podujatí odznie niekoľko príhovorov a spoločne minútou ticha podporíme protestujúcich vo Francúzsku, ktorí vzhľadom na predchádzajúce zatýkanie a vývoj udalostí tiež používajú tiché protesty na vyjadrenie podpory rodine.

Lukáš Melicher

Ilustračné foto: Le Manif Pour Tous, Lukáš Melicher

Odporúčame