Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. jún 2018, 15:40

Francúzsko trvá na svojom návrhu spoločného rozpočtu eurozóny

Francúzsko v diskusii o reformách hospodárskej a menovej únie trvá na svojom návrhu, aby mala eurozóna v budúcnosti spoločný rozpočet. Žiada to preto, aby sa jej členským krajinám dalo ľahšie pomáhať v prípade, ak sa dostanú do finančných ťažkostí.

      Francúzsky minister financií Bruno Le Maire označil návrh nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, aby sa členom eurozóny vo finančných ťažkostiach pomáhalo krátkodobými úvermi zo záchranného fondu Európskeho mechanizmu pre stabilitu, za zaujímavú ideu, na ktorej by sa dalo stavať. „Ale jasne sa musí povedať: To všetko nestačí. Tento návrh nerobí vlastný spoločný rozpočet eurozóny zbytočným," povedal Le Maire v rozhovore pre nemecký spravodajský týždenník Der Spiegel.
      Le Maire a nemecký spolkový minister financií Olaf Scholz sa v sobotu radia v Hamburgu o opatreniach na posilnenie eurozóny. Obe krajiny sa chcú do konca júna dohodnúť na spoločnom návrhu reformy eurozóny, ktorý predložia na najbližšom summite jej hláv štátov a premiérov.
      Francúzsky prezident Emmanuel Macron už dlhšie nalieha na to, aby mala eurozóna spoločný rozpočet a svojho ministra financií. Francúzsky návrh by sa mal vzťahovať len na 19 krajín EÚ, ktoré majú euro.
      Pred nadchádzajúcim reformným summitom EÚ vplyvná fondová spoločnosť BlackRock presadzuje aj reformu bankového dohľadu spoločenstva. „Je načase urobiť posledný krok ku skutočnému európskemu bankovému dohľadu a ďalej obmedziť moc národných bankových dohľadov,“ Spieglu to povedal vicešéf fondu Philipp Hildebrand. Podľa neho sa iba týmto spôsobom dá nadlho stabilizovať finančný systém eurozóny.
      BlackRock má podiely vo všetkých veľkých finančných koncernoch, s ktorých akciami sa obchoduje na burzách.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami
pred 5 hodinami

Slovenský tenista Alex Molčan sa prebojoval do hlavnej súťaže na antukovom turnaji ATP 250 v čilskom Santiagu. Druhý nasadený hráč zvíťazil vo finále kvalifikácie nad Argentínčanom Facundom Bagnisom 6:4, 6:4. (tasr)

pred 6 hodinami
pred 7 hodinami

Mimoparlamentné hnutie Republika si na celorepublikovom sneme opätovne zvolilo za predsedu súčasného europoslanca Milana Uhríka. Delegáti ho takisto potvrdili ako lídra kandidátky do eurovolieb, odsúhlasili aj zámer otvoriť kandidátsku listinu hnutia aj pre externé osobnosti a subjekty. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.