GLÓBUS: Mariánskych dní vo Vatikáne sa zúčastnilo 800 hnutí z celého sveta

Bolo prekvapením, že 13. mája 2013 biskupi Portugalska zasvätili vo Fatime na žiadosť pápeža Františka jeho pontifikát Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Nápad Benedikta XVI. zvolať do Ríma na 13. októbra 2013 Mariánske dni realizoval František.

Originál Fatimskej Madony opustil Portugalsko a Fatimu iba trikrát. V dňoch 12.-13.10.2013 táto socha navštívila Vatikán a Rím. V tých dňoch, na 96. výročie „slnečného“ zázraku v Cova da Iria vo Fatime, ktorý v r. 1917 videlo 70 tisíc ľudí, sa uskutočnili Máriine dni. V dvojdňovom programe pútnikov boli každodenným vyvrcholením slávnosti na námestí sv. Petra za prítomnosti pápeža. V našich médiách si táto udalosť nenašla žiadnu odozvu.

"Zrazu vypukol neopísateľný jasot, keď sa pri vatikánskej bráne a aj na obrazovkách objavila hlava slávnej sochy v korunke s projektilom atentátu na Jána Pavla II z 13. mája 1981."

Zdieľať

V sobotu 12. októbra dávno pred začatím ceremónie hral orchester zapĺňajúcemu sa námestiu mariánske piesne z celého sveta. Ľudia nadšene spievali a tlieskali, hudbu vystriedala mnohoveršová fatimská pieseň zboru rehoľníčok s refrénom Ave, Ave Mária. Zrazu vypukol neopísateľný jasot, keď sa pri vatikánskej bráne a aj na obrazovkách objavila hlava slávnej sochy v korunke s projektilom atentátu na Jána Pavla II z 13. mája 1981. Asi len v Taliansku možno vyvolať v sekunde také nadšenie. Výkriky, spev, mávanie mora bielych šatiek, slzy v mnohých očiach. Taliani, a aj Vatikán, vie sláviť, nikde by nebolo toľko radosti, ako na tomto námestí sveta.

Madonu hodinu niesli námestím pomedzi radostných zástupcov 800 mariánskych hnutí. Potom sochu položili pod Néronov stĺp, ktorý videl popravu prvého pápeža Petra. V ten deň sa k poklone zastavila aj u emeritného pápeža Benedikta XVI.

Pred 17 hod. vyšiel z baziliky pápež František, privítal ho obrovský jasot. Nehybne stál pred davom, ako po svojej voľbe. Nasledovala pobožnosť „Máriina cesta“, v ktorej formou čítania z Písma, modlitieb a spevov sa meditovalo o jej siedmich bolestných zastaveniach: Simeonovo proroctvo, útek do Egypta, strata Ježiša v Jeruzaleme, stretnutie Márie s Ježišom na Kalvárii, ukrižovanie, smrť, mŕtve telo v náručí, uloženie do hrobu a očakávanie vzkriesenia.

Medzi pútnikmi bolo aj asi 100 Slovákov z mariánskych hnutí, konferenciér to zaregistroval. Boli tam aj zástupcovia Svetového apoštolátu Fatimy (SAF), medzinárodného laického modlitbového hnutia, ktorého členmi je 30 miliónov ľudí zo 116 krajín sveta. Jeho cieľom je nová evanjelizácia prostredníctvom šírenia autentického fatimského posolstva. Táto cesta spásy vedie cez obrátenie, pokánie, utrpenie, obnovu, modlitbu, adoráciu a eucharistiu.

Ako slovenský moderátor SAF som s Máriou Kovácsovou reprezentoval naše Národné centrum (www.apostolatfatimy.sk). Večer sa delegáti SAF z USA, Anglicka, Walesu, Írska, Filipín, Nigérie, Švajčiarska a Slovenska stretli na neformálnom stretnutí. Boli sme hrdí, že jedného z nás, Timothy T. Robertsona, otca 5 detí, národného prezidenta SAF Anglicka a Walesu, vybrali k stretnutiu s pápežom. Na obrazovkách sme videli, keď pápežovi povedal, že sa teší zajtrajšiemu zasväteniu sveta Fatimskej Panne a že členovia SAF sa denne modlia ruženec aj za neho.

Zdieľať

13. októbra 2013 už hodinu pred začiatkom bolo námestie so 150 tisíc veriacimi uzavreté. S manželkou sme sa dostali iba k zábradliu, kde sme v dave tri hodiny stáli s pohľadom na oltár a obrazovku. Socha Madony zasa križovala námestie, ktoré sa pomodlilo ruženec. Okolie jednoduchého oltára bolo obklopené purpurom kardinálov, fialovou biskupov, bielou kňazov a pestrými habitmi rehoľníkov a rehoľníčok.

V 13 minútovej kázni pápež vysvetlil tri omšové čítania: Boh nás prekvapuje (fascinujúca historka starozákonného Naamana a matky Božej Márie), žiada od nás vernosť vo viere, nie byť kresťanom „na chvíľu“ (list sv. Pavla Tim. 2, 8-13) a požaduje vďačnosť (Lk 17, 11-19, príbeh o 10 uzdravených malomocných, z ktorých iba jeden, cudzinec Samaritán, sa prišiel poďakovať). Pre dnešnú rodinu pápež zdôraznil dôležitosť slov „prosím, prepáč a ďakujem“. Kde tieto slová používajú, tam rodina napreduje (veľký potlesk). Opýtal sa: ako často v rodine hovoríme „ďakujem“? Ako často sa poďakujeme tomu, kto nám stojí nablízku a sprevádza nás životom?

Po bohoslužbe predniesol pápež pred sochou Fatimskej Panny Márie zasväcujúcu modlitbu, ktorou sa naplnilo očakávanie mnohých veriacich:
...Prijmi s materskou dobrotivosťou
tento zverujúci úkon, ktorý dnes konáme s dôverou
pred týmto tvojím obrazom, ktorý je nám taký drahý...

Po poldruha hodinovej svätej omši nasledovala modlitba Anjel Pána a pápežské požehnanie. Potom sa pápež stretol s kardinálmi, biskupmi, kňazmi a s vybranými zástupcami mariánskych hnutí. Absolvoval tiež tradičné cestovanie otvoreným autom po námestí. Aj keď sa mi najprv zdalo, že pápež je po mnohých aktivitách posledných dní unavený a zachrípnutý, nebola to pravda. Bol vo svojom živle, úsmevov a stiskov rúk bolo veľa. Ľudia si zvykli, že pápežovi môžu niečo povedať a teda mu hovoria.

Pred Anjelom Pána a záverečným požehnaním pápež povedal, že práve dnes v Španielsku vyhlásili 500 mučeníkov za blahoslavených, ktorých zabili za vieru v občianskej vojne v 30. rokoch 20. storočia. Pripomenulo mi to 11. marec 2001, keď som bol prítomný vo Vatikáne na beatifikácii 233 španielskych blahoslavených, ktorý v tejto vojne tiež padli za vieru. Som rád, že Cirkev nezabúda na svojich nedávnych mučeníkov, nesmie však zabudnúť ani na obete fašizmu a milióny mučeníkov v Rusku a v postkomunistických krajinách minulého storočia.

Som vďačný, že sme v Ríme a vo Vatikáne prežili „slávnosť viery venovanú našej Matke“. Pripomínam ešte ďalšie slávnosti záveru Roka viery: 26.-27.10.2013 bude na námestí sv. Petra Deň rodiny, 16.11. veľký koncert klasickej hudby v aule Pavla VI. a 24.11. sa v Bazilike sv. Petra Rok viery slávnostne zakončí.

Živ, Bože, Otca Svätého, námestníka Kristovho!

Jozef Mikloško
Autor je slovenský moderátor Svetového apoštolátu Fatimy.

P.S.: Po pristátí na letisku Ciampino bratislavskú zimu vystriedalo talianske teplo. Vľavo sa zelenali vŕšky Colli Albani s vinárskym Frascatim. Neďaleko je Castel Gandolfo s pápežovým sídlom, Monte Porcio Catone s prehliadkou betlehémov a orchideí, aj Genzano, s hlavnou ulicou pokrytou obrazmi z kvetov. V Ríme nás privítali rozkvitnuté bugenvílie a rododenrony, aj lúky žltých kručiniek - ginestrí, o ktorých básnil Leopardi. Uličky Ríma stále zdobia rozkvitnuté muškáty, citróny a pomaranče svietia v korunách stromov na uliciach a vo vyše 700 kostoloch sa modlí v mnohých jazykoch sveta. Večermi zasa svietil mesiac nad starodávnymi ruinami a scirocco z Líbye čechralo mohutné pínie. Arivederci Roma!

Foto: autor a archív

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo