EÚ: Dlhodobý rozpočet vyčlení 13 miliárd eur na obranu a bezpečnosť občanov Únie

Z budúceho dlhodobého rozpočtu EÚ, na roky 2021 – 2027, by sa malo vyčleniť 13 miliárd eur pre zabezpečenie bezpečnosti občanov EÚ, európskej obrany a posilnenie úlohy EÚ ako globálneho hráča. Uviedla v stredu Európska komisia (EK).

Návrh EK ráta s tým, že Európsky obranný fond (EDF) s rozpočtom 13 miliárd eur podporí aj cezhraničné investície do najmodernejších a navzájom prepojených technológií a zariadení v oblastiach, ako je šifrovaný softvér či bezpilotné lietadlá.
      

Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová s odkazom na rozpočtový návrh pripomenula, že Únia v posledných rokoch podnikla v oblasti bezpečnosti a obrany kroky, ktoré by sme si v minulosti nedokázali predstaviť. "Podporujeme výskum a spoluprácu v záujme rozvoja obranných spôsobilostí. Prijímame opatrenia, ktoré uľahčia rýchly pohyb vojenských síl členských štátov po Európe," uviedla.
      

Mogheriniová zdôraznila, že s podporou EK navrhla zriadenie európskeho mierového nástroja vo výške 10,5 miliardy eur. Ten bude mimo rozpočtu EÚ a má zlepšiť financovanie vojenských operácií Únie a podporiť akcie, ktoré realizujú partneri EÚ.
      

Komisia upozornila, že prvýkrát v histórii EÚ sa časť európskeho rozpočtu vynakladá na spoločné investície do obrany, do vývoja nových technológií a zariadení, ktoré majú chrániť občanov. EDF predstavuje zásadnú zmenu európskej spolupráce v oblasti obrany.
      

Z Európskeho obranného fondu s rozpočtom 13 miliárd eur eurokomisia navrhla vyčleniť 4,1 miliardy eur na priame financovanie konkurencieschopných a spoločných výskumných projektov. Okrem fázy výskumu bude mať fond k dispozícii 8,9 miliardy eur, ktorými bude dopĺňať investície členských štátov vo forme spolufinancovania nákladov na vývoj prototypov a nákladov na certifikáciu a testovanie. Vďaka EDF sa Únia zaradí medzi štyroch najvýznamnejších európskych investorov do výskumu a technológií v oblasti obrany.
      

Cez EDF sa budú financovať projekty, ktoré zvýšia bezpečnosť EÚ a ktoré zodpovedajú prioritám schváleným v rámci spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky alebo v spolupráci s NATO. Financovať sa budú len tie spoločné projekty, do ktorých sú zapojení minimálne traja účastníci z troch členských štátov EÚ. Únia bude spolufinancovať vývoj spoločných prototypov len v prípade, keď sa členské štáty zaviažu, že konečný produkt kúpia.
      

Fond sa zameria na prelomové inovácie, pričom päť percent finančných tokov sa určí na prelomové technológie a inovačné zariadenia, ktoré EÚ umožnia posilniť svoje dlhodobé vedúce postavenie v oblasti technológií.
      

Európsky mierový nástroj s objemom 10,5 miliardy eur, ktorý navrhla Mogheriniová, nie je súčasťou dlhodobého rozpočtu EÚ. Jeho zámerom je zlepšiť schopnosť EÚ predchádzať konfliktom, budovať mier a zaistiť medzinárodnú bezpečnosť. Tento nástroj má spojiť existujúce mimorozpočtové mechanizmy určené na bezpečnosť a obranu s cieľom odstrániť existujúce medzery a obmedzenia. Zvýši sa tým účinnosť financovania vojenských misií a operácií v rámci spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky. Zjednodušia sa tiež príspevky EÚ na mierové operácie vo svete a pokryjú sa výdavky, ktoré nemožno financovať z rozpočtu EÚ z dôvodu ich vojenských a obranných dôsledkov.
 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo