Parlament stopol sprísnenie potratov. Blanár a Vašečka pripravujú vlastné návrhy

Parlament stopol sprísnenie potratov. Blanár a Vašečka pripravujú vlastné návrhy

Plénum Národnej rady SR. Ilustračné foto: nrsr.sk

Poslanci Národnej rady SR o sprísnení zákona o potratoch nakoniec nehlasovali. Namiesto toho schválili návrh poslanca Juraja Blanára (Smer-SD), na základe ktorého bol návrh ĽSNS z rokovania stiahnutý.

ĽSNS chcela návrhom sprísniť potratovú politiku na Slovensku a zakázať svojvoľné a neodôvodnené potraty. Strana chcela presadiť, aby boli tieto zákroky možné len v troch prípadoch. Prvým je, ak je ohrozený život matky, druhým, ak žena otehotnela v dôsledku trestného činu. Treťou možnosťou malo byť, ak ide o preukázateľne geneticky chybný vývoj plodu.

Súčasné ustanovenie, ktoré dovoľuje potraty do 12. týždňa tehotenstva, chceli zo zákona vypustiť. Zároveň tam chceli doplniť pravidlo, že cudzinkám bude možné vykonať tento zákrok len v prípade ohrozenia ich života a s ich súhlasom.

Za Blanárov návrh hlasovalo celkovo 76 poslancov, z toho takmer všetci zo Smeru-SD, väčšina zo SNS aj Mostu-Híd, dvaja zo SaS a väčšina nezaradených poslancov. Poslanci za SaS sa väčšinou zdržali hlasovania. Proti Blanárovmu návrhu hlasovali naopak všetci poslanci ĽSNS, rovnako všetci zo Sme rodina, Ján Podmanický (Smer-SD), Jana Cigániková a Vladimír Sloboda (SaS), Soňa Gaborčáková, Eduard Heger, Marek Krajčí, Jozef Lukáč a Anna Verešová (všetci z OĽaNO) a Zsolt Simon a Richard Vašečka spomedzi nezaradených poslancov.

Juraj Blanár súčasne spomenul, že plánuje predložiť vlastný návrh zákona o sprísnení potratov, podľa neho by mohlo ísť aj o ústavný zákon. Pre Denník N však priznal, že ani v Smere-SD nie sú pri tejto téme jednotní.

Vlastný návrh zákona pripravuje aj Richard Vašečka z KDH, ktorý sa vyjadril, že za návrhy ĽSNS štandardne nehlasuje, ale tento bol pripravený podporiť. Pripomenul, že podľa prieskumov agentúry Focus približne 70 percent obyvateľov Slovenska považuje súčasný legislatívny stav v tejto veci za príliš benevolentný.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo