Keď Smeru dochádzajú kádre

 Keď Smeru dochádzajú kádre

Foto: TASR/Martin Baumann

Prečo bude mať Ficova strana problém obhájiť výsledok z ostatných komunálnych volieb.

Keď dáme nabok nezávislých kandidátov, tak Smer bol v komunálnych voľbách v roku 2014 najúspešnejšou politickou stranou. Obsadil 847 kresiel starostov a primátorov. S veľkým odstupom nasledovalo KDH, ktoré získalo 122 týchto postov. Spomedzi veľkých krajských miest vyhral Smer primátorské súboje v Košiciach, Žiline a Nitre. Primátorom Banskej Bystrice sa stal Ján Nosko, ktorý síce kandidoval ako nezávislý, ale Smer ho vo voľbách podporoval.

Dnes je situácia taká, že kampaň pred komunálnymi voľbami sa už pomaly rozbieha, Smer však zatiaľ svojho kandidáta nepredstavil nielen v Bratislave, ktorá je preň tradične ťažkým terénom, ale ani v žiadnom inom krajskom meste. Dokonca ani tam, kde v minulosti býval úspešný. Dôvodom pritom nie je taktika, ale problém nájsť kandidátov, ktorí by mali šancu na úspech.

Kampaň sa už pomaly rozbieha, Smer však zatiaľ svojho kandidáta nepredstavil nielen v Bratislave, ale ani v žiadnom inom krajskom meste. Zdieľať

V Košiciach, kde v roku 2014 zvíťazil Richard Raši, je už dnes známy spoločný kandidát opozície (SaS, OĽaNO a KDH) Jaroslav Poláček a do primátorského súboja sa chystá ísť aj dlhoročný košický poslanec parlamentu za SDKÚ, dnes predseda strany Šanca Viliam Novotný.

Smer v Košiciach stále nemá jasno a podľa informácií Postoja momentálne testuje šance viacerých možných kandidátov. Do tohto okruhu patrí aktuálny zastupujúci primátor Martin Petruško, starosta košickej mestskej časti Západ Ján Jakubov, námestníčka košického primátora Renáta Lenártová a vplyvný riaditeľ košického magistrátu Pavol Lazúr.

Problémy s nájdením kandidáta má Smer aj v Žiline, kde pred štyrmi rokmi vyhral jeho nominant Igor Choma. Ten sa už teraz kandidovať nechystá. Ako možný kandidát Smeru sa spomína prednosta žilinského mestského úradu Igor Liška, ktorý je mestským aj župným poslancom za Smer.

V Prešove, kde primátorský post obhajuje Andrea Turčanová z KDH, sa ako možný kandidát Smeru spomína mestský a krajský poslanec Smeru Miroslav Benko. Ani jedno zo spomenutých mien kandidátov Smeru nepatrí z pohľadu popularity k ťažkým váham a vo voľbách môžu iba prekvapiť.

Pokiaľ ide o krajské mestá, tak v novembri sa Ficova strana bude spoliehať najmä na úradujúceho primátora Nitry Jozefa Dvonča, ktorý však stále nepotvrdil, že bude opäť kandidovať. Jeho obavy vyplývajú z toho, že v župných voľbách dosiahol v Nitre slabší výsledok. Znalci nitrianskej politiky úplne nevylučujú ani možnosť, že karty v komunálnych voľbách v Nitre sa pokúsi zamiešať aj bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, ktorý o možnosti angažovania v regionálnej politike hovoril na svojej rozlúčkovej tlačovej konferencii.

V Banskej Bystrici Smer pravdepodobne zopakuje model z ostatných komunálnych volieb, keď podporil súčasného primátora Jána Noska.

Strana Smer personálne chradne, nové kádre neprichádzajú a zaujímavé osobnosti v regiónoch s ňou nechcú mať nič spoločné. Zdieľať

Keď sa s politikmi Smeru rozprávate mimo záznamu, tak viacerí priznávajú, že aj pred komunálnymi voľbami narážajú na problém, s ktorým už boli intenzívne konfrontovaní pred minuloročnými župnými voľbami. Strana personálne chradne, nové kádre neprichádzajú a zaujímavé osobnosti v regiónoch s ňou nechcú mať nič spoločné.

Spoluprácu so Smerom si nevedia predstaviť ani viacerí úspešní komunálni politici, pre ktorých by obhájenie postu v týchto voľbách nemalo byť problémom. Možnosť, či by nekandidovala v jeho farbách, Smer v minulosti sondoval aj u populárnej starostky Kláštora pod Znievom Eriky Cintulovej. Odmietla to. Okrem toho, že podporu strany pre svoju kandidatúru nepotrebovala, bolo dôvodom aj to, že so Smerom nechcela byť nijako spájaná. „O spolupráci s nejakou stranou by som rozmýšľala, len keby som sa chcela z komunálnej úrovne posunúť na celoštátnu. Smer by však v dnešnej situácii určite nepripadal do úvahy,“ povedala Cintulová Postoju.

Existuje viacero dôležitých príznakov toho, že politická strana sa nachádza v kríze. Strata schopnosti osloviť nových zaujímavých ľudí patrí určite k tým najvýpovednejším. Smer začína byť dnes už odkázaný len na svoj obohraný stranícky aktív a komunálne voľby budú po župných ďalšie v poradí, ktoré naplno obnažia, čo tento stav znamená.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo