Eskalácia obchodného sporu s USA vyvoláva neistotu medzi nemeckými exportérmi

Eskalácia obchodného sporu so Spojenými štátmi vyvoláva obrovskú neistotu medzi nemeckými exportérmi, ktorí sú tiež nepriamo zaťažení americkými sankciami voči Iránu a Rusku.

Uviedla to v pondelok Nemecká obchodná a priemyselná komora DIHK.

Americký prezident Donald Trump počas víkendu odstúpil od spoločného komuniké skupiny G7 (siedmich najvyspelejších ekonomík), v ktorom sa spomínala potreba "slobodného, spravodlivého a vzájomne prospešného obchodu a dôležitosť boja proti protekcionizmu".

"Obchodný spor v súčasnosti vedie k značnej neistote medzi nemeckými spoločnosťami, ktoré podnikajú v zahraničí," povedal šéf oddelenia zahraničného obchodu v DIHK Volker Treier. "Fiasko summitu G7 ukázalo, aký hlboký je politický rozkol a aké nebezpečenstvo môže na nás ešte číhať," dodal Treier.

Americké dovozné tarify na oceľ a hliník a prípadné dodatočné clá na dovoz automobilov jasne porušujú medzinárodné pravidlá, skonštatoval Treier. 

V Nemecku, ktoré je najväčším európskym exportérom do USA, je v stávke viac ako milión pracovných miest, preto sa zúfalo snaží vyhnúť obchodnej vojne medzi Európskou úniou (EÚ) a USA.

Treier pripomenul, že aj jednostranne vyhlásené sankcie USA voči Iránu a Rusku čoraz viac zaťažujú nemecké hospodárstvo. Vzhľadom na teritoriálny vplyv amerických sankcií mnohé nemecké spoločnosti v súčasnosti ukončujú operácie v zahraničí a zastavujú snahy o rozvoj nových obchodov, povedal.

Nemecký vývoz do Spojených štátov, najväčšieho exportného trhu po krajinách EÚ, už od začiatku roka mierne klesol. "To znamená, že pôvodná prognóza DIHK o náraste nemeckého exportu do USA o vyše 5 % je viac než otázna," povedal Treier.

"Firmy pri zahraničnom obchode potrebujú spoľahlivosť. Z tohto dôvodu je pre EÚ dôležité, aby bola plne odhodlaná posilniť pravidlá WTO a globálne pravidlá," dodal.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo