Európski socialisti kritizujú Rím za uzavretie prístavov pre loď s utečencami

Strana európskych socialistov (PES) v pondelok ostro odsúdila novú taliansku vládu za to, že uzavrela talianske prístavy pre loď Aquarius prepravujúcu stovky migrantov.

Predseda PES a bulharský europoslanec Sergej Stanišev pripomenul, že vláda v znamení spojenectva populistov a krajnej pravice odmietla povoliť tomuto plavidlu vstup do sicílskeho prístavu Palermo, pretože sa obáva straty voličskej podpory v lokálnych voľbách.

Uzavretie prístavov v Taliansku nariadil minister vnútra Matteo Salvini, vodca protiprisťahovalecky zameranej Ligy Severu (LS) a minister infraštruktúry Danilo Toninelli z Hnutia piatich hviezd (M5S).

Líder PES upozornil, že na lodi, ktorú prevádzkuje charitatívna spoločnosť so sídlom v Nemecku, je viac ako 600 utečencov, ktorí boli zachránení z vôd Stredozemného mora a ktorí potrebujú urgentnú humanitárnu pomoc. Sú medzi nimi deti, maloleté osoby bez sprievodu dospelých a tehotné ženy.

"Je nechutné, že nová talianska vláda je ochotná riskovať stovky nevinných životov, vrátane detí a tehotných žien, len preto, aby udržiavala svoju trvalú volebnú kampaň určenú pre domáce politické ciele," uviedol Stanišev v správe pre médiá. Podľa jeho slov je "ironické", že protieurópsky zameraná vládna koalícia (LN - M5S) teraz uvádza argument, že "migrácia je európska zodpovednosť", snaží sa vyvolať diplomatickú krízu s maltskou vládou a odmieta plniť svoje záväzky vyplávajúce z medzinárodného práva.

Stanišev zároveň ocenil postoj starostov juhotalianskych pobrežných miest, ktorí vyjadrili ochotu neuposlúchnuť "neľudské pokyny" novej vlády.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo