Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. 06. 2018, 16:42

Európski socialisti kritizujú Rím za uzavretie prístavov pre loď s utečencami

Strana európskych socialistov (PES) v pondelok ostro odsúdila novú taliansku vládu za to, že uzavrela talianske prístavy pre loď Aquarius prepravujúcu stovky migrantov.

Predseda PES a bulharský europoslanec Sergej Stanišev pripomenul, že vláda v znamení spojenectva populistov a krajnej pravice odmietla povoliť tomuto plavidlu vstup do sicílskeho prístavu Palermo, pretože sa obáva straty voličskej podpory v lokálnych voľbách.

Uzavretie prístavov v Taliansku nariadil minister vnútra Matteo Salvini, vodca protiprisťahovalecky zameranej Ligy Severu (LS) a minister infraštruktúry Danilo Toninelli z Hnutia piatich hviezd (M5S).

Líder PES upozornil, že na lodi, ktorú prevádzkuje charitatívna spoločnosť so sídlom v Nemecku, je viac ako 600 utečencov, ktorí boli zachránení z vôd Stredozemného mora a ktorí potrebujú urgentnú humanitárnu pomoc. Sú medzi nimi deti, maloleté osoby bez sprievodu dospelých a tehotné ženy.

"Je nechutné, že nová talianska vláda je ochotná riskovať stovky nevinných životov, vrátane detí a tehotných žien, len preto, aby udržiavala svoju trvalú volebnú kampaň určenú pre domáce politické ciele," uviedol Stanišev v správe pre médiá. Podľa jeho slov je "ironické", že protieurópsky zameraná vládna koalícia (LN - M5S) teraz uvádza argument, že "migrácia je európska zodpovednosť", snaží sa vyvolať diplomatickú krízu s maltskou vládou a odmieta plniť svoje záväzky vyplávajúce z medzinárodného práva.

Stanišev zároveň ocenil postoj starostov juhotalianskych pobrežných miest, ktorí vyjadrili ochotu neuposlúchnuť "neľudské pokyny" novej vlády.

Odporúčame

Nadal zarobil už vyše 100 miliónov USD, jeho triumf oslavujú aj osobnosti

Nadal zarobil už vyše 100 miliónov USD, jeho triumf oslavujú aj osobnosti

Rafael Nadal ziskom jedenásteho titulu na Roland Garros ohúril tenisový svet, no dosiahol aj ďalší míľnik. V zárobkoch prekročil hranicu 100 miliónov dolárov. Španiel doteraz zarobil 100,251.598 dolárov, v historickom rebríčku mu patrí tretie miesto za Rogerom Federerom (116,222.182) a Novakom Djokovičom (110,854.762).