GLÓBUS: Pôrodnosť v Číne sa radikálne prepadla. Štát zmierni politiku jedináčikov

Za posledných 30 rokov pôrodnosť na jednu ženu klesla zo 4,77 dieťaťa na 1,64. Následkom je dnes nedostatok pracovnej sily. Čínski lídri chcú proti kríze starnutia bojovať zrušením zákazu mať druhé dieťa.

Čínska tlačová agentúra Xinhua oznámila, že Štátna komisia pre plánované rodičovstvo sa zaoberá návrhmi, aby bol zrušený zákaz mať druhé dieťa. To však iba v rodinách, kde je jeden z rodičov jedináčik. Hlavný hovorca komisie Deng Haihua povedal, že ich cieľom je „zlepšiť“ rodinnú politiku v krajine. Podľa britského portálu The Telegraph nové opatrenia vstúpia do platnosti pravdepodobne začiatkom nového roka. Očakáva sa, že do roku 2015 by mohli byť rozšírené na všetky rodiny.

"Podľa The Telegraph viedla politika jedného dieťaťa k 336 miliónom potratov a 222 miliónom sterilizácii, v chudobných regiónoch často zle vykonaným."

Zdieľať

Ekonomický odborník z Nemeckej banky Jun Ma pre The Telegraph povedal, že nová politika by mala podoprieť dôchodkový systém a stimulovať Čínsky rast. „Desiatky miliónov čínskych jedináčikov práve vstupujú do plodného veku. Očakávame, že zmena politiky prinesie nový 'baby boom'," vysvetlil.

Podľa The Telegraph čínsky priemér Li Kche-čchiang vníma politiku jedného dieťaťa ako anachronizmus v čase, keď Čína trpí nedostatkom pracovnej sily a čelí demografickej časovanej bombe. Štatistiky ukazujú, že na každého dôchodcu dnes pracuje päť zamestnancov. Do roku 2035 tento pomer klesne na číslo dva.

Nepovšimnutou skupinou ľudí zostávajú bezdetní rodičia. Najväčšou nočnou morou pre rodiča je úmrtie dieťaťa. Štúdia Čínskej akadémie sociálnych vied odhaduje, že viac ako milión rodičov o svoje jediné dieťa príde. Podľa portálu Washington Post by mal tento počet v najbližších rokoch prudko vzrásť. Po smrti dieťaťa sú mnohí rodičia v príliš pokročilom veku, aby mohli mať ďalšie. Strata potomka je v kultúrnom kontexte pre čínskych rodičov nielen potupou, ale finančnou ranou. Starší ľudia sú často kvôli nízkemu štátnemu dôchodku odkázaní na pomoc detí. Otec Xu Min, ktorý prišiel o svojho 23-ročného syna pri autonehode, za svoju osamelosť viní štát. „Viac ako 20 rokov sme celú našu budúcnosť a nádej vkladali do nášho syna,“ povedal Xu Min pre Washington Post, „teraz nemáme nikoho, kto by nás v starobe podporil, a to je ešte viac zdrvujúce. Nemáme prečo žiť.“

Zdieľať

Politika jedného dieťaťa vstúpila do platnosti v roku 1979. Podľa pravidiel mohol mať manželský pár žijúci v meste len jedného potomka. Na vidieku bolo povolené mať aj druhé dieťa v prípade, ak bolo prvorodené dievča, alebo fyzicky či duševne poškodené. Podľa odhadov Organizácie spojených národov prispela čínska politika k svetovo najviac nevyváženému pomeru pohlaví pri narodení. Chlapci vysoko prevýšili dievčatá. Prísna rodinná politika však neplatila pre národnostné menšiny. V mestách smeli mať dve a na vidieku tri a viac detí. Porušenie zákonov bolo sankciované vysokými pokutami a diskrimináciou na úradoch či spoločenských organizáciách. Podľa The Telegraph viedla politika jedného dieťaťa k 336 miliónom potratov a 222 miliónom sterilizácii, v chudobných regiónoch často zle vykonaným.

Monika Marušicová
Autorka je spolupracovníčka Postoy.sk.

Ilustračné foto: flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo