Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
07. jún 2018

Katolícka charita: Chceme vyjsť do ulíc slovenských miest s pozvánkou na dialóg

V týždni od 10. do 16. júna budú zamestnanci, dobrovoľníci a klienti Slovenskej katolíckej charity (SKCH) v uliciach slovenských miest.
Katolícka charita: Chceme vyjsť do ulíc slovenských miest s pozvánkou na dialóg

Hovoriť budú o svojej práci, jej výsledkoch a možnostiach zapojiť sa do pomoci ľuďom v núdzi. Ako bude Národný týždeň charity prebiehať, prezradila Sylvia Hamadejová zo sekretariátu SKCH.

 

O pár dní sa začne Národný týždeň charity, čo je kampaň SKCH, ktorou chcete priblížiť ľuďom svoju činnosť. O čo presne pôjde?

V kampani pôjde o mapovanie dobra na Slovensku. SKCH podáva pomocnú ruku v krízových situáciách od narodenia až po posledné dni života človeka. Naším cieľom je, aby ten, kto sa ocitne v núdzi, vedel, kam sa môže s prosbou o pomoc obrátiť. Rovnako aby ten, kto chce pomôcť, vedel, kde sa môže zapojiť. Naším mottom je byť „blízko pri človeku“ a počas Národného týždňa charity chceme byť blízko aj pri verejnosti. Predstaviť jej naše aktivity, ako aj ľudí, ktorí za nimi stoja.

Napriek tomu, že pomáhate ročne viac ako 20-tisíc klientom, mnohí ľudia si dnes charitu stotožňujú najmä so zbierkami starého oblečenia či potravín alebo pomocou ľuďom bez domova. Je národný týždeň reakciou aj na to, ako ste vnímaní?

Tieto aktivity SKCH robí, no pri nich to nekončí. Staré oblečenie slúži núdznym, ktorí potrebujú ošatenie, no zároveň ho používame aj počas leta, keď organizujeme módnu prehliadku v rámci projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi. Cieľom tejto aktivity je upriamiť pozornosť na nútenú prácu a zneužívanie ľudí, poukázať na  problém nedôstojných podmienok ľudí, ktorí stoja za výrobou množstva oblečenia, alebo sociálno-ekologickú zodpovednosť.

Národný týždeň charity je pozvánkou na dialóg. Pozývame verejnosť spoznať ľudí, ktorí za prácou SKCH stoja, ako aj prácu iných katolíckych charitných organizácií.

Podobnú akciu robila v minulosti Trnavská arcidiecézna charita. Máte dobrú skúsenosť s tým, že vyjdete za ľuďmi do ulíc, aby ste s nimi mohli hovoriť o svojej práci a možnostiach zapojiť sa?

Skúsenosti Trnavskej arcidiecéznej charity z minulého roka nás inšpirovali. Preto sme sa v rámci celého Slovenska rozhodli, vyhradiť si v týždni od 10. do 16. júna priestor na dialóg s ľuďmi. Aby charitné zariadenia, ktoré robia tak veľa, vyšli z ústrania a dostali sa do pozornosti širokej verejnosti.

Inzercia

Aké sú všetky oblasti pomoci, v ktorých sa angažujete?

Ponúkame pomoc v oblasti sociálnych (vrátane prevencie a poradenstva), zdravotníckych, pedagogických služieb či v charitatívno-sociálnej činnosti na dobrovoľníckej báze (farské charity). Angažujeme sa v oblasti humanitárnej pomoci, rozvojovej spolupráce, vzdelávaní a rozvoji detí predškolského a školského veku prostredníctvom projektu Adopcia na diaľku®. Prevádzkujeme tiež charitné domovy, čo sú domovy dôchodcov pre kňazov a rehoľníkov a rehoľné sestry.

SKCH je vďaka sieti charít v každej diecéze najväčšou charitatívnou organizáciou na Slovensku a venuje sa širokej skupine ľudí, ktorí jej pomoc potrebujú – od detí až po nevyliečiteľne chorých. Podľa čoho vyberáte svoje priority, v ktorých oblastiach sa angažovať?

Našou prioritou vždy bude človek v núdzi. Práve preto sme vytvorili charitné zariadenia, ktoré sa starajú o deti, ktoré nemôžu prežiť detstvo vo svojich rodinách, až po hospice, ktoré nevyliečiteľne chorým vytvárajú dôstojné podmienky na prežitie posledných dní. Naším hlavným cieľom je úplne eliminovať absolútnu chudobu tak, aby každý človek bez rozdielu mal dôstojné podmienky na život.

Zároveň vďaka sekretariátu SKCH pomáhate aj v zahraničí. Aká je vaša skúsenosť s podporovateľmi, viac ich zaujíma pomoc doma alebo napríklad v Afrike?

Charita vníma naozaj problém chudoby globálne. Na Slovensku pomáhame prostredníctvom sekretariátu celonárodnými projektmi, ako napr. potravinová pomoc či STOP obchodovaniu s ľuďmi. Lokálne, v jednotlivých diecézach, robia konkrétnu sociálno-charitatívnu činnosť práve diecézne a farské charity. Keď sa však pozrieme na celý svet, sú miesta, na ktorých je bieda omnoho markantnejšia ako na Slovensku. Sú to oblasti, ako napríklad subsaharská Afrika, India či Haiti. Podobnú optiku majú aj niektorí darcovia. Uvedomujú si, že africké dieťa, ktoré sa navyše narodilo so spoločenskou stigmou HIV pozitívny, potrebuje urgentne podať pomocnú ruku, aby malo šancu na život. Sme vďační, že môžeme aj takto pomáhať uplatniť sa ľuďom v tých krajinách, v ktorých sa narodili.

Vráťme sa k Národnému týždňu charity. Kde presne bude prebiehať a čo ste pre verejnosť pripravili?

Národný týždeň charity je celoslovenská akcia. To znamená, že v rôznych miestach od Bratislavy po Košice budú prebiehať v týždni od 10. do 16. júna verejné akcie. Pripravili sme sériu stretnutí a prezentácií pre verejnosť spojených s animačnými aktivitami pre deti. Kde konkrétne budeme vo vašom meste, si môžete pozrieť na našej stránke

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.