Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. jún 2018

Srbsko by podľa Danka malo byť medzi prvými krajinami, ktoré rozšíria EÚ

Srbsko by malo byť jednou z prvých krajín, ktoré prijme Európska únia v rámci svojho rozširovania. Myslí si to predseda Národnej rady SR Andrej Danko, ktorý pricestoval v stredu do Srbska na dvojdňovú oficiálnu návštevu.

"V rámci Európskej únie sa rozprávame o tom, o ktoré štáty sa rozšíri Únia. A ja by som bol rád, keby jeden z tých prvých štátov bolo Srbsko," povedal Danko novinárom po rokovaní so srbskou premiérkou Annou Brnabičovou.

Poukázal, že Srbsko zachovalo status slovenskej národnostnej menšiny a slovenčina je tu používaná aj v úradnom styku. "Dali úctu našim predkom," poznamenal Danko.

So srbskou premiérkou hovorili najmä o novej legislatíve, ktorú vláda iniciuje vo vzťahu k národnostným menšinám. "Tiež o nových prvkoch vzťahu Srbsko-Slovensko a aj o potrebe riešenia niektorých problémov, ktoré sa vyskytujú pri práci Srbov na Slovensku," priblížil šéf parlamentu.

Cieľom návštevy Srbska je podľa Danka naštartovať väčšiu výmenu informácií v oblasti legislatívy. Dodal, že Slovensko je pre Srbsko veľkým prínosom z hľadiska európskej legislatívy a skúseností, ktoré má.

Danka čakajú vo štvrtok ďalšie stretnutia, ako aj prejav v srbskom parlamente. Prijme ho srbský prezident Aleksandar Vučič a rokovať bude aj s predsedníčkou parlamentu Majou Gojkovičovou. Pozrie si tiež výstavu 100 rokov spoločnej štátnosti ČSR a stretne sa so slovenskou menšinou žijúcou v Srbsku.

Oficiálna návšteva predsedu slovenského parlamentu Danka je v poradí jeho druhou návštevou Srbskej republiky po minuloročnej júnovej účasti na inaugurácii srbského prezidenta Vučiča.

Inzercia

Odporúčame

Zdravotnícke spoločnosti Penty mali vlani zisk 16,7 milióna eur

Zdravotnícke spoločnosti Penty mali vlani zisk 16,7 milióna eur

Zdravotnícke spoločnosti patriace do skupiny Penta dosiahli vlani spolu zisk 16,7 milióna eur. Najlepší hospodársky výsledok mala zdravotná poisťovňa Dôvera, a to 17 miliónov eur. V prípade polikliník Procare bol 0,4 milióna eur a siete nemocníc Svet zdravia mínus 0,7 milióna eur.