Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
30. 09. 2013, 08:00

POCHOD ZA ŽIVOT: M. Hanus: Byť proti potratom nie je len o náboženstve, je to vec ľudskosti

Počas Národného pochodu za život v Košiciach odznel aj príhovor novinára Martina Hanusa z iniciatívy Novinári za život. Uverejňujeme ho s jeho súhlasom v plnom znení.   Vážení spoluobčania, možno sa pýtate, prečo tu na tribúne reční novinár. Novinár je predsa len z princípu skôr pozorovateľom, ten, ...

POCHOD ZA ŽIVOT: M. Hanus: Byť proti potratom nie je len o náboženstve, je to vec ľudskosti

Počas Národného pochodu za život v Košiciach odznel aj príhovor novinára Martina Hanusa z iniciatívy Novinári za život. Uverejňujeme ho s jeho súhlasom v plnom znení.  

Vážení spoluobčania,

možno sa pýtate, prečo tu na tribúne reční novinár. Novinár je predsa len z princípu skôr pozorovateľom, ten, ktorý o podujatiach tohto typu informuje, a žiaľ niekedy ani neinformuje. Lenže dnes sa tu nedá byť nezávislým pozorovateľom. Nestojím tu pred vami ako novinár, ale ako človek.

V slovenskom zákonodarstve niet neľudskejšieho, niet barbarskejšieho zákona, ako je zákon o takzvanom umelom prerušení tehotenstva. Štát, v ktorom žijeme, náš štát, týmto zákonom každý rok umožňuje a posväcuje masové zabíjanie nenarodených detí. A to len tak na požiadanie, za poplatok 250 eur.

"Možno aj my občas uveríme, že správny katolík má byť proti potratom, ale správny liberál má byť pro-choice. To všetko je však veľký podvod. Byť proti nie je vecou len náboženského presvedčenia, ale je to vecou ľudskosti. "

Zdieľať

S bolesťou treba priznať, že tento zákon bol a je veľmi úspešný.

Za 55 rokov svojej existencie zabil na Slovensku 1 300 000 detí.

Tento zákon poznačil a zničil životy žien, ale aj mužov, ktorí podľahli jeho vábeniu a v istý okamih svojho života uverili, že je riešením ich problémov.

Tomuto zákonu sa podarilo moderného človeka presvedčiť, že je vrcholom rozumu a pokroku. Mnohí si totiž myslia, že je rozumné a pokrokové, keď 7-centimetrové dieťatko v 12. týždni tehotenstva nemá žiadne právo na život, ale už o jeden-dva dni neskôr, zrazu nejakým zázrakom právo na život má. Toto je vraj vrchol rozumu a pokroku.

Treba uznať, tomuto zákonu sa podarilo vniesť zmätok aj do našich hláv. Možno aj my občas uveríme pohodlnej schéme, že áno, správny katolík má byť proti potratom, má byť pro-life, veď mu to káže cirkev, ale správny liberál má byť za takzvanú slobodu voľby, má byť pro-choice.

Zdieľať

To všetko je však veľký podvod. Byť proti nie je vecou len náboženského presvedčenia, ale je to vecou ľudskosti. Preto tu dnes stojíme ako ľudia - či sme kresťania, alebo nie sme kresťania.

Drahí spoluobčania, jedna vec sa tomuto zákonu nepodarila. Cieľom jeho autorov bolo nadobro uspať svedomie spoločnosti. Niekde sa to podarilo, včera sa na podobnom pochode za život v Berlíne, hlavnom meste 80-miliónového Nemecka, zúčastnilo len 4500 ľudí. Ale tu na Slovensku sa to našťastie celkom nepodarilo. Teraz na tomto preplnenom námestí zisťujeme, že my, čo sme sa nenechali uspať mocou akéhosi zákona, tvoríme veľkú spoločenskú silu.

Je na nás, čo s touto energiou urobíme ďalej. Považujme našu účasť na tomto pochode za osobný záväzok. Keď sa vrátime späť domov, nebojme sa hovoriť o tejto téme o čosi otvorenejšie než predtým. Hovorme o tom s pokojom, umiernene, neútočne, ale hovorme jasnou rečou. Nebojme sa prejaviť aj na pracovisku, na stretnutí s priateľmi, alebo na Facebooku.

Áno, občas budeme za bláznov, ale to vôbec nevadí.

Nedávno zosnulý velikán Silvester Krčméry pred 60 rokmi povedal komunistom priamo do očí: Vy máte moc, my pravdu. Áno, tento zákon, táto ideológia, táto diktatúra relativizmu, má obrovskú moc. Ale pravda, drahí spoluobčania, pravda je dnes tu v Košiciach!

Je skvelé, že ste prišli.

Martin Hanus
Autor je zástupca šéfredaktora časopisu .týždeň, jeden z predstaviteľov iniciatívy Novinári za život.

Foto: Národný pochod za život.

Ak radi fotíte a máte z košického Pochodu zaujímavé fotografie, pošlite nám ich na redakcia@postoy.sk, aj s malým popisom, ako sa vám páčilo, čo to pre vás znamenalo a pod., radi ich uverejníme. Ďakujeme!

Odporúčame

REPORTÁŽ: Slovensko sa preberá k životu

REPORTÁŽ: Slovensko sa preberá k životu

Kráčam na zastávku pomedzi dažďové kvapky. Sychravé počasie v Ružomberku nie je žiadna novinka. Je to ako v Británii, keď musíš, zvykneš si. Toto ráno je však iné. Vo vzduchu cítiť elektrizujúce vzrušenie z toho, čo má človek očakávať. Moje myšlienky vyruší okoloidúci autobus plný dôchodcov. Poznáv...

POCHOD ZA ŽIVOT: Manifest Národného pochodu za život 2013

POCHOD ZA ŽIVOT: Manifest Národného pochodu za život 2013

My, účastníci Národného pochodu za život, sme sa dnes 22. septembra 2013 zišli v Košiciach, aby sme verejne vyjadrili naše presvedčenie, že: život každého človeka je neoceniteľný, preto má byť bezpodmienečne chránený počas celej jeho dĺžky od počatia po prirodzenú smrť a má byť rešpektovaná jeho ľu...