Keď sa Smer a OĽaNO predbiehajú v kúzlach

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Keď sa Smer a OĽaNO predbiehajú v kúzlach

Foto – Profimedia.sk

Robert Fico a Igor Matovič začali bitku o dôchodcov, odštartovali prvoplánovými trikmi.

Najprv veľmi krátko o probléme, ktorý nás čaká. Vieme celkom dobre predpovedať, koľko dvadsaťpäťročných ľudí tu bude žiť o štvrťstoročie. Toľko, koľko sa ich dnes narodí – ak nenastane superexodus. Spoliehať sa nedá ani na imigráciu, aby tá mala nejaký efekt na demografiu, muselo by ísť o veľmi veľké čísla.

A rovnako dobre vieme, koľko starších ľudí a v akých vekových skupinách tu bude o štvrťstoročie žiť.

Ukazovateľ, ktorý nám z toho vychádza, hovorí, že zatiaľ čo dnes na jedného nepracujúceho na dôchodku máme viac ako štyroch ľudí v produktívnom veku, v čase, keď dnešní tridsiatnici dovŕšia šesťdesiatku, bude pomer dôchodcov a ľudí v produktívnom veku približne jedna ku dvom.

Záťaž, ktorá z toho vznikne, sa ukáže nielen pri dôchodkoch, ale ešte viac pri financovaní zdravotníctva, kde náklady na starých ľudí výrazne predražia systém.

Je to daň za nízku slovenskú pôrodnosť, vďaka ktorej sme jednou z najrýchlejšie starnúcich krajín v Európe.

Čo sa zatiaľ skúšalo

Už vyše desaťročie sa u nás testujú spôsoby, ako tento problém v budúcnosti trochu odľahčiť. Pomôcť malo napríklad zavedenie druhého piliera, teda povinné sporenie mladších generácií pre obdobie, keď sa ocitnú na dôchodku. Lenže ten Robert Fico rozmetal v čase finančnej krízy a peniaze z neho presmeroval do rozpočtu. Úspory, ktoré sa dnes tvoria v druhom pilieri, nám tak veľmi nepomôžu.

Iným pokusom, na ktorý sa nechal ekonómami nahovoriť pred šiestimi rokmi aj Robert Fico, bola nová filozofia odchodov do dôchodku. A síce, že vek odchodu do dôchodku sa každý rok posunie o niekoľko desiatok dní. To dokáže náklady pre budúce dôchodky a služby zdravotníctva slušne redukovať. Bol to jeden z mála pozitívnych prípadov, keď sa Robert Fico nechal nahovoriť na niečo zásadnejšie, čo neprinesie body jeho vláde.

Grafy: Inštitút Finančnej politiky Ministerstva financií SR (štúdia)

Je legitímna debata, či aj tieto dnes platné pravidlá nepotrebuje doladiť, najmä pre tých, ktorý v tom čase budú mať problémy fungovať na trhu práce. Lenže diskusia sa uberá úplne iným smerom.

Pokles preferencií Smeru-SD a blížiace sa voľby, ktoré znervózňujú aj ďalších politikov, odštartovali súťaž v tom, kto presadí čo najľúbivejšiu zmenu dôchodkových pravidiel bez ohľadu na dôsledky. Čiže bez toho, aby zároveň priniesli riešenie, ktoré zmenu v systéme pomôže vykompenzovať.

Čo vlastne chce Smer a OĽaNO

Posledná veľká zmena dôchodkovej filozofie, ktorá hovorila, že vek odchodu do dôchodku sa bude každoročne posúvať o pár desiatok dní, sa má vďaka Smeru a OľaNO zmeniť. Návrh Smeru znie, aby sa súčasné postupné zvyšovanie veku odchodu do dôchodku zastavilo na úrovni 64 rokov.

Ešte populistickejší Podobne populistický je prístup OĽaNO. Ten totiž ide úplne proti úsiliu vysvetliť verejnosti, že na nás čaká kopec, ktorý si budeme musieť vyšliapať. Strana navrhuje strop na úrovni 65 rokov a tiež, aby matky (resp. starajúci sa rodičia – ak by Brusel mal problém, že ide o rodovú diskrimináciu) mali za každé dieťa o jeden rok bližšie do dôchodku.

Vplyv zavedenia stropu pre odchod do dôchodku na úrovni 65 rokov. Prepočet: Kancelária rady pre rozpočtovú zodpovednosť (štúdia)

Proti tomu sa ťažko argumentuje z hľadiska spravodlivosti – dobrá matka má nesporne vyššiu hodnotu ako jeden pracovný rok navyše. Lenže z pohľadu štátu tento argument nemôže mať veľkú váhu, podobne, ako zlatom nevyvažuje požiarnikov, ktorí zachránia deti z horiaceho domu.

Štát sa musí pozerať najmä na to, aby umožnil fungovanie spoločnosti a dopúšťal sa pritom čo najmenšej miery nespravodlivosti.

Problematická je aj téza Igora Matoviča, že dôchodkové zvýhodnenie o rok za každé dieťa môže mať nejaký vplyv na dnešné rozhodovanie tridsiatničiek o prijatí druhého či tretieho dieťaťa. Mamičky viac trápi napríklad skokový finančný prepad medzi materskou a rodičovskou podporou, slabá infraštruktúra starostlivosti o deti či to, že štát zvýhodňuje tých, čo svoje dieťa dajú do starostlivosti cudzieho človeka, oproti tým, ktorí ho zveria vlastnému starému rodičovi.

Bez nápadu

Ak sa na budúcich dôchodcov budú vzťahovať také isté alebo podobné pravidlá ako na tých dnešných, čo presadzuje Smer a OĽaNO, systém bude mať problém. Mladším generáciám sa zvýši ich daňovo-odvodové zaťaženie, znížia sa investície do verejnej infraštruktúry či narastie dlh krajiny.

OĽaNO a Smer sa zaštiťujú aj tým, že podobné pravidlá – teda limit pre odchod do dôchodku na úrovni 65 rokov – majú napríklad aj v Poľsku, kde majú veľmi podobný demografický vývoj ako my. Lenže slovenský populizmus výrazne prekonal ten poľský.

Poliaci totiž rátajú s tým, že sa zároveň výrazne zníži dôchodková miera náhrady. Poľský dôchodca dostáva dnes dôchodok takmer na úrovni polovice toho, ako pred dôchodkom zarábal. To je takmer rovnaká úroveň ako na Slovensku. No Poľsko zároveň počíta s tým, že dôchodky budú rásť výrazne pomalšie ako mzdy a miera náhrady postupne klesne na tretinu mzdy. Slovensko však s razantným poklesom miery náhrady nepočíta.

Návrhy Smeru a ešte viac OĽaNO idú proti obom bodom a neponúkajú nič, čo by pomohlo zmierniť problém, ktorý sa vďaka ich návrhu ešte nafúkne.  Zdieľať

Ďalší spôsob, ktorým by sa dalo zľahčiť zaťaženie, ktoré nás čaká, by bolo posilnenie zdecimovaného druhého piliera, teda zvýšiť mieru dôchodkových úspor. Ani to však nik nenavrhuje, podobne ako vyššiu motiváciu pre dobrovoľné dôchodkové sporenie. A neprichádzajú ani iné návrhy v tomto duchu.

Ani, ani

Dá sa bez rizika staviť na to, že ani zákon, ktorý dnes predkladá Smer a o ktorého podpore uvažuje OĽaNO, nebude zákonom, ktorým sa naozaj budú riadiť dôchodkové pravidlá o dvadsať rokov či tridsať rokov.

Dovtedy pod tlakom situácie dôjde k ďalším zmenám. Ak dôjde k dlhodobému zabetónovaniu veku pre povolenie odísť do dôchodku, štát sa bude snažiť odmeňovať tých dôchodcov, čo budú pracovať. V snahe zmierniť dosahy vyplývajúce zo zlej demografie sa časom urodia ďalšie nápady, ktoré nám dnes ani nenapadnú. No to, čo sa nezmení, je, že matematika nepustí a zázračné riešenie bez nákladov nebude.

Úlohou politikov, najmä opozičných, je vysvetľovať realitu spoločnosti už dnes.

Ako veľmi totiž nepriaznivý demografický vývoj dopadne na krajinu o pár desaťročí, bude závisieť od dvoch vecí: od toho, aký priestor si na to verejné financie dnes vytvoria, a od toho, ako bude spoločnosť, najmä jej staršia časť, mentálne nastavená podieľať sa na riešení tohto problému.

Návrhy Smeru a OĽaNO idú proti obom bodom a neponúkajú nič, čo by pomohlo zmierniť problém, ktorý sa vďaka ich čarovaniu ešte nafúkne. Preto sa o ich prístupe nedá povedať nič iné, než že sa na našom demografickom probléme rozhodli parazitovať.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo