Kotlebovcom nemusí protipotratový návrh zvýšiť percentá

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kotlebovcom nemusí protipotratový návrh zvýšiť percentá

Poslanci NR SR za ĽS-NS Milan Uhrík a Marian Kotleba. FOTO: TASR – Martin Baumann

V skutočnosti môže časť skalných priaznivcov ĽS-NS odradiť.

„Na takomto návrhu už pohorelo KDH. A teraz začínate vy, stratíte priaznivcov. Rozhodnutie nechajte na tom, koho sa to týka.“

„Donedávna som bol o svojej voľbe v nasledujúcich parlamentných voľbách pevne rozhodnutý. Po zverejnení tohto návrhu už si taký istý nie som...“

„Len tak ďalej, týmto návrhom strácate voličov... riešte o dosť dôležitejšie veci a rozhodnutia žien nechajte na ne...“

Aj takéto reakcie občanov sa dali minulý mesiac nájsť pod jedným zo statusov na verejnej facebookovej stránke poslanca ĽS-NS Milana Uhríka k téme potratov. Autori niektorých príspevkov návrh zakázať potraty rozhorčene odmietli. Iní strane dobromyseľne dohovárali, že sa treba sústrediť na sociálne benefity, vďaka ktorým by ženy na interrupciu neboli odkázané. Pre objektivitu treba dodať, že časť prispievateľov návrh strany tiež vítala.

Diskusie okolo návrhu novely interrupčného zákona z dielne kotlebovcov doteraz predovšetkým riešili, či by zaň mali hlasovať konzervatívci alebo nie. Prípadne, ako sa k nemu postaví cirkev.

Málokto si však kladie otázku, aké dosahy bude mať tento návrh na preferencie ĽS-NS a jej ďalšie vyhliadky na politickej scéne. Niektoré reakcie voličov tejto strany na sociálnych sieťach naznačujú, že potraty sú kontroverznou témou aj pre nich.

Paradox protipotratového návrhu

Konzervatívny denník Postoj v minulosti upozornil (TU a TU), že napriek snahe predstaviteľov ĽS-NS prezentovať sa kresťansky jej voličská základňa vykazovala najnižší podiel hlboko veriacich a jeden z najvyšších podielov nenábožensky založených voličov medzi relevantnými politickými stranami.

Zaujímavé dáta sa nachádzajú aj v sobotnom blogu, zverejnenom na webe Denníka N od publicistu Miroslava Kocúra, ktorý je zástancom legálnej dostupnosti potratov. Nachádza sa v ňom tabuľka s výsledkami prieskumu o tom, ako voliči jednotlivých strán akceptujú interrupciu, pokiaľ ju odporučí lekár.

Len 17 percent voličov ĽS-NS skôr alebo rozhodne nesúhlasí s tvrdením, že „ak umelé prerušenie tehotenstva odporučí lekár, je akceptovateľné“. Je to najnižší nesúhlas s lekársky indikovaným potratom spomedzi voličov všetkých skúmaných politických subjektov.

Na druhej strane, až 79 percent voličov ĽS-NS s vyššie zmieneným výrokom skôr alebo rozhodne súhlasí. Je to druhý najvyšší súhlas s lekársky indikovaným potratom spomedzi všetkých skúmaných subjektov po hnutí Sme rodina.

Ak teda čísla neklamú, dochádza tu k zvláštnemu paradoxu: S návrhom zakázať potraty prichádzajú predstavitelia strany, ktorej voliči patria medzi najviac akceptujúcich interrupcie.

Ide tiež o zaujímavý politický experiment. Ak predstavitelia politickej strany a časť jej voličov zastávajú protichodné stanovisko v takej polarizujúcej téme, ako sú potraty, mohlo by to viesť k poklesu podpory pre onen politický subjekt. Či aspoň k oslabeniu naviazanosti voličov, s ktorou môžu skúsiť pracovať iné strany.

Zatiaľ sa však nezdá, že sa niečo podobné deje. V dvoch aprílových (TU a TU) a jednom májovom prieskume agentúry AKO sú preferencie ĽS-NS relatívne stabilné, až mierne stúpajúce. Presahujú 10 percent, pričom v polovici mája mali kotlebovci o jednu desatinu percenta viac (10,4 percenta) oproti koncu apríla.

Spoločenská i politická diskusia o potratoch bude vrcholiť zrejme niekedy teraz. Zaujímavé teda bude, aký vývoj ukážu preferencie ĽS-NS počas leta, keď si voliči tému trochu nechajú rozležať v hlave.

Kádeháci nedôverujú Kotlebovi

Na tomto mieste by čitateľ mohol namietnuť, že aj keď kotlebovci o pár voličov kvôli potratovej téme môžu prísť, iných získajú. Možno práve s touto úvahou návrh predkladali.

Je šanca pritiahnuť k ĽS-NS zástancov ochrany ľudského života od počatia realistická? Najviac „pro-life“ voličov má prirodzene blízko ku KDH.

Lenže pozor! Podľa prieskumu agentúry Focus o dôvere k vybraným politikom z konca apríla je percentuálny pomer dôvery/nedôvery k Marianovi Kotlebovi medzi voličmi kresťanských demokratov 4/94. Menej dôveryhodný je pre nich už len Robert Fico.

Ak ĽS-NS má nejaký priestor pre rast na úkor iných strán, potom skôr medzi voličmi SNS a Sme rodina. No tých zaujímajú zrejme viac iné témy ako interrupcie.

Otvorenie potratov kotlebovcami viedlo k novému kolu kultúrnej vojny medzi konzervatívcami a sociálnymi liberálmi. Ich pozornosť, ktorá bola po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sústredená na vyvíjanie spoločného tlaku na vládu, sa podarilo odkloniť iným smerom.

Na druhej strane, je otázne, či sa v potratoch nachádza potenciál, aby ĽS-NS z tejto témy pre seba politicky vyťažila posilnenie svojho postavenia. Skôr si môže odcudziť určitú skupinu svojich sympatizantov. Skupinu, ktorá je v tejto otázke rovnako liberálna ako veľká časť slovenskej spoločnosti.    

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo