Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
03. jún 2018

Henryho rodina je zronená, no odkázala, že odpúšťa, hovorí kňaz, čo ho poznal

Mladý Filipínec Henry John Serafica Acorda, ktorého zabil muž z Dunajskej Stredy, bol súčasťou komunity pri Kostole sv. Ladislava v centre Bratislavy.
Henryho rodina je zronená, no odkázala, že odpúšťa, hovorí kňaz, čo ho poznal

Foto – printscreen video Za slušne Slovensko

„Bol to jeden z mladých dospelých, ktorého si všimnete aj tým, že sa na vás usmial, keď ste prešli okolo seba,“ hovorí kňaz Benjamín Kosnáč, ktorý je výpomocným duchovným vo farnosti Bratislava – Blumentál a koordinátorom pre medzinárodnú anglicky hovoriacu komunitu veriacich pri kostole sv. Ladislava, kde chodieval aj Henry, ktorý niekoľko rokov žil a pracoval v Bratislave. „Niekedy priviedol na omšu aj svojich známych. Myslím si, že je to taký jednoduchý spôsob apoštolovania.“

36-ročný Henry sa minulý týždeň v sobotu nadránom v centre hlavného mesta zastal svojich kolegýň, ktoré obťažoval 28-ročný Juraj H. z Dunajskej Stredy. Muž Henryho sotil na zem, kde ho kopal do hlavy. Filipínec vo štvrtok na následky zranení zomrel v ružinovskej nemocnici.

Hoci polícia útočníka minulý týždeň zadržala na mieste činu, okresný prokurátor nevidel dôvod na to, aby ostal vo väzbe, a deň pred Henryho smrťou ho prepustil na slobodu. Generálna prokuratúra rozhodla, že prípad prevezmú krajskí policajti, ktorí ho v piatok opätovne vzali do väzby.

„Prípad prevzal vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave. Po preštudovaní spisového materiálu došlo k prekvalifikovaniu tejto trestnej veci na zločin zabitia,“ uviedol podľa TASR bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

„Aj po druhom zadržaní je teraz na rade prokuratúra, ktorá rozhodne o tom, či zostane vo väzbe alebo nie,“ dopĺňa polícia na svojom facebookom profile. Útočníkovi hrozí trest odňatia slobody na sedem až dvanásť rokov.


Kostol sv. Ladislava na Špitálskej ulici v Bratislave, do ktorého chodieval zavraždený Filipínec Henry John Serafica Acorda. Foto – facebook

„Bol som šokovaný a veľmi smutný, lebo zo všetkých dostupných informácií to vyzerá ako rasistický útok zo strany opitého človeka,“ vraví kňaz Kosnáč. „Po útoku mi volala známa Filipínka. Keďže som bol v tej chvíli mimo Bratislavy, odporučil som ich na nemocničného kaplána. Ja som ho potom išiel navštíviť nasledujúci deň. Vyslúžil so mu sviatosť pomazania chorých a s filipínskou, ako aj celou medzinárodnou anglicky hovoriacou komunitou sme sa zaňho modlili pri vigílnej svätej omši zo Slávnosti Božieho Tela. Na ďalší deň sme sa dozvedeli, že popoludní zomrel. Od začiatku júna sa zaňho modlíme ružencový deviatnik.“

Naposledy sa Kosnáč s Henrym stretol práve po jednej omši, keď mu pri východe z kostola podal ruku. Aj ostatní veriaci reagovali podľa neho na tragickú udalosť so smútkom. „Niektorí sa hnevali pre konanie okresného prokurátora, ktorý tak ľahko pustil obvineného na slobodu. Iní z komunity zasa reagovali s určitým strachom, či sa aj oni majú báť, že budú takto brutálne napadnutí."

Inzercia

Najobdivuhodnejšia reakcia prišla podľa kňaza zo strany rodiny. Hovorí, že celá rodina nesmierne smúti, no zároveň útočníkovi už odpustila. „Samozrejme, to nič nemení na tom, že spravodlivosti treba učiniť zadosť a vinníka potrestať,“ dodáva.

V stredu o 18. hodine sa na bratislavskom Námestí SNP bude za zavraždeného Henryho konať zhromaždenie. V piatok sa na Obchodnej ulici uskutočnila tichá spomienka.

K brutálnemu útoku sa vyjadrili aj viacerí politici. „Dôvod, prečo sa prokurátor nestotožnil s návrhom vyšetrovateľa, si pozorne vypočujem a prípad budem sledovať,“ napísal v sobotu minister spravodlivosti Gábor Gál. „Ide o veľmi krutý a odsúdeniahodný čin, ktorý je potrebné expresne a poriadne vyšetriť aj z dôvodu vnímania slovenských justičných orgánov v zahraničí.“

„Nemôžem tolerovať, že vrahovia si voľne môžu chodiť po našich uliciach,“ napísal pre Denník N premiér Peter Pellegrini. „Dúfam, že nebudeme svedkami toho, že ešte o rok nebude známy právoplatný rozsudok.“

Ministerka vnútra Denisa Saková vyjadruje presvedčenie, že páchateľ bude postavený pred súd a spravodlivo potrestaný. „Veľmi si vážim prácu záchranárov, policajtov a lekárov, ktorí do poslednej chvíle márne bojovali o život zosnulého,“ uviedla podľa TASR.

„Je to veľká tragédia a v kontexte toho, ako sa to stalo, je to veľká hanba pre Slovensko,“ povedal v relácii RTVS Sobotné dialógy opozičný poslanec Jozef Mihál.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.