Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. jún 2018

Južná Kórea víta potvrdenie termínu summitu USA-KĽDR

Juhokórejský prezidentský palác privítal v sobotu rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa obnoviť plánovaný summit so severokórejským vodcom Kim Čong-unom o budúcnosti jadrového programu Pchjongjangu, informovala agentúra AP.

Hovorca juhokórejského prezidenta vydal toto vyhlásenie len niekoľko hodín po tom, čo Trump prijal v Bielom dome severokórejského vyslanca Kim Jong-čchola a zároveň potvrdil, že sa 12. júna stretne s vodcom KĽDR Kim Čong-unom v Singapure.

Vo vyhlásení Modrého domu jeho hovorca konštatuje, že "cesta smerujúca k summitu Severnej Kórey a USA sa posilnila a rozšírila". Dodal, že Soul sa bude tešiť na "historické stretnutie v Singapure s nadšením, ale i trpezlivosťou".

Juhokórejský prezident Mun Če-in, ktorý mal v uplynulých týždňoch už dve stretnutia s vodcom Kim Čong-unom, za summit najvyšších predstaviteľov USA a KĽDR intenzívne loboval.

Vyslanec Kim Jong-čchol odovzdal v piatok Trumpovi list od svojho vodcu. Šéf Bieleho domu zároveň oznámil, že na KĽDR v najbližšom čase neuvalí ďalšie sankcie.

Podľa denníka The Wall Street Journal predmetný list vyjadruje Kimov záujem o stretnutie s Trumpom, bez akýchkoľvek výrazných ústupkov a hrozieb. Médium pritom cituje zdroje oboznámené s obsahom listu. Trump na summite bude chcieť presvedčiť Kima, aby sa KĽDR vzdala svojho jadrového arzenálu.

Inzercia

Odporúčame