Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. jún 2018

Bielorusko by mohlo znovu zaviesť kontrolu na ruských hraniciach

Bielorusko by mohlo opätovne zaviesť kontrolu na hraniciach s Ruskom, ak budú po dlhšiu dobu pokračovať Moskvou nariadené zbežné pohraničné kontroly.

Vyhlásil to v piatok bieloruský prezident Aleksander Lukašenko, ktorého citoval server rozhlasovej stanice Slobodná Európa (RFE/RL).

"Ak chcú zavrieť hranice - prosím, nech pokračujú. Ak tak spravia, my takisto zavedieme hraničné kontroly," povedal Lukašenko počas návštevy kontrolných staníc na bielorusko-ruskom pohraničí s tým, že predtým, než pristúpi k príslušným opatreniam, počká, ako sa vyvinie politika Moskvy ohľadom tejto záležitosti.

Rusko zdôvodnilo obnovenie zbežných kontrol vozidiel a pasov na hraniciach s Bieloruskom obavami o bezpečnosť. Minsk totiž vlani vo februári spustil päťdňový bezvízový cestovný režim pre 80 krajín vrátane členských štátov EÚ. Bielorusko zvažuje predĺženie tohto pobytu na 15 dní so zámerom zlepšiť vzťahy s Úniou.

Bielorusko a Ruská federácia sú dlhodobými spojencami, avšak v posledných rokoch sa ich vzájomné vzťahy zhoršili. Lukašenko vyvinul úsilie o nápravu vzťahov svojej krajiny so Západom tým, že prepustil niekoľko politických väzňov a umožnil, aby sa predstavitelia opozičných strán mohli stať zákonodarcami v parlamente.

Inzercia

Odporúčame