Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
29. máj 2018

Predložím vlastný návrh na obmedzenie potratov

Rozhovor s poslancom Richardom Vašečkom o ďalšom vývoji pro-life agendy.
Predložím vlastný návrh na obmedzenie potratov

Foto: Marko Erd/TASR

Keď ste počas rozpravy o zákone o ochrane života vyhlásili, že Kotlebov zákon podporíte, všimli sme si prekvapenie a ocenenie vašich slov medzi Kotlebovými poslancami.

Aby bolo jasné, podporou tohto zákona absolútne nepodporujem a nelegitimizujem kotlebovcov. Za ich zákony štandardne nehlasujem, pretože sú pre mňa politicky neprijateľní. Téma obmedzenia potratov je pre mňa však taká dôležitá, že tentokrát urobím výnimku a podporím, aby sa ďalej rokovalo o tomto zákone. Som za to, aby sa o ňom rokovalo v druhom čítaní, je vhodný čas prijať zmenu, téma je otvorená, v druhom čítaní môžeme hovoriť aj o zmenách zákona.

Je zrejmé, že tento zákon neprejde ani že sa nedostane do druhého čítania. Návrh ale rozvíril diskusiu, vyvolal očakávanie v konzervatívnom prostredí. Ako na to chcete zareagovať?

Prvú polovicu volebného obdobia sme predkladali viacero zákonov na zlepšenie podmienok pre rodiny, išlo nám o lepšie podmienky pre rodiny s deťmi, v podstate o reformu rodinnej politiky. Prijímam výhradu, že sme v téme ochrany života, čo je iná téma, trochu zaspali.

Nekritizujem tým snahy o pozitívne zmeny v prospech rodín, ochrana života sa ale nedá vyriešiť len pozitívnymi opatreniami v prospech rodín, lepšie podmienky pre ženy nestačia. Myslím, že skúsenosť, ktorú sme práve získali, hovorí, že treba tie veci robiť spoločne, aj lepšie opatrenia pre rodinu, aj zákony na ochranu života nenarodených detí. Musíme sa pokúsiť obmedziť potraty, je to naša povinnosť.

Čo chcete predložiť?

Najväčším škandálom našej legislatívy je potrat na požiadanie, to znamená potraty, kde nejde o život alebo zdravie matky ani genetické poškodenia plodu, alebo následok trestného činu, len o svojvôľu. Ako kresťan katolík mám svoje morálne presvedčenie, ale tu nejde o moju vieru. Podľa výskumov verejnej mienky vieme, že naša spoločnosť si želá sprísnenie dnešného benevolentného stavu. Bude to kompromis, ale potrat nikdy nie je riešenie a vždy je to zabitie nevinného života, ale ak chceme zlepšiť stav, musíme sa dnes pokúsiť o umenšenie zla.

Inzercia

To znamená poľský model, ktorý predkladali aj kotlebovci. V čom bude váš zákon iný?

Citlivo vnímam napríklad otázku eugenického potratu, tému konzultujem s expertmi na genetické poškodenia, myslím, že v tejto veci to treba upraviť.

Kedy chcete zákon predložiť?

Chcem, aby to bol kvalitný zákon a chcel by som, aby sa o ňom hlasovalo na septembrovej schôdzi. Na zákone sa pracuje, o tri mesiace sa o ňom môže rokovať. Je to najskorší možný termín.

 Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Justin Trudeau a diktatúra relativizmu

Justin Trudeau a diktatúra relativizmu

Pravdepodobne ste nikdy nepočuli o rodinnej farme Waupoos. Ani ja nie, až kým som sa počas poslednej návštevy Ottawy nestretol s niekoľkými ľuďmi, ktorí v nej pracovali. Ich príbeh živo ilustruje, ako funguje diktatúra relativizmu.