Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
17. september 2013

ROZHOVOR: Pravda o rodine má silu, len potrebuje, aby ju aj niekto povedal

Občianske združenie Pastor bonus v najbližšiu sobotu 21. septembra organizuje 2. ročník bratislavského pochodu Hrdí na rodinu. Rozprávali sme sa s jeho organizátorom Antonom Chromíkom. Čo je cieľom akcie? Náš najdôležitejší cieľ je v časoch, keď rodina a manželstvo čelí útokom na svoju podstatu, uká...

Občianske združenie Pastor bonus v najbližšiu sobotu 21. septembra organizuje 2. ročník bratislavského pochodu Hrdí na rodinu. Rozprávali sme sa s jeho organizátorom Antonom Chromíkom.

Čo je cieľom akcie?

Náš najdôležitejší cieľ je v časoch, keď rodina a manželstvo čelí útokom na svoju podstatu, ukázať radosť z rodiny a hlbokú pravdu. Najväčšia hrozba spočíva práve v tom, že nevieme pochopiť vlastnú hlbokú hodnotu darovanú nám v manželstve. Ak sa nám tento obraz stratí, naozaj nebudeme schopní vnímať rozdiely.

Akou formou sa bude konať?

Akcia sa začína o 15:00 hod dňa 21.9.2013 pred parlamentom. Plán je takýto: stretneme sa polhodinu pred 15:00 hod. s tými, čo si objednali naše tričká a rozdáme ich. Medzitým sa niekto bude modliť, aby nepršalo. Pre istotu. Pozdravíme sa, nebudeme dlho rečniť, rodiny s deťmi sa vedia tešiť zo stretnutia aj samy. Prvých 500 detí dostane malý darček. Potom budeme prekonávať slovenský rekord v živej reťazi, pospájame sa rukami ako jedna veľká rodina a ak prekonáme slovenský rekord, dostaneme osvedčenie od komisára pre Slovenské rekordy a zápis do Slovenskej knihy rekordov. Potom sa voľne prejdeme na Hlavné námestie (ak až tam nebude siahať živá reťaz). Na Hlavnom námestí budeme s deťmi spievať a hrať ukazovačky a čosi si povieme o rodine a o manželstve.

"Akcia má jediný cieľ - aby zaznela pravda o výnimočnosti a kráse rodiny a manželstva. Pravda má silu, len potrebuje, aby ju aj niekto povedal."

Zdieľať

Akí ľudia by mali na vašu akciu primárne prísť?

Všetci, ktorý rodinu a manželstvo považujú za to najlepšie pre deti. Rodiny, deti, starí rodičia.

Je to iba pre kresťanov?

Nie je len pre kresťanov, úcta k rodine a manželstvu je rovnaká prirodzená hodnota, ktorú má v sebe zakódovaný každý človek. Náš odkaz je jednoduchý: mama a otec nastálo je to najlepšie pre deti. Ten je pre všetkých. Nehanbíme sa za to, že organizátori sú kresťania. Myslíme si, že túto pravdu nemáme prečo skrývať. Nevystavujeme však na akcii otvorene náboženské symboly a kríže, nosíme ich v srdci. A zo srdca plynie radosť, ktorú sme dostali darovanú. Chceme, aby zaznela dobrá správa pre všetkých o rodine a manželstve. Rátam s tým, že po iných pesničkách, si možno zaspievame aj s deťmi kresťanov, ktorí budú chcieť ukazovaciu pesničku, kde Boh nebude skrytý.

Aké hlavné ohrozenia pre rodinu v súčasnosti vidíte?

Rodina je ohrozená viacerými nebezpečenstvami, doba je šialená. Strašne sa rozšírili možnosti zlého výberu, ako je zabíjanie nenarodených detí, rozšírenie antikoncepcie – tabletiek „deň po“ dokonca bez lekárskeho predpisu, gambling - liberalizácia prístupu k tejto závislosti, drogy – rozšírenie prístupu k tejto závislosti, snaha o zlepšenie imidžu drog, šírenie nahoty vo verejnom priestore, šírenie agresivity prostredníctvom masovokomunikačných prostriedkov, bezohľadný kapitalizmus, nespravodlivosti v sociálnej a súdnej oblasti, devalvácia nedele a dní odpočinku gumovými ustanoveniami Zákonníka práce, honba za peniazmi, konzumizmus a s tým spojená ľahostajnosť voči iným... Extrémna záťaž prácou, lebo dnes existuje iba nasledovný výber: vyžadovanie totálneho časového nasadenia v práci alebo prepustenie. Hlavne pre ženy to znamená, že si môžu vybrať medzi úlohou matky alebo prácou. Žiadna tretia cesta. Hoci práve tá by zvýšila počet pracovných miest a tým aj produktivitu práce na Slovensku.

Pozvanie na pochod Hrdí na rodinu od Mareka Nikolova z Pastor bonus.

Plánujete sa stretnúť aj s účastníkmi Gay pride-u?

Inzercia

Nie, neplánujeme, náš pochod je o živote a o rodine. Je pozitívny a má jediný cieľ, aby v rovnakom čase zaznela aj pravda o výnimočnosti a kráse rodiny a manželstva. Pravda má silu, len potrebuje, aby ju aj niekto povedal. Môžete byť jej ústami, rukami a nohami.

Nebojíte sa, že to bude kolidovať s Národným pochodom za život, a teda že mu to môže odobrať účastníkov?

"Samotní organizátori Národného pochodu podporili našu akciu, za čo im veľmi ďakujeme. Rovnako aj my propagujeme Národný pochod za život, a mnoho účastníkov ako aj ja s rodinou sa chystám v nedeľu na druhý deň do Košíc."

Zdieľať

Nie, samotní organizátori Národného pochodu podporili našu akciu, za čo im veľmi ďakujeme. Rovnako aj my propagujeme Národný pochod za život, a mnoho účastníkov ako aj ja s rodinou sa chystám v nedeľu na druhý deň do Košíc. Organizátori Národného pochodu aj hlavne kvôli nám pridali vlak na nedeľu ráno, ktorý sa veľmi rýchlo zaplnil. Tak, ako budú aj v čase Národného pochodu sväté omše v Bratislave, budú aj ľudia, ktorí naozaj z objektívnych príčin nemôžu ísť na pochod, rodiny s malinkými deťmi, či viacerými deťmi a všetci títo budú môcť prísť na našu akciu. Bude sa konať ako minulý aj budúci rok v deň Gay pridu, lebo je to potrebné. Minulý rok sa nás za dva dni nazbieralo 120 a bolo to krásne. Ba dokonca sa ani nebojíme toho, že Národný pochod odoberie našich účastníkov. Pravdu vieme povedať a odovzdať jednoducho bez ohľadu na počet. Mnohí hovorili, že to bola najkrajšia demonštrácia, na ktorej sa kedy zúčastnili. Asi preto, že to skutočne bolo „demonštrovanie“, teda ukázanie radosti. A naviac na našej akcii pozveme ľudí na Národný pochod. Práve teraz sa tešíme z veľkej jednoty a podpory organizácií, ktoré sa angažujú v prospech života a rodiny. Veľmi nás povzbudili poďakovania a podpora, ktorú sme dostali od Fóra života, Fóra kresťanských inštitúcií, od eRka.

Na internete som našiel, že pochod Hrdí na rodinu sa okrem Bratislavy koná aj v Prievidzi. Je to ešte aj v iných mestách?

Oslovili nás viacerí ľudia, že nemajú šancu s rodinami prísť do Bratislavy, ale chceli by urobiť niečo v svojom meste. Všetkým sme sa snažili poskytnúť podporu, /koľko bolo v našich obmedzených ľudských silách/ a ukázali sme im pozitívny odkaz, ktorý chceme presadzovať, že nie sme proti niečomu či niekomu, ale ukazujeme na krásu rodiny. Dúfame, že mnohé tieto akcie sa budú inšpirovať týmto duchom radosti a hlbokej mystiky rodiny a manželstva.

Vieme o tom, že vo viacerých mestách spontánne vznikajú tieto iniciatívy a uskutočnia sa besedy, stretnutia rodičov. Vnímame ako veľmi dobré, ak čím viac ľudí pochopí hĺbku rodiny a manželstva.

Aké ohlasy ste mali minulý rok?

No znie to až neuveriteľne (sám by som tomu neveril), ale od účastníkov iba pozitívne. Bolo to nabité dobrou náladou a rodinnou atmosférou.

Spomínate, že chystáte prekvapenie pre deti. Mohli by ste trochu poodhaliť, o čo pôjde?

Keďže to má byť prekvapenie, tak to skutočne iba poodhalím a bude to taká malá hádanka pre deti aj dospelých. Je to také malé, že to schováš do dlane, ale je to také veľké, že to dieťa ťažko rukami občiahne. Môže ťa to povzniesť na tele, ale aj na duši. Keď vnútro prehltneš, veľmi sa nasmeješ, ale aj tí okolo teba. Je to citlivé a jemné, musíš byť pozorný a jemný a stále sa o to musíš starať, aby to s krikom neušlo.

Lukáš Obšitník

Ilustračné foto: hrdinarodinu.sk

Odporúčame

NEKROLÓG: Za generálom Tajnej cirkvi

NEKROLÓG: Za generálom Tajnej cirkvi

silvo-a-papez_text.jpg Silvester Krčméry sa zapísal do sŕdc tisícov ľudí najmä počas obdobia neslobody a ako významná osobnosť boja za slobodu patrí do slovenskej histórie. Vo svojom živote sa aktívne zasadzoval za rešpektovanie ľudských práv po nástupe totality, neob...