Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
28. máj 2018

Nezopakujme chybu ako pri `ndranghete

Máme tu ďalšie mafie, ktoré podceňujeme, lebo si myslíme, že nie sú prepletené s tunajšou mocou. Lenže sú.
Nezopakujme chybu ako pri `ndranghete

Ilustračné foto: Flickr.com/Eneas De Troya

Keď sa začalo hovoriť o tom, že na východnom Slovensku môžu pôsobiť klany z `ndrangehty, znelo to až smiešne. Slovensko má vlastnú mafiu, ktorá si na seba zarába predražovaním verejného obstarávania a deje sa to v Bratislave, prípadne iných veľkých mestách. Predstava, že by sa bájna talianska mafia ulakomila na niečo v Michalovciach či Sobranciach, vyzerala absurdne.

Aj preto tu Taliani mohli tak dlho nerušene pôsobiť. Ani články, ktoré už o nich dovtedy vyšli, vrátane toho, kde sa písalo, že sú obchodnými partnermi premiérovej asistentky a majú nejaké naťahovačky s nehnuteľnosťami, nevzbudili väčšiu pozornosť. Veď špekulantov je veľa.

Nič iné na nich nepovedali ani tí, čo Talianov poznali desiatku rokov ako ich susedia a tiež ich mali za lokálnych príštipkárov, čo cúvnu, keď sa im povyhrážate kvalitnou východoslovenskou bitkou.

Inak sa však ich príbeh začal javiť, keď sa J. Kuciak na nich pozrel aj z talianskej perspektívy. Keď sa ukázalo, že tam majú prepojenia na mafiu zapletenú do celého radu kriminálnych aktivít, od narkobiznisu až po pranie špinavých peňazí. A že ich rodiny boli zapojené do série mafiánskych vrážd.

Krytie organizovaného zločinu na lokálnej úrovni padá najmä na triko miestnych prokurátorov.

Z príštipkárov sa stala mafia, zo ženy, ktorá od nich prešla k premiérovi, mafiánska spojka a bezpečnostné riziko.

A to pritom ešte ani nemáme zmapované, na čo všetko svoje fungovanie na Slovensku zneužívali. Všimli sme si ich prepojenia na ďalšie talianske skupiny, ktoré robia biznis s umením, no žiadne umenie si od nich len tak kúpiť nemôžete. A tiež prepojenia na albánske skupiny, ktoré tu boli obvinené, že točili DPHčku a podvádzali na dotáciách. Ale napríklad aj človeka z Lotyšska, o ktorom v Rige informovali, že bol zapojený do najväčšieho podvodu s vratkami DPH, aký tam kedy riešili.

Ďalšia skupina

Postoj, Trend a Aktuality spoločne zverejnili viacero článkov, v ktorých si všimli spomínaných balkánskych podnikateľov, úzko previazaných s Vadalovcami. Aj títo u nás čerpali desiatky miliónov eur dotácií, pričom s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou mali uzavretých dvakrát toľko zmlúv ako Taliani. Okrem priamych platieb vyhrali aj nenárokovateľné projektové dotácie na rozvoj svojho biznisu. Na ten však získané peniaze nepoužili, farmy im schátrali.

Poučení nedávnou skúsenosťou s `ndranghetou sme rozhodli pozrieť sa na skupinu aj inak – z druhej strany. Začali sme sa zaujímať, čo sa spája s týmito ľuďmi v krajinách, odkiaľ sem prišli, a kde dodnes žijú ich príbuzní. Pozreli sme sa aj na to, či podobne ako medzi Vadalovcami a `ndrangehtou neexistuje prepojenie aj medzi týmito a veľkými balkánskymi mafiami.

Inzercia

Zistenia predstihli naše očakávania. Tak ako mali Vadalovci prepojenie na taliansku mafiu a v spolupráci s ňou riešili drogový biznis, pranie špinavých peňazí a inú kriminalitu, tak existuje aj viacnásobné personálne prepojenie medzi tunajšími albánskymi podnikateľmi a prvou triedou balkánskej mafie, ktorá pôsobí v narkobiznise, obchode so zbraňami a ľuďmi, je zapletená do terorizmu i prania špinavých peňazí a má významné politické kontakty. A tiež úzke prepojenie na ľudí niekdajšej Kosovskej oslobodzovacej armády, ktorých sprevádzajú obvinenia z násilnej trestnej činnosti.

NAKA hovorí o zločine, podľa krajskej polície však nešlo ani o trestný čin. Prinášame analýzu aktivít skupiny, ktorá na Slovensku pôsobí dlhšie ako Taliani.

 

Mali sme tiež možnosť nahliadnuť do viacerých záznamov, ktoré monitorujú ich fungovanie či obchodné transakcie.

Nachádza sa v nich nezanedbateľné množstvo informácií o tom, akej činnosti sa tu dopúšťajú, s kým sa stretávajú, komu platia, na koho píšu svoje majetky a kto za nich vybavuje „administratívne formality“.

Tou zlou správou je fakt, že napriek tomu u nás nerušene pôsobia už štvrťstoročie, pretože sa vždy vedeli nejako dohodnúť s verejnou mocou na lokálnej úrovni i tou celoslovenskou. A fakt, že majú cudzojazyčné mená a že sa usadili tam, kde z Bratislavy nedovidieť, ich zasa chránil pred reflektormi kamier a bleskami fotoaparátov. Akoby to bola záruka, že nemôžu byť prepletení s tunajšou mocou. Lenže sú, pretože na svoje fungovanie ju potrebujú.

Táto skupina dlho ťažila z rovnakých chýb tunajšieho prostredia, z ktorých profitovali aj Taliani.

Dobrá správa je, že to nie je definitívne. Ak príde trocha verejného tlaku, aj táto štruktúra sa rozsype.

Odporúčame