Kam kráčaš, Ústavný súd?

Ako ste si mnohí všimli, o našom ústavnom súde (ÚS SR) sa v poslednej dobe toho povedalo dosť veľa. Takmer každý deň sa tento orgán omieľal v našich médiách. Ako vždy, povrchne. Nezazlievam to našim médiám, veď nie každý novinár musí mať elementárne právne znalosti. I keď, kiežby to tak bolo. Ale to len tak na okraj. To najpodstatnejšie, čo z tohto mediálneho účinkovania nášho ochrancu právneho štátu vyplýva, je otázka, akým smerom sa v budúcnosti bude uberať. Sčasti o tom napovie nedávna minulosť.

Začalo sa to voľbou kandidátov na budúcich ústavných sudcov. Tragédiou podľa môjho názoru bolo to, že sa už kandidátmi stali ľudia s (jemne povedanou) pochybnou právnou odbornosťou. Odbornosť zvolených kandidátov napokon správne spochybnil aj bývalý predseda ÚS SR. Jednoducho boli zvolení ľudia, ktorí sa s ústavným právom v živote nestretli a ak aj, tak určite len náhodou a nedopatrením. A medzi zvolenými kandidátmi ich bolo pomerne veľa. Na môj úžas, špičkoví slovenskí ústavno-právni odborníci podpriemerným parlamentným sitom neprešli. Je to, bohužiaľ,indikátor súčasnej parlamentnej suchoty racionálneho uvažovania. Smutné je aj to, že naše médiá nespustili vážne myslenú vlnu kritiky na adresu takéhoto vrcholne nezodpovedného konania NR SR. Osamotené výkriky nikdy nič nezmôžu. Uznávam, že členmi parlamentu sú ľudia rôznej vzdelanostnej úrovne, teda poslancom môže byť - čo sa týka miery dosiahnutého vzdelania - hocikto. V prípade ÚS SR by mala byť conditio sine qua non, teda nevyhnutnou podmienkou, výborná orientácia v ústavnoprávnej matérii. A to nech si zapamätá každý budúci poslanec, ktorý bude kandidátov na sudcov ÚS SR voliť.

Asi najviac spomínanou otázkou bola kríza nášho strážcu ústavnosti. Bola to skutočne veľká hanba a hľadať vinníka by sme museli aj v minulom volebnom období. To, že súd nebol schopný plniť základné funkcie zverené mu Ústavou SR pre nedostatok zvolených sudcov, naplno odhalilo dieru v našej ústave. A zároveň motivovalo budúcich slovenských „vládcov“ ako jednoducho odstaviť tak významný orgán. Žeby čas a dôvod na novelizáciu Ústavy SR?

V piatok minulý týždeň pán prezident menoval zostávajúcich sudcov, čím ukončil túto krízu. Toto krátke obdobie však zostane temným momentom našej ústavnej histórie.

Podľa môjho názoru si prezident vybral z jemu predkladaných kandidátov asi to najlepšie, čo mohol. Teda nekvalifikovaní kandidáti vymenovaní neboli. Avšak, uspokojiť sa s týmto konštatovaním po vzoru našich médií by bolo neférové. Ako som spomenul, chyby sa stali už v NR SR, a to, že prezident rozhodol ako rozhodol, nemôže byť uspokojením pre budúcnosť. Veď viete, ako je to na Slovensku s našimi prezidentmi....

Objektívne posudzovať terajší Ústavný súd bude teda možné až po jeho prvých vážnych rozhodnutiach. Interrupcie patria medzi najväčšie výzvy, sú podľa mojej mienky najvážnejšou kauzou. A Slovensko si zaslúži odpoveď. Už podľa tejto argumentácie sudcov budeme môcť zistiť prvé kontúry budúceho smerovania. Teším sa na to.

Dušan Čurilla
Autor je študent práva.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo