Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. september 2013

AKTUÁLNE: Zomrel Silvester Krčméry, spomína na neho aj kardinál Korec

silvester-krcmery-text_0.jpg V utorok 10. septembra večer vo veku 89 rokov zomrel MUDr. Silvester Krčméry, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského protikomunistického disentu. Narodil sa 5. augusta 1924 v Trnave. V roku 1943 počas štúdia medicíny sa zoznám...

V utorok 10. septembra večer vo veku 89 rokov zomrel MUDr. Silvester Krčméry, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského protikomunistického disentu.

Narodil sa 5. augusta 1924 v Trnave. V roku 1943 počas štúdia medicíny sa zoznámil s chorvátskym kňazom Tomislavom Kolakovičom, ktorý na Slovensku vytváral spoločenstvo Rodina. Učil v ňom mladých ľudí sociálnej náuke Cirkvi či oboznamoval ich s nebezpečenstvami prichádzajúceho komunizmu. Krčméry sa ako lekársky dobrovoľník spolu s priateľom Vladimírom Juklom zapojili do Povstania.

Po nástupe komunizmu bol v roku 1951 pre náboženské aktivity zatknutý. Vo vyšetrovacej väzbe, kde bol mučený fyzicky aj psychicky, strávil 3 roky. V roku 1954 na súde predniesol veľkú obhajobnú reč, v ktorej nič zo svojej činnosti nepoprel a komunistickému režimu odkázal: "Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu. Tú moc vám nezávidíme a netúžime po nej, nám stačí tá pravda. Lebo je väčšia a silnejšia ako moc. Kto však má v rukách moc, ten si myslí, že môže pravdu potlačiť. Zabiť. Alebo i ukrižovať. Ale pravda dosiaľ ešte vždy vstala i vstane z mŕtvych." Bol odsúdený na 14 rokov odňatia slobody.

Zdieľať

Po prepustení spolu s Juklom a kardinálom Korcom cez vytváranie malých spoločenstiev budovali tzv. tajnú Cirkev, ktorá sa postupne stala najorganizovanejším protikomunistickým hnutím na Slovensku. Jej neskoršími viditeľnými plodmi boli masové náboženské púte, petície za náboženské a občianske práva, Sviečková manifestácia a nakoniec aj Nežná revolúcia. V roku 1974 spolu s Vladimírom Juklom založil Spoločenstvo Fatima. O skúsenostiach z väzenia napísal knihy To nás zachránilo a Vo väzniciach a táboroch, spolu s Vladimírom Juklom knihu V šľapajách Kolakoviča

Pápež Ján Pavol II udelil Silvestrovi Krčmérymu v roku 1991 Rád sv. Silvestra. Trnavská univerzita mu v roku 1998 spolu s Vladimírom Juklom udelila titul Doctor honoris causa. V roku 2010 dostali s Juklom Cenu Jána Langoša. Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič im 1. januára 2013 udelil najvyššie štátne vyznamenanie – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy (Vladimírovi Juklovi in memoriam).

Laudatio profesora Vladimíra Krčméryho na Vladimíra Jukla a Silvestra Krčméryho prednesené počas odovzdávania Ceny Jána Langoša 10. decembra 2010 v Bratislave.

Inzercia

Svätá omša s pohrebnými obradmi sa uskutoční v utorok 17. septembra o 13:30 hod. v Kostole Premenenia Pána (Jezuitský kostol) v Bratislave. Na jeho pamiatku sa organizujú viaceré spomienky. Poslanci NR SR si ho dnes na návrh Jozefa Mikloška uctili minútou ticha. Od 11. do 16. septembra pravidelne o 21:00 hod. organizuje Fórum kresťanských inšitúcií modlitbové zhromaždenia pred pamätníkom Sviečkovej manifestácie na Hviezdoslavovom námestí. Dnes modlitbové zhromaždenie spojené s kladením kvetov organizovala aj Komunita Sant´Egidio. V piatok 13.9. sa v Múzeu zločinov a obetí komunizmu budú premietať filmy zachytávajúce život Silvestra Krčméryho. V nedeľu 15.9. o 19:00 organizuje spomienku aj Spoločenstvo Ladislava hanusa, tentoraz na ulici Košická 30, kde Krčméry býval.

V modlitbách si na Silvestra Krčméryho spomína aj kardinál Ján Chryzostom Korec, ktorý svoju spoluúčasť oznámil vikárovi žilinskej diecézy Ladislavovi Stromčekovi (uverejňujeme so súhlasom otca Stromčeka a kardinála Korca):

"Vážený pán Generálny vikár, milý otec Ladislav Stromček. Dnes v stredu 11. septembra o 9.00 hodine som sa dozvedel, že si Pán povolal Silvestra. Spolu s rodinou i spoločenstvom Fatima prežívam v smútku, ale i v modlitbe tieto chvíle.
O našej tvorivej spolupráci za prenasledovania som sa s vďakou vyslovil v príhovore k pohrebu Vladimíra. Tento príhovor by som rád zopakoval aj teraz v spojení so všetkými členmi spoločenstva Fatima. V tieto dni duchovne zvlášť spojený so všetkými zostávam s úprimným pozdravom v Pánovi

kardinál Korec

Nitra 11. septembra 2013."

Kondolencia kardinála Korca k úmrtiu Vladimíra Jukla je dostupná tu.

Lukáš Obšitník

Odporúčame