Pudlík v Číne

„Prepáčte, ja nebudem ničím pudlíkom. Mám svoj vlastný názor,“ reagoval sebe vlastným agresívno-trápnym spôsobom premiér Robert Fico na otázku redaktora denníka SME (8.2.2007), ktorá sa týkala zmeny kurzu zahraničnej politiky od štandardných (USA, EÚ) k zvláštnym spojencom.

Počas čínskeho výletu však v rozpore s vlastnými slovami Fico potvrdil, že niečím pudlíkom predsa len je. Popularita jeho osoby a stranícke preferencie sú preňho rešpektovaným pánom. V tieni čísel z prieskumov zaniká všetko ostatné.

Ficove slovné deklarácie o otváraní dvier slovenským podnikateľom na čínskom trhu sú prehnané. Podľa slov Michala Štrbu, odborníka na čínsko-európske obchodné vzťahy (aktualne.sk, 13.2.2007), jednou návštevou a niekoľkými slovami o vhodných investičných podmienkach (ktoré vytvorila ním toľko zatracovaná „ultrapravicová“ Dzurindova vláda), Fico čínskych podnikateľov na Slovensko nepritiahne.

Aj proletársky imidž, ktorý si premiér chcel posilniť letom komerčnou linkou, a nie vládnym špeciálom, sa ukázal byť nev(ý)hodným. Podľa prepočtov denníka SME (15.2.2007) sa týmto spôsobom prepravy neušetrilo premiérom deklarovaných 2,5 mil. Sk, ale len asi milión korún. Navyše to u čínskych hostiteľov vzbudilo rozpaky, či sú Slováci naozaj takí chudobní, že ich premiér nemá ani na let vládnym špeciálom alebo či si ich „cení“ natoľko, že kvôli nim nenaštartuje reprezentatívne lietadlo (konzultant protokolu Ladislav Špaček, SME, 15.2.2007).

Ignorovanie faktu porušovania základných ľudských práv v najväčšej totalitnej krajine len podčiarklo jeho obmedzenosť a provinčnosť. „To vy si naozaj myslíte, že môže prísť predstaviteľ malej krajiny ako je Slovensko, ktoré má toľko obyvateľov ako hociktoré mesto v Číne a je tu ako hosť na oficiálne pozvanie – a začať tým, že im bude nadávať?“ (Robert Fico, SME, 8.2.2007)

Tritisíc štyristo trestov smrti v roku 2004 (najviac na svete, podľa neoficiálnych zdrojov ich bolo až 10 000), zasahovanie do manželského života povoľovaním maximálne jedného dieťaťa, streľba do demonštrantov protestujúcich proti nízkym kompenzáciám za pôdu, ktorú im štát v roku 2005 zabral kvôli výstavbe veternej elektrárne, permanentné obmedzovanie slobody slova, vrátane cenzúry internetových stránok... Poukázanie na tieto neprávosti je podľa slovenského sociálneho demokrata neslušnosťou.

Spomenúť prenasledovanie čínskych kresťanov by podľa premiéra kresťanskej krajiny pod Tatrami bolo asi tiež nezdvorilé. Percentá mu predsa prinesie fotka, na ktorej si srdečne stíska ruku s komunistami prenasledovaným kardinálom Korcom, nie praktická obhajoba slobody vyznania v komunistickej diktatúre.

Apropo, prečo predsedu vlády ani jeden zo slovenských biskupov, ak už nie celá KBS nevyzval k tomu, aby spomenul šiestich katolíckych biskupov väznených len v provincii Hebei? Alebo deviatich podzemných kňazov zatknutých koncom minulého roka, na ktorých je pravdepodobne dodnes vyvíjaný nátlak, aby vstúpili do štátnej Vlasteneckej organizácie čínskych katolíkov? Alebo stovky ďalších perzekvovaných biskupov, kňazov, veriacich a desiatky zbúraných kostolov?

Pritom práve niekoľko dní pred Ficovou cestou do Číny sa postavením katolíkov v tejto krajine zaoberal aj Vatikán a pápež Benedikt XVI. sa rozhodol poslať skúšanej čínskej cirkvi osobitné posolstvo.

Pes, ktorý šteká, nehryzie. Premiér Fico nehryzie, ale ani nešteká. Pred čínskymi hostiteľmi len radostne krútil chvostom. Bezbranný ako pudlík.

Imrich Gazda

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo