Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
23. máj 2018

Poplach medzi kresťanmi v parlamente

Zisťovali sme, ako sa kresťanskí poslanci postavia k téme potratov v parlamente.
Poplach medzi kresťanmi v parlamente

Ilustračné foto: Daniel Thornton/flickr.com

Téma ochrany života je vždy nepohodlná téma, platí to od roku 1990, keď ju v čase najvyššej potratovosti v našich dejinách otvorilo KDH a hneď čelilo antikampani VPN a označeniu, že predstavuje „čiernu totalitu“. Pripomíname, že to vtedy hovorilo VPN, ktoré malo na svojej kandidátke viacero čerstvo-bývalých komunistov, a hovorili to o strane, ktorá reprezentovala víťaznú podzemnú Cirkev, obidve strany sa po voľbách stali koaličnými partnermi. Nie je však bez významu, že táto téma bola pre liberálov považovaná za „extrémnu“ aj bez Kotlebu. To, čo sa práve odohráva v parlamente a jeho chodbách, ale aj na stránkach novín, nie je preto nič také prevratné.

Nové sú ale dve veci: zákon predkladá strana, ktorá je neprijateľná pre zvyšok svojho programu, a tento návrh zastihol generáciu dnešných kresťanov a konzervatívcov v politike nepripravených. Zmätok, ktorý vypukol, tomu zodpovedá.

Kto podporí Kotlebov zákon?

Absolvovali sme niekoľko stretnutí a telefonátov, kde sme sa snažili zistiť, ako o tomto zákone uvažujú poslanci koalície aj opozície, ako mienia hlasovať a ako na Kotlebovu iniciatívu reagovať systematicky. Všetky stretnutia prebehli off the record, takže mená ani presné citáty nebudeme uvádzať, sústredili sme sa na informácie.

Od začiatku je jasné, že Kotlebov zákon neprejde. V parlamente nielenže nie je väčšina za „poľský model“ obmedzenia potratov, ale podľa viacerých zdrojov existuje celkom iná väčšina: proti tomu, aby sa o zákone vôbec hlasovalo. Je teda dosť pravdepodobné, že tento zákon sa vôbec nedostane do druhého čítania a poslanci sa už v rámci prvého čítania uznesú, že nebudú pokračovať v jeho prerokovávaní. Išlo by síce o obštrukciu, ale celkom legitímnu, podľa rokovacieho poriadku. A ani nie najtvrdšiu, tou by bolo, keby sa poslanci na začiatku schôdze uzniesli, že návrh zákona vopred vyradia z programu. Takto by sa odohrala diskusia, predkladateľ by zákon zdôvodnil, čelil by reakciám a diskusia by mohla odhaliť motívy, ktoré kotlebovcov vedú k tomuto prekvapivému kroku.

Ako budú hlasovať v prípade takéhoto návrhu jednotliví poslanci?

Kotlebovcov ignorujme, za zákon mienili hlasovať niektorí jednotlivci naprieč spektrom, ide o poslancov ako Richard Vašečka (KDH), Ján Podmanický (Smer), Milan Krajniak (Sme rodina) a pár ďalších. Možno predpokladať, že viacerí poslanci odmietnu aj obštrukciu voči Kotlebovmu zákonu, nie kvôli Kotlebovi, prirodzene, ale kvôli téme, ktorú považujú za legitímnu.

Existuje aj pomerne početná skupina poslancov, ktorí ideovo s Kotlebovým návrhom súhlasia, a súčasne sú aktívni pri organizovaní obštrukcie, ktorá by zákon de facto vyradila z programu. Ide o niektoré mená z klubu SNS či OĽaNO, nájde sa tam viacero liberálnych kresťanov, ale aj charizmatikov či zaslúžilých pro-life aktivistov.

Otázka číslo dva

Nasleduje prirodzená otázka, ak všetkým týmto politikom viac alebo menej prekáža Kotleba, ako mienia reagovať a tému znovu získať pre seba?

Tu sa črtajú dve iniciatívy. Skupina poslancov naprieč spektrom (niektorí poslanci za Smer, SNS, ale aj z opozície) pripravuje mäkšiu verziu pro-life zákona, pre ktorú sa bude snažiť získať širšiu politickú podporu.

Inzercia

Tento zákon by už neobsahoval zákaz potratov na požiadanie, návrh by mal obsahovať skrátenie lehoty, počas ktorej je možné vykonať takzvaný eugenický potrat, to znamená potrat z dôvodu genetickej poruchy (z 24 týždňov na 20-22 týždňov), mala by sa predĺžiť povinná čakacia lehota, ktorú má žena po podaní žiadosti o potrat na rozmyslenie tohto kroku, či zmeniť terminológia z umelého prerušenia tehotenstva na umelé ukončenie tehotenstva. Rokovania ešte stále prebiehajú, takže finálne podoba tohto zákona ešte nie je definitívna.

Tento návrh predložia poslanci, ktorí nemajú problém zahlasovať ani za návrh ĽSNS, ale aj poslanci, ktorí podporiť Kotlebov zákon nechcú (napríklad niektorí členovia klubu OĽaNO) a túto iniciatívu berú ako únikovú stratégiu.

Dá sa však očakávať, že takýto návrh pro-life komunitu neuspokojí, a to z dvoch dôvodov: jednak fakticky neobmedzuje potraty, respektíve len veľmi minimálne, a jednak preto, že Kotleba predložil zákon, ktorý trafil do stredu požiadaviek ochrancov života. A toto bude menej. Každý krok, dobrý krok, budeme počuť, ale spoločnosť si aj podľa prieskumov verejnej mienky žiada viac.

Celá diskusia vyvolala nielen aktivizáciu pro-life hnutia a pomerne intenzívnu debatu v jeho vnútri, ale aj aktivizáciu medzi kresťanmi v parlamente. Jej prvým výsledkom je, že kresťanským poslancom je jasné, že túto tému už nemôžu nechať len tak ležať. To sa širokým návrhom naprieč spektrom zjavne nepodarí dosiahnuť, preto poslanec Vašečka podľa našich informácií pripravuje návrhy, ktorými sa pokúsi zadefinovať ideálny stav z pohľadu práva, aj zákon, ktorým bude chcieť umenšiť zlo a umožniť hlasovať zaň všetkým, ktorí dnes nehovoria o ničom inom, len o Kotlebovi.

Ako to zhodnotíme o rok z námestia

Kotlebovi sa podarilo rozvíriť stojaté vody, ukázal, že medzi poslancami, ktorí sa spolu radi verejne modlia, sú rozdiely. Viacerí kresťanskí poslanci OĽaNO, ktorí sa dlho vymedzovali voči bývalým kádehákom s argumentom, že zabudli na svoj program, dnes čelia rovnakej kritike. Niečo sa teda pohlo a niečo sa, v dôsledku toho, azda aj zmení k lepšiemu.

Objednávka občianskej spoločnosti však smeruje vyššie. O rok má byť ďalší Národný pochod za život, Cirkev aj mnohé organizácie robia kus práce a od politikov, ktorí sa k nim hlásia, čakajú, že tému budú opäť reprezentovať oni.

Foto: Národný pochod za život/FBKeďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Inzercia

Inzercia

Odporúčame