Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
23. 05. 2018, 13:37

Investigatívny novinár: Dotácie dávate ľuďom s kontaktmi na balkánsku mafiu

K podozreniam, že v oblasti agrodotácií u nás môže pôsobiť balkánska mafia, sa vyjadril investigatívny novinár z Chorvátska Domagoj Margetić.
Investigatívny novinár: Dotácie dávate ľuďom s kontaktmi na balkánsku mafiu

Foto – Domagoj Margetić

Ten sa venuje mapovaniu balkánskej mafie už dvadsať rokov. Veľkú časť jeho práce tvorí zverejňovanie utajovaných dokumentov spravodajských a bezpečnostných služieb, ale aj dokumentov NATO či krajín EÚ.

 V rozhovore, ktorý publikovali Aktuality.sk a Trend, spomína, že viaceré mená, ktoré sú zapísané aj v slovenských firmách, majú personálne prepojenia na štruktúry balkánskej mafie. 

Za najväčšiu balkánsku mafiu považuje skupinu zvanú Osmani.  

„Vďaka svojej sile a vplyvu dnes Osmaniovci pôsobia aj v oblastiach, ktoré presahujú bežný rámec organizovaného zločinu, napríklad v oblasti obchodu s rádioaktívnym materiálom. Ich štruktúra dokáže prepierať obrovské množstvá peňazí, keďže časť ich biznisu je legálna. Kontrolujú napríklad významné stavebné firmy, biznis s odpadom a prítomní sú aj v energetike, kde bol na Balkáne za posledných pätnásť rokov priestor na obrovské zmeny a investície. 

Veľmi aktívne sa uchytili v Nemecku. Ja som sa dostal k niekoľkým dokumentom nemeckej tajnej služby určeným kancelárke Merkelovej, ktoré opisovali ich aktivity. Aj som ich publikoval pred desiatimi rokmi, vtedy to vzbudilo obrovský záujem,“ hovorí v rozhovore. Podľa neho existuje aj priame prepojenie medzi podnikateľskou skupinou Kukuli, ktorá na Slovensku pôsobí už štvrťstoročie, a ľuďmi z balkánskeho podsvetia. Kukuliovci sú súčasťou klanu Osmani. Bližšie som rodinu Kukuliovcov začal sledovať po roku 2000, keď sa preusporadúvalo balkánske podsvetie. Bratia Burim a Bashkim Osmaniovci boli vtedy stíhaní v Nemecku, a tak sa museli stiahnuť do strednej Európy, aj na Slovensko.

Tu nadviazali na veľmi silný vzťah s Kukulim, ktorý už predtým mali. Zápis o Kukuliovcoch som našiel aj v záznamoch nemeckej tajnej služby BND, ktorá monitorovala fungovanie Osmaniovcov v krajine, a tiež v správach NATO, ktoré sa zameriavali na monitorovanie kosovských skupín a ich odnoží. Od tohto obdobia už možno Kukuliovcov považovať za integrálnu súčasť klanu Osmani, hoci oficiálnych prepojení veľa nenájdete. Svedectvo o týchto udalostiach mám aj od člena rodiny Kačinari, čo je jedna z najsilnejších rodín balkánskeho podsvetia, ale odmietla vstúpiť pod Osmaniovcov.

Kristo Gjergjaj sa mi po zverejnení týchto informácií vyhrážal, ukazujúc gesto, ako ma podreže. Viem, že tieto albánske skupiny sú u vás aj poberateľmi dotácií, čo je paradoxné, pretože potom vlastne podporujete skupiny, ktoré sú prepojené s najväčšou balkánskou mafiou,“ tvrdí Margetić v rozhovore.

Odporúčame