ANKETA: Je plánovaný útok USA na Sýriu správny a malo by ho Slovensko podporiť?

V súvislosti s aktuálnou medzinárodnou situáciou sme sa našich respondentov spýtali: Považujete plánovaný útok USA na Sýriu za správny? Malo by ho Slovensko podporiť?

Anna Záborská, poslankyňa Európskeho parlamentu za KDH: Nie, pretože jeho cieľom nie je ukončenie občianskej vojny v Sýrii, ani zničenie arzenálu chemických zbraní sýrskej armády, ale potvrdenie autority jedného politika. Toto nie je mierová misia, ale trestná výprava. Slovensko by sa nemalo podieľať na takomto vojenskom zásahu. O to viac dúfam, že do sobotňajšieho pôstu na úmysel ukončenia zabíjania v Sýrii, ktorý vyhlásil pápež František, sa zapoja všetci, ktorým nie je ľahostajný osud nevinných obyvateľov Sýrie, či už sú to kresťania, židia, alebo moslimovia. Ako katolíčka verím, že pôst a modlitba dokážu zázraky – a Sýria dnes zázrak veľmi potrebuje.

"Nepovažujem za správne riešenie jednostranne zasiahnuť ozbrojenou silou a pomôcť tak niektorej strane konfliktu. Zodpovednosť za riešenie situácie majú predovšetkým prezidenti Putin a Obama."
Pavol Hrušovský

Zdieľať

Pavol Hrušovský, poslanec NR SR za KDH: Použitie chemických zbraní odsudzujem, nech boli použité ktoroukoľvek stranou konfliktu. Odmietam násilie režimu prezidenta B. Asada ako aj násilie povstalcov. Nepovažujem však za správne riešenie jednostranne zasiahnuť ozbrojenou silou a pomôcť tak niektorej strane konfliktu. Ako dokazuje bolestná skúsenosť z Irackej vojny, ktorá začala v roku 2003, jednostranné riešenia, bez mandátu OSN, neprinášajú jednoduché vyriešenie situácie. Obávam sa, že vývoj v prípade intervencie v Sýrii môže byť ešte zložitejší a najhoršie na to doplatia nevinní civilisti. Zodpovednosť za riešenie situácie v Sýrii majú predovšetkým prezidenti Putin a Obama.

Koňýk, spevák skupiny Zóna A: Som presvedčený o tom, že Američanom v Sýrii nejde o ochranu civilistov, ľudských práv, alebo o šírenie demokracie a slobody. Ide im, rovnako ako v Iraku a v Lýbii, najmä o odstránenie nezávislého režimu, ktorý sa vzpiera ich snahe o svetovládu. Výsledkom tejto ich politiky bude rovnaký chaos, rozvrat spoločnosti a náboženské násilie (postihujúce najmä kresťanov), aké nastalo vo všetkých krajinách, kam zavítala "arabská jar". Na demokraciu západného typu nie sú arabské krajiny pripravené. A otázkou je, či niekedy vôbec budú. Slovensko by malo akékoľvek podobné snahy a kroky jemne diplomaticky odsúdiť.

"Útokom by USA podporili zoskupenie, ktorého islamský duchovný vyzval na znásilňovanie nesunitských žien a v ktorého radoch bojuje al-Kaida. Slovensko v žiadnom prípade nesmie podporiť útok USA na Sýriu."
Ján Čarnogurský

Zdieľať

Ján Čarnogurský, advokát, bývalý premiér SR: Útok USA na Sýriu by bol agresiou. Bol by aj proti záujmom Európy a kresťanskej civilizácie. USA by útokom podporili povstalcov proti sýrskemu prezidentovi, ktorí pred kamerou jedia vyrezané srdce padlého vládneho vojaka (viď video na YouTube). Podporili by zoskupenie, ktorého islamský duchovný vyzval na znásilňovanie nesunitských žien v Sýrii (Washington Times 4. 4. 2013). Podporili by zoskupenie, v ktorého radoch bojuje al-Kaida. Podporili by zoskupenie, pred ktorým utekajú najmä kresťania do zahraničia. Útokom by USA ďalej potvrdili svoju stratu zmyslu pre konštruktívnu zahraničnú politiku. Slovensko v žiadnom prípade nesmie podporiť útok USA na Sýriu.

Richard Vašečka, poslanec NR SR za OĽaNO: Nepotrestať použitie chemických zbraní - zvlášť proti civilnému obyvateľstvu, deťom – sa nám môže v budúcnosti kruto vypomstiť. Nemožno ho však použiť ako zámienku pre ďalšie vojnové dobrodružstvo osamotených USA. Treba starostlivo zistiť a potrestať skutočného vinníka. V tejto situácii má mrzia najmä mocenské hry medzi veľkými svetovými hráčmi a nedostatok objektívnych informácií.

Nie som apriori odporcom akéhokoľvek vojenského zásahu. Niekedy ho treba použiť. Treba si ale uvedomiť, ako hovorí pápež František, že „vojna plodí vojnu a násilie plodí násilie.“ Žiadna vojna nie je dobrá! Za týchto okolností nesúhlasím, aby sa Slovensko pridávalo k vojenskému útoku na Sýriu. Ale určite sa s celou rodinou pridám k výzve Svätého Otca venovať sobotu 7. septembra modlitbe a pôstu za spravodlivé a pokojné vyriešenie tohto konfliktu.

"Útok považujem za omyl, ktorý Amerike aj celému západnému svetu môže priniesť nezvratnú ujmu a nepomôže ani Sýrii. V skratke, aktívne medzinárodné úsilie o reálne riešenia áno, vojenský útok bez mandátu OSN nie."
Radoslav Procházka

Zdieľať

Radoslav Procházka, poslanec NR SR bez straníckej príslušnosti: V podobe, v akej sa pripravuje, ho považujem za omyl, ktorý nielen Amerike, ale aj celému západnému svetu môže priniesť nezvratnú ujmu a navyše nepomôže ani Sýrii. Slovensko by takýto útok podporiť nemalo. Pre všetkých, ktorí rozumejú tomu, aký obrovský význam má situácia na Blízkom východe pre celý zvyšok sveta, však zostáva otvorenou otázka, či postoj „ruky preč od Sýrie“ vôbec niečo rieši alebo je len momentálne pohodlnejší. Niekto tam chemické zbrane naozaj použil a medzinárodné spoločenstvo je povinné na to reagovať, tí ľudia „tam dole“ si to zaslúžia. Ak sa ich nezastane a nepomôže im civilizovaný svet, ujmú sa ich džihádisti. Ja osobne za účelný postoj Slovenska považujem trvanie na tvorbe spoločnej pozície v rámci Európskej únie a podporu rokovaní na pôde Bezpečnostnej rady OSN, akokoľvek zložité, či dokonca bezvýchodiskové sa dnes môžu zdať. V úplnej skratke, aktívne medzinárodné úsilie o reálne riešenia áno, vojenský útok bez mandátu OSN nie.

Anton Srholec, rím.-katolícky kňaz a riaditeľ resocializačného centra: Je to veľmi ťažká dilema. Zamotaná. Na jednej strane teror, násilie, hrozba novej, ázijskej, surovej totality, popravovanie a masové hroby. Milióny ľudí bez domova, na úteku, vykorenené krehké vzťahy a rozbité priateľstvá. Na druhej strane zodpovednosť za vojnu, ktorej aj víťazstvo je pochybné. Zodpovednosť pred budúcnosťou, svetovou kritikou a nárekom “bleeding hearts”. Američania si vedia svoje. Pomôžeš jednej strane, tá na teba skoro zabudne a druhá ťa bude nenávidieť a obviňovať aj v tretej generácii. My máme skúsenosť s obeťami proti komunizmu. Som váhavý strelec. Prestávam tomu rozumieť. Ale ak ľahostajní necháme vyrásť a kvitnúť zločinecké režimy, nech to je kdekoľvek, dotýka sa to aj nás. To je len otázka času. Preto som skorej ZA. Áno. Aj tak je to riziko.

Peter Osuský, poslanec NR SR za SaS: Skúsenosť s tzv. demokratizáciou moslimských krajín a jej dlhými krvavými epilógmi ma vedú k záveru, že o osudy svojich súvercov sa majú prednostne starať ich bratia vo viere, t.j. moslimské krajiny. Ak hynú občania Sýrie vo vojne medzi armádou diktátora, demokratickými silami a teroristami je na arabských krajinách, aby konali. Ak tieto tradične (viď bratrovražedná vojna Irak-Irán, invázia Iraku do Kuvajtu, rozklad Somálska) nekonajú a medzimoslimskému vraždeniu sa len prizerajú, je otázne, či má USA opäť hrať nevďačnú úlohu, ktorú nikto iný hrať nechce.

"Ak sa USA na nesenie tohto kríža podujme, je to zrejme o chlp lepšie z najhorších riešení. Ako spojenec USA a člen NATO by sme mali na diplomatickej úrovni svojho spojenca podporovať, akékoľvek iné angažovanie SR neprichádza do úvahy."
Peter Osuský

Zdieľať

Poučenie zo Somálska, Iraku, Líbye i Egypta ma vedie k zdržanlivosti a k izolacionistickým úvahám. Ak sa však USA na nesenie tohto kríža, hoc i bez nasadenia pozemných síl, podujme, je to zrejme o chlp lepšie z najhorších riešení. Ako spojenec USA a člen NATO by sme mali na diplomatickej úrovni svojho spojenca podporovať, akékoľvek iné angažovanie SR neprichádza do úvahy. Ak existuje pole, na ktorom by sa európske demokracie mali angažovať, tak je to pomoc ohrozeným mierumilovným kresťanským menšinám, ktoré sú nezriedka súčasne atakované fanatikmi zo všetkých zúčastnených strán.

Anton Hykisch, spisovateľ a bývalý diplomat: Plánovaný útok USA na Sýriu neschvaľujem. Neúspechy zásahov USA v Iraku a Afganistane sú odstrašujúcim príkladom. Profil režimu prezidenta Asáda je oveľa zložitejší, než ho predstavujú naše médiá. Pre mňa sú smerodajné stanoviská kresťanských vodcov publikované v Postoyi. Je tu stále zásadná otázka: Kto poveril USA úlohou svetového žandára? Kde je medzinárodné právo? Zásah bude podporou teroristov všetkých odtieňov, vrátane Al-Kaidy. Nie, nie! Dosť bolo naivných medzinárodných avantúr!

"Pokiaľ budú dôkazy o použití chcemických zbraní nevyvrátiteľné a bude jasné, kto ich použil, som určite za vojenský zásah v Sýrii."
Andrej Kiska

Zdieľať

Marek Nikolov, občianske združenie Pastor bonus: Momentálne zverejnené dôkazy USA o tom, že Asad v Sýrii použil chemické zbrane, sú na úrovni dôkazov USA v čase ich rozpútania vojny v Iraku. Vtedy podobne tvrdili, že Saddám Husajn vyrába chemické zbrane, čo sa však nikdy nepreukázalo. USA sledujú svoje vlastné mocensko ekonomické záujmy v regióne Blízkeho východu. Ovocím vojen USA rozpútaných na Blízkom východe je vo svete za posledné dekády prudký nárast terorizmu pochádzajúci prevažne z moslimských krajín. Trpia nevinní ľudia a napríklad v Iraku a Egypte sa smrteľne mstia radikálni moslimovia mnohým kresťanom. USA v mene slobody, demokracie a ľudských práv začínajú vojny, ale môžeme vidieť, že ich ovocím je smrť a nahnevaní obyvatelia krajín Blízkeho východu sú pripravení obetovať svoje životy vo "svätej vojne". Malo by mať na tomto Slovensko podiel?

Andrej Kiska, podnikateľ a zakladateľ organizácie Dobrý anjel: Pokiaľ budú dôkazy o použití chcemických zbraní nevyvrátiteľné a bude jasné, kto ich použil, som určite za vojenský zásah v Sýrii. Každý diktátor kdekoľvek na našej zemi musí vedieť, že ak spácha vojnový zločin, tak bude potrestaný. Hlavne po poslednej skúsenosti z Iraku je dôležité predložiť jasné dôkazy a k útoku získať podporu čo najväčšieho počtu krajín. Slovensko musí stáť na strane svojich spojencov v NATO a v prípade existencie nezvratných dôkazov o použití chemických zbraní voči civilistom a deťom vysloviť podporu potrestaniu vinníkov.

Ďakujeme za odpovede.
-lo-

Ilustračné foto: flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo