OOS: V bojoch v Donbase zahynuli dvaja vojaci a päť militantov

V bojoch v Donbase zahynuli za posledných 24 hodín dvaja ukrajinskí vojaci a päť militantov, informovalo vo štvrtok tlačové stredisko vládnej Operácie spoločných síl (OOS).

Podľa neho "ruské hybridné vojenské sily" podnikli na ukrajinské pozície v Doneckej oblasti a Luhanskej oblasti 66 útokov. Použili aj mínomety a raketové systémy Grad. Okrem mŕtvych si útoky vyžiadali štyroch zranených vojakov.
      

"Vďaka aktívnej obrane ukrajinskí vojaci dokázali zabiť päť militantov, zatiaľ čo osem ďalších bolo zranených," uviedlo tlačové stredisko OOS.
      

Ukrajina 30. apríla oficiálne ukončila Protiteroristickú operáciu (ATO) v Donbase. Namiesto nej spustila v regióne Operáciu spoločných síl (OOS). Minister obrany Stepan Poltorak predtým nevylúčil, že po ukončení ATO sa začne ofenzíva armády v Donbase, poznamenala agentúra UNIAN.
      

Zmena formátu ATO na OOS je zakotvená v tzv. zákone o reintegrácii Donbasu, ktorý prezident Petro Porošenko podpísal 20. februára 2018.
      

Za veliteľa OOS vymenoval Porošenko 16. marca prvého zástupcu veliteľa pozemných síl Serhija Najeva.
      

Veliteľstvo OOS bude oprávnené regulovať situáciu vo vojnovej zóne na východe Ukrajiny. Budú mu podriadené nielen útvary ozbrojených síl, ale všetky bezpečnostné zložky a orgány činné v trestnom konaní, ktoré sa nachádzajú na území Doneckej oblasti a Luhanskej oblasti - napríklad pobočky ministerstva vnútra a štátnej polícia.
      

Navyše podľa novej legislatívy sa veliteľ OOS podieľa na rozmiestnení síl a rozvoji pohotovostných plánov na použitie armády a obranných síl. Má tiež právo priamo podávať správu prezidentovi o pripravenosti a plnení úloh, ktorá má OOS.
      

Zákon "o osobitných aspektoch štátnej politiky na zabezpečenie štátnej zvrchovanosti Ukrajiny v dočasne okupovaných oblastiach v Doneckej a Luhanskej oblasti", tzv. zákon o reintegrácii Donbasu, predpokladá aj použitie vojenskej sily, aby sa dostali späť pod kontrolu Ukrajiny. 
      

Zákon neobsahuje nijaký odkaz na minskú mierovú dohodu, ktorá zakotvuje opatrenia na urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny.
      

Ruské ministerstvo zahraničných vecí deklarovalo, že spomínaný zákon možno považovať za prípravu na novú vojnu.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo