Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
17. máj 2018

Proliferi píšu poslancom: Podporte ochranu života

Známi slovenskí proliferi vyzývajú zákonodarcov, aby hlasovali za ochranu života. Citujú im Jána Pavla II.
Proliferi píšu poslancom: Podporte ochranu života

Ilustračná foto: TASR – Jakub Kotian

Viacerí slovenskí pro life aktivisti vyzývajú poslancov parlamentu, aby predkladali a podporili zákony, ktoré zlepšia ochranu života každého človeka. 

Reagujú tak na návrh zákona z dielne ĽSNS, ktorá posiela do národnej rady zákon sprísňujúci vykonávanie umelých potratov. 

„Plná zákonná ochrana nenarodeného dieťaťa ako jedinečnej ľudskej osoby je naším politickým i občianskym dlhom, morálnou povinnosťou a najvážnejšou úlohou,“ uvádzajú proliferi vo svojej výzve, ktorú posielajú členom zákonodarného zboru. 

„Preto vítame a podporujeme každý rozumný krok k zákonnej ochrane nenarodeného dieťaťa – bez ohľadu na politickú príslušnosť predkladateľov či podporovateľov. Každý legitímne zvolený politik má právo a povinnosť navrhovať, podporovať a schvaľovať také zákony, ktoré chránia život a dôstojnosť človeka. Ochrana, ba už aj pokus o ochranu života nevinného človeka sú správne – bez ohľadu na to, kto ich realizuje. A tak ich treba podporovať,“ píšu signatári.  

K téme: 
Skôr než hlasujúcemu proti potratom vynadáte do fašistov Zdieľať

Následne citujú viaceré pasáže z encykliky Evangelium vitae pápeža Jána Pavla II., ktoré sa týkajú postoja kresťanských politikov k právnej ochrane života. 

„Vyzývame všetkých, ktorým je zverená moc – poslancov NR SR, vládu, prezidenta, aby hľadali reálne možnosti zlepšenia ochrany života každého človeka, neúnavne ich presadzovali a podporovali návrhy zákonných úprav, ktoré k tomuto cieľu smerujú,“ píšu na záver.    

Výzvu podpísali známi slovenskí proliferi Marek Michalčík (Kanet), Patrik Daniška (Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku), Anton Chromík (Aliancia za rodinu), Tomáš Kováčik (Asociácia za život a rodinu), Jana Tutková (Centrum pre bioetickú reformu), Andrej Ungvarský (Projekt 9 mesiacov za život), Dušan Škurla (Aliancia za život), Jozef Mikloško (Úsmev ako dar), Vladimír Krčméry (Vysoká škola zdravotníctva a soc. práce sv. Alžbety) a Juraj Šúst (Bratislava za život, prolife projekt Spoločenstva Ladislava Hanusa).

Výzva poslancom

Inzercia

Kto bude hlasovať

Podľa očakávaní vzbudil Kotlebov návrh diskusiu a mnohí kresťanskí poslanci čelia dileme.

Denník N napísal, že návrh plánujú podporiť niektorí poslanci Sme rodina, napríklad Milan Krajniak a Peter Pčolinský. Dá sa očakávať, že návrh podporia aj niektorí poslanci SNS. V strane Smer-SD sa možno dohodnú na voľnom hlasovaní, ale nemusí to tak byť. 

Otázne v tejto chvíli je aj to, ako zareagujú kresťanskí poslanci v hnutí OĽaNO. Predsedníčka klubu Veronika Remišová pre Denník N povedala, že ona sama za návrhy ĽSNS nehlasuje nikdy. Naopak, poslankyňa Anna Verešová je pripravená vždy podporiť novelu zákona, ktorý prispeje k lepšej ochrane každého ľudského života bez selekcie. 

Marian Kotleba spolu s tromi ďalšími poslancami predkladá zákon, ktorým chce zakázať potraty na vyžiadanie. Potraty by mali byť obmedzené v troch prípadoch – ohrozenie života matky (bez časového obmedzenia, s jej súhlasom), počatie v dôsledku trestného činu, znásilnenia (do 12. týždňa) alebo tzv. eugenický potrat, čo je nárok na potratenie nenarodeného dieťaťa s genetickou poruchou (do 24. týždňa). Kotleba s Uhríkom v podstate kopírujú súčasný poľský model.


Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Odporúčame