ROZHOVOR: Z Košíc chceme urobiť Európske hlavné mesto kultúry života

Predposledný septembrový víkend by sa Košice mali stať Európskym hlavným mestom kultúry života. To je snahou organizátorov Národného pochodu za život, ktorý sa 21. a 22. uskutoční v metropole východu. Aký program na návštevníkov čaká a ako prebiehajú prípravy, prezradil hovorca pochodu Tomáš Kováčik.

Do pochodu ostáva približne 20 dní, v akom štádiu sú prípravy?

Tím Národného pochodu za život je rozdelený na dve časti. Jedna je na východe, druhá v Bratislave. Bratislavský tím sa stará najmä o propagáciu a košický najmä o vybavovanie praktických vecí súvisiacich s pochodom. Ide napríklad o rôzne povolenia od mesta a podobne. Keď to zhrniem, program pochodu je viac menej uzavretý, rovnako ako program workshopov a miesta kde sa budú konať. Prípravy teda finišujú.

"10% z vyzbieranej sumy dáme projektu Zachráňme životy, ktorý sa stará o tehotné ženy v núdzi. Donori tak pomôžu aj konkrétnym ľuďom a osudom."

Zdieľať

Podľa informácií na vašej stránke vám však stále chýbajú peniaze na základné uskutočnenie projektu, čo v prípade, že sa nepodarí vyzbierať dosť?

Situáciu na webe aktualizujeme priebežne, každým dňom je to lepšie. Veríme, že fundraising bude finišovať s blížiacim sa termínom pochodu a počet donorov bude stúpať. Už dnes viem povedať, že pochod určite ohrozený nebude. Zaujímavosťou je, že okrem zrealizovania pochodu sme sa rozhodli 10% z vyzbieranej sumy dať projektu Fóra života s názvom Zachráňme životy, ktorý sa stará o tehotné ženy v núdzi. Aj týmto krokom dávame jasne najavo, že nám na živote každého človeka veľmi záleží a robíme preň, čo môžeme. Donori tak pomôžu aj konkrétnym ľuďom a osudom.

Peniaze ste získavali len od individuálnych darcov alebo prispeli aj niektoré organizácie alebo Konferencia biskupov Slovenska ako hlavný iniciátor?

KBS dala ako hlavný iniciátor pochodu podstatnú časť, išlo o 30-tisíc eur. Zvyšok zbierame od individuálnych darcov, oslovujeme aj väčšie spoločnosti, pozývame všetkých k podpore. Snažili sme sa o to, aby možnosť podporiť pochod bola čo najjednoduchšia, takže ľudia môžu okrem prevodu na účet prispieť aj cez portál dakujeme.sk, kde môžu poslať peniaze napríklad aj klasickou platobnou kartou.

Zdieľať

Ako môžu pochod ľudia podporiť okrem finančného príspevku?

Určite tým, že budú o hodnotách života premýšľať a hľadať pravdu, ktorá ich samých bude meniť, „nútiť“ k činom, hovoriť o ochrane človeka a snažiť sa zmeniť svet okolo seba. Pochod totiž nezačína tým, že prídeme na námestie, ale štartuje našou vnútornou premenou.

Pomôcť môže každý z nás tým, že budeme o týchto témach hovoriť a premýšľať a následne konkrétne konať. Keďže každý človek má svoju hodnotu, nutne nás to privedie k potrebe chrániť každý život, či hovoríme o pálčivých a často aj pre nás osobne bolestných otázkach potratov, antikoncepcie, eutanázie, redefinovania rodiny či iných vecí. Toto chceme v ľuďoch vzbudiť a následne ich pozývame na pochod.

Možností, ako prakticky pomôcť pochodu, je veľa, či už zapojením sa do dobrovoľníctva, rozdávaním letáčikov, ďalej rôzne združenia, neziskovky a iniciatívy majú svoje webstránky či facebookové profily, kde môžu informácie o pochode šíriť. Samozrejme, modlitebná podpora je viac ako nutná.

Ide nám o to, aby nastala vnútorná zmena v človekovi, ale chceme aj ukázať verejnosti, že nás nie je len pár, ale že náš hlas v spoločnosti hovoriaci o potrebe chrániť život každého človeka je veľmi silný a relevantný do diskusie o jej podobe.

Stále hľadáte dobrovoľníkov. Prihlásiť sa môžu cez vašu stánku?

Áno, všetko je na našej webstránke www.pochodzazivot.sk v časti „Chcem sa zapojiť“, dobrovoľníci tam majú formulár a môžu sa prihlásiť do vybranej sekcie, ktorej sa chcú venovať. Možností je veľa.

"Ide nám o to, aby nastala vnútorná zmena v človekovi. Chceme aj ukázať verejnosti, že nás nie je len pár, ale že náš hlas hovoriaci o potrebe chrániť život každého človeka je veľmi silný a relevantný."

Zdieľať

Je tam aj registrácia. Koľko ľudí sa už zaregistrovalo? Koľkí majú záujem o ubytovanie?

Áno, máme registráciu pre tých, ktorí chcú prísť už na sobotný program a nemajú v Košiciach známych alebo inú možnosť, kde by mohli bývať. Snažíme sa ich ubytovať v rodinách, čo nám prináša aj možnosť vytvárať spoločenstvo okolo prolife hodnôt. Ľudia v Košiciach, ktorí naše hodnoty vyznávajú, prichýlia ľudí s podobnými hodnotami a môžu o tom spolu debatovať, zdieľať sa a povzbudiť. Potom je pripravené aj masovejšie ubytovanie najmä pre skupiny mladých ľudí, pôjde o ubytovanie v školách najmä v centre a v okolí centra Košíc.

Vieš z registrácie povedať, kto príde na pochod? Čakáte najmä mladých ľudí a rodiny s deťmi?

Mali by to byť najmä mladí ľudia s rodinami a študenti, pre ktorých sme cielili aj sobotný program. Chceli by sme, aby tam bolo čo najviac mladých a veriacich ľudí, pretože sa snažíme o to, aby prioritne oni pochopili, že je nutnosť, aby o tejto téme hovorili. Určite by sme našu kampaň radi cielili na všetkých, ale profesionáli hovoria, že to nie je možné. Respektíve je to možné, ale s úplne inými prostriedkami a rozpočtom. Samozrejme to neznamená, že si vyberáme účastníkov. Pozvaní sú všetci.

Poďme k programu. Oficiálny začiatok je v sobotu 21. septembra. Pripravujete nejaké sprievodné podujatia ešte pred Pochodom za život?

Hlavný víkend je 21. a 22. septembra. V nedeľu sa uskutoční samotný pochod, ktorému predchádza zhruba dvojhodinový program na hlavnom námestí. Ešte predtým doobeda budú slávnostné sväté omše celebrované slovenskými biskupmi, čo je tiež výnimočná udalosť a veľmi nás teší, že sa tejto témy tak zhostili a podporia nás svojou hojnou účasťou a budú s nami aj pochodovať. Otcovia biskupi budú mať sväté omše v košických farnostiach kam so sebou privedú aj veriacich zo svojich diecéz. V sobotu bude program zameraný najmä na tých mladších, ale pripravená je aj svätá omša, modlitba ruženca pre všetkých, večer sú pripravené koncerty ako aj formačné popoludnie nabité workshopmi, začiatok je o 13.00.

Aký program je pripravený pred hlavným víkendom?

Program počas septembra momentálne ešte nemáme oficiálne zverejnený, ale budú mu v Košiciach dominovať lokálne podujatia, ktoré má na starosti košický tím. Jedným z dobrých nápadov je oblapenie Ústavného súdu, ktorý v roku 2007 rozhodol, že právo na život nie je pre každého. Budeme však napríklad aj mobilizovať Košičanov v uliciach. Keďže sú Košice v súčasnosti Európskym hlavným mestom kultúry, my chceme, aby boli Európskym hlavným mestom kultúry života.

"Francúzi sú výnimoční. Dokázali vyjsť do ulíc a nešlo o malé číslo, ale o viac ako milión ľudí. Mladá generácia sa tam prebúdza a ľudia už nie sú apatickí."

Zdieľať

Preto ste vybrali Košice za miesto pochodu?

Jeden z dôvodov je, že sú Európskym hlavným mestom kultúry. Ďalším je fakt, že Košičania majú niekoľkoročnú skúsenosť boja za ochranu života, kedy napriek bežným prostriedkom dokázali zmobilizovať niekoľko tisíc ľudí na lokálne pochody. Na neposlednom mieste je tam ten nešťastný Ústavný súd, ktorý v 2007 vydal rozhodnutie, že nie všetkým je priznané právo na život, napriek tomu, že Ústava SR hovorí niečo iné. A v neposlednom rade, hoci Košice môžu byť pre niektorých ľudí vzdialené, má to tú pridanú hodnotu, že niečo konkrétne ja obetujem za to, že stojím pevne za ochranou človeka. Ja som niečo urobil, prišiel som. Áno, stojí to nejaké peniaze aj čas, ale berieme to ako púť, obetu. A k veciam, ktoré nás niečo stoja, do ktorých niečo dávame, obetujeme, sa správame úplne inak ako k tým ľahko dostupným. Oveľa viac si ich vážime.

Koľko ľudí očakávate?

Podľa reakcií ľudí, ktorých máme okolo seba, informačná kampaň funguje. Ľudia sa hlásia veľkými húfmi, tá téma žije. Presvedčili sme sa, že ľudia sú pre pochod a jeho hodnoty zapálení, chcú prísť. Aj na sociálnych sieťach sa prihlasujú ako fanúšikovia Národného pochodu za život, počet fanúšikov rastie o 200 ľudí denne, čo je veľmi pekné číslo. Očakávame niekoľko desiatok tisíc ľudí.

Zrejme pomohlo aj to, že na organizovanie pochodu pozitívne reagovalo množstvo organizácií, ktoré sa stali jeho partnermi.

Áno, je to tak. Partnerov prijímame aj naďalej, je to veľmi pozitívna spätná väzba. Zdá sa, že táto téma sa tento rok rozbieha na celom Slovensku, ľudia vnímajú, že niektoré tendencie sú veľmi nešťastné. Možno sa posolstvo Jána Pavla II., že Slovensko v Európe zohrá veľmi silnú úlohu, začína napĺňať.

Určite zohralo úlohu aj to, že téma ochrany rodiny začala tento rok viac rezonovať, aj v iných krajinách napríklad vo Francúzku.

Áno, Francúzi sú výnimoční. Dokázali vyjsť do ulíc a nešlo o malé číslo, ale o viac ako milión ľudí. Mladá generácia sa tam prebúdza a ľudia už nie sú apatickí. Naopak mnohí mladí Francúzi povedali, že budú pracovať na tom, aby sa dostali do politiky a mohli veci zmeniť alebo ovplyvniť. Toto mňa osobne veľmi teší.

Čo pripravujete po pochode, aby myšlienka ochrany života ostala medzi ľuďmi žiť a všetko sa neskončilo samotným pochodom.

Táto otázka je čiastočne otvorená, čiastočne poznáme odpoveď. Premýšľame nad istým spôsobom vzdelávania, výchovy a informovania ľudí o dôležitých veciach, ktoré sa v prolife svete dejú. Viaceré organizácie budú zbierať kontakty na ľudí, ktorí na pochod prídu a budú mať záujem pracovať v prolife sfére po celom Slovensku, byť s ňou v kontakte, dostávať pravidelné informácie. Má to už veľmi dobre rozbehnuté napríklad Fórum života. Teda pôjde nám o vzdelávanie a aktivitu ľudí aj v budúcnosti.

Pôjde o sólo akciu, alebo premýšľate aj o ďalšom ročníku?

Kiežby už ďalší ročník nemusel byť. Keby sa tak hodnoty v našej spoločnosti zmenili zo dňa na deň. Ale takí optimisti nie sme, a preto rozmýšľame, či sa stretneme o rok alebo o dva, či v Košiciach alebo v Bratislave. Tieto otázky sú ešte otvorené.

Napokon sa do Košíc podarilo vybaviť aj vlak, spočiatku s tým boli problémy. Stretli ste sa pri organizácií aj s inými podobnými reakciami?

Vo všeobecnosti sa stretávame s pozitívnymi reakciami, keďže sa zapájajú ľudia, ktorým tieto hodnoty už niečo hovoria. Reakcia pri vybavovaní vlaku bola výnimočná, keďže spoločnosť, ktorú sme oslovili, reagovala tak, že majú iný názor na ochranu života. Sklamalo nás to, keďže ich odpoveď nebola zamietavá na základe toho, že by s nami v minulosti mali problémy, naopak táto spoločnosť dlhé roky spolupracuje pri organizovaní mnohých podujatí, ktoré sú aj nám blízke a nemali nikdy problém. Nakoniec to bolo vyhodnotené ako omyl a táto spoločnosť sa ospravedlnila Fóru života ako organizácii vybavujúcej vlak za individuálnu chybu pracovníčky. Teda vlak nakoniec vypravený bude, hoci inou slovenskou spoločnosťou, pričom inkriminovaná chybujúca firma nám dá jeden vagón zdarma.

"Vlak nakoniec vypravený bude, hoci inou slovenskou spoločnosťou, pričom inkriminovaná chybujúca firma nám dá jeden vagón zdarma."

Zdieľať

Aký bude vo vlaku program?

Bohatý, keďže myšlienka vlaku nie je len o doprave, ale aj vytvorení spoločenstva. Ľudia budú vedieť, že vedľa nich sedí niekto s rovnakými názormi na ochranu života, niekto koho sa nemusia báť opýtať na to, čo ich zaujíma. Veríme, že tá atmosféra a rozhovory budú na nezaplatenie.

Je o vlak záujem?

O vlak záujem pravdaže je. Avšak jeho realizácia je veľmi náročná, keďže je to drahá záležitosť a Fórum života ponúklo zľavy napríklad seniorom alebo mládeži. Vďaka tomu je možné, že vlak bude stratový a Fórum života sa môže dostať do finančných ťažkostí. Ľudí preto pozývame, aby vlak využili a ak majú možnosť, prispeli viac ako je cena lístka, čím pomôžu pri financovaní vlaku pre všetkých. Keby sme mali sponzorov a podarilo sa nám vyzbierať toľko, koľko sme plánovali, vlak by mohol byť aj bezplatný. Momentálne to však tak nie je. Každopádne, každé získané euro pôjde na ochranu života, či na organizáciu pochodu alebo na konkrétne projekty. Podotýkam, že drvivá väčšina tímu sme dobrovoľníci.

Ako sa môžu do pochodu zapojiť tí ľudia, ktorí nemajú možnosť prísť do Košíc, ale ostanú doma vo svojich farnostiach?

Momentálne sa s našimi silami sústredíme sa najmä na organizáciu samotného pochodu. V sobotný večer je však naplánovaný ruženec za život, ku ktorému pozývame všetkých zo Slovenska aj zo zahraničia. Všetkých kňazov na Slovensku budeme intenzívne informovať, pripravená je aj celoslovenská duchovná obnova v rámci iniciatívy Mladí za rodinu, ktorá bude trvať deväť dní pred pochodom od 14. do 22. septembra. Samozrejme, vítané sú aj vlastné iniciatívy ľudí, ktorým záleží na ochrane života.

Vaša snaha bola, aby nešlo o čisto kresťanskú akciu. Aká je odozva?

Sme presvedčení, že hodnoty ochrany života človeka sú všeľudskými hodnotami, nie sú adoptované či uzurpované iba kresťanmi, hoci práve u nich dominuje táto téma. Pripojenie sa k pochodu a jeho myšlienkam je otvorené pre všetkých, budeme len radi, ak sa pridajú ďalší jednotlivci, organizácie, inštitúcie, spoločenstvá či skupiny. Oslovovali sme cirkvi a náboženské obce, výsledkom čoho je ekumenická bohoslužba, ktorá bude v piatok.

Reagovali na pochod aj médiá?

Potvrdzuje sa to, že médiá sú motivované najmä čítanosťou. Informácia o tom, že bude Národný pochod za život, a že pomôžeme darovaním desiatimi percentami vyzbieraných peňazí ženám v núdzi, bola pre médiá žiaľ nezaujímavá. Na druhej strane, keď sme pozvali nášho známeho kňaza, či by nepreletel na paraglide ponad ulice, cez ktoré pochod povedie, táto informácia zaujala a prebehla internetovými médiami, bola aj v printe, hoci nebolo zdôraznené, že ide o prolife. Sme však presvedčení, že žiadne médiá napokon nebudú môcť ignorovať tak veľké podujatie, ako chystáme.

Zdieľať

Denník Pravda sa pri informovaní o Dúhovom pochode a vašom pochode priklonil čudným spôsobom k druhej strane.

Z nášho pohľadu išlo o nedôslednosť redaktorky, ktorá text napísala. Veľmi nešťastné bolo, že tam odzneli nepravdivé vyjadrenia jednej z organizátoriek Dúhového pochodu o tom, že naše podujatie je iba reakciou na ich pochod a že bolo naplánované po nich schválne na ten istý víkend, čo je veľmi ľahko dokázateľná lož. Napriek tomu to redaktorka zverejnila a neuviedla fakt, ktorý by dané tvrdenie jednoducho vyvrátil. Veríme, že šlo o nedôslednosť a nie o zlý úmysel.

Uzavrime to odkazom pre skeptikov a tých, čo o pochode a jeho hodnotách nechcú počuť. Čo zaznie 22. septembra z Košíc?

Národný pochod za život je o tom, aby sme verejne silným hlasom verejnosti, teda každému z nás, povedali, že každý ľudský život si zaslúži ochranu od počatia po prirodzenú smrť, že rodina založená na trvalom a harmonickom manželstve muža a ženy je najlepším priestorom pre nový život a výchovu detí a žiadali ochranu týchto hodnôt. Táto téma je aj o potratoch, o ktorých v dnešnej spoločnosti nechceme hovoriť, lebo sú nepríjemné a dotýkajú sa nášho svedomia, tá téma je aj o antikoncepcii, o eutanázii, ktorá na Slovensku zatiaľ nie je možná, avšak začína sa o nej hovoriť, a je to aj o tom, že dnešná spoločnosť sa ako keby chcela zbaviť starých či chorých ľudí, chce im radšej zabezpečiť „dôstojné“ usmrtenie namiesto dôstojného umierania. Snahy o redefinovanie rodiny prichádzajú aj na Slovensko a aj na našich úradoch, ministerstvách či úrade vlády dnes prebiehajú diskusie o tom, o čom sme v minulosti vôbec nediskutovali. Nemôžeme mlčať a dovoliť, aby všetko tradičné, vrátane tak dôležitej hodnoty rodiny a ľudského života, bolo menené či zatracované ako spiatočnícke. Preto každého jednotlivo pozývam do Košíc použijúc heslo Národného pochodu za život - Poďme von a bojujme za život!

Lukáš Melicher

Foto: Lukáš Melicher

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo