Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. 05. 2018, 15:15

Premiér: Naše tajné služby nevedeli o únose Vietnamca

Slovenská informačná služba ani Vojenské spravodajstvo nemali informácie o tom, že Slovensko poskytovalo akúkoľvek súčinnosť pri únose vietnamského podnikateľa.

V stredu to povedal premiér Peter Pellegrini s tým, že ho o tom informovali predstavitelia samotných spravodajských služieb.

"Ani dnes nedisponujú naše spravodajské služby poznatkami, ktoré by ukazovali, že by sa ktorýkoľvek orgán na Slovensku podieľal na tomto únose, alebo že by vietnamskej strane bola poskytnutá akákoľvek súčinnosť," dodal.

Pripomenul však, že ak by nemecká strana okamžite po únose, ktorý bol zachytený na kamery, informovala medzinárodné inštitúcie, Slovensko mohlo byť obozretnejšie. "Ešte aj v deň možného odletu alebo unesenia toho človeka z pôdy Európskej únie nemal nikto informáciu o tom, čo sa stalo. Tu vidím určité pochybenie aj z nemeckej strany," povedal Pellegrini.

K únosu vietnamského podnikateľa a funkcionára tamojšej komunistickej strany Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu malo dôjsť v júli minulého roka. Vietnamec bol v Nemecku v azylovom konaní, bol tak oficiálne chránený nemeckými úradmi. Nemecko preto vyšetruje možné porušenie medzinárodného práva Vietnamom, pričom sa zaoberá aj možnou slovenskou stopou v únose s možným zneužitím slovenského vládneho špeciálu

Odporúčame

ĽSNS: Vyzývame poslancov, aby podporili ochranu nenarodených detí

ĽSNS: Vyzývame poslancov, aby podporili ochranu nenarodených detí

Strana ĽSNS vyzýva predsedov ostatných parlamentných subjektov, aby so svojimi poslancami podporili jej návrh novely zákona o umelom prerušení tehotenstva. Ten má sprísniť potratovú politiku na Slovensku a zakázať svojvoľné a neodôvodnené interrupcie. Na tlačovej konferencii o tom informoval podpredseda ĽSNS Milan Uhrík s tým, že táto téma je veľmi citlivá a treba ju vnímať nadstranícky.

Nagy uvažuje o konci kariéry, priorita deti: "Rozhodnem sa v lete"

Nagy uvažuje o konci kariéry, priorita deti: "Rozhodnem sa v lete"

Produktivitu slovenských hokejistov na MS v Dánsku ovládol najstarší z nich. Ladislav Nagy patril v Kodani medzi ťahúňov tímu a ukázal, že aj vo veku takmer 39 rokov má reprezentácii čo ponúknuť. Napriek tomu však uvažuje o konci bohatej kariéry, definitívne by sa mal rozhodnúť v lete.

Volker: Medzi Ukrajincami v Donbase nie je etnický ani občiansky konflikt

Volker: Medzi Ukrajincami v Donbase nie je etnický ani občiansky konflikt

Medzi Ukrajincami v Donbase nie je etnický ani občiansky konflikt, vyhlásil osobitný predstaviteľ USA pre Ukrajinu Kurt Volker. Podľa neho by najlepším spôsobom ochrany tamojšieho ruskojazyčného obyvateľstva bolo to, ak by vláda v Kyjeve obnovila kontrolu nad celým regiónom. "Medzi Ukrajincami neexistuje konflikt. Neexistuje etnický konflikt. Neexistuje občiansky konflikt. Ide o konflikt spôsobený intervenciou Ruska na východe Ukrajiny," uviedol Volker počas utorňajšej návštevy mesta Slovjansk v Doneckej oblasti. Citovala ho agentúra Ukrinform.