Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. máj 2018

ĽSNS: Vyzývame poslancov, aby podporili ochranu nenarodených detí

Strana ĽSNS vyzýva predsedov ostatných parlamentných subjektov, aby so svojimi poslancami podporili jej návrh novely zákona o umelom prerušení tehotenstva. Ten má sprísniť potratovú politiku na Slovensku a zakázať svojvoľné a neodôvodnené interrupcie. Na tlačovej konferencii o tom informoval podpredseda ĽSNS Milan Uhrík s tým, že táto téma je veľmi citlivá a treba ju vnímať nadstranícky.

Predseda ĽSNS Marian Kotleba oslovil predstaviteľov všetkých parlamentných strán, aby prediskutovali spolu možnosti podpory pre tento zákon. "Cez podateľňu NR SR sme listom oslovili Roberta Fica (Smer-SD), Andreja Danka (SNS), Bélu Bugára (Most-Híd), Borisa Kollára (Sme rodina), Igora Matoviča (OĽaNO) a Natáliu Blahovú (SaS). V najbližších dňoch očakávame reakcie. Sľubujeme si od toho otvorenú a konštruktívnu debatu na tému, ako je možné od nich získať podporu pre tento zákon. Bola by to pre Slovensko zásadná vec," myslí si Kotleba. ĽSNS odhaduje, že ak ich novela prejde, počet interrupcií u nás klesne o 80 percent.
      

Na otázku, prečo s témou prichádza ĽSNS práve teraz, keď počet interrupcií klesá, Kotleba odvetil, že jeho strana od začiatku stojí na kresťanskom, sociálnom a národnom princípe. "Sprísnenie potratovej politiky je v súlade s hodnotami našej strany. Navyše, štatistiky potratovosti klesali do roku 2015 a odvtedy počet interrupcií rastie," povedal Kotleba a uistil, že s témou prichádzajú z presvedčenia.
      

Právnou normou sa budú poslanci zaoberať už na prebiehajúcej schôdzi. "Náš návrh vychádza z prirodzenej nutnosti chrániť aj životy nenarodených detí. Okrem morálnych argumentov sa opiera aj o samotnú Ústavu SR, kde sa uvádza, že ľudský život je hodný ochrany už pred narodením," povedal pred časom Kotleba.
      

Strana chce presadiť, aby potraty boli možné len v troch prípadoch. Prvým je, ak je ohrozený život matky, druhým, ak žena otehotnela v dôsledku trestného činu. Treťou možnosťou má byť, ak ide o preukázateľne geneticky chybný vývoj plodu. "Na to, čo sa tu deje, sa nedá pozerať. Téme zabíjania nenarodených detí sa nevenuje nikto," myslí si Uhrík.
      

Súčasné ustanovenie, ktoré dovoľuje interrupcie do 12. týždňa tehotenstva, chcú zo zákona vypustiť. Zároveň tam chcú doplniť pravidlo, že cudzinkám bude možné vykonať umelé prerušenie tehotenstva len v prípade ohrozenia ich života a s ich súhlasom.
 

Inzercia

Odporúčame

Nagy uvažuje o konci kariéry, priorita deti: "Rozhodnem sa v lete"

Nagy uvažuje o konci kariéry, priorita deti: "Rozhodnem sa v lete"

Produktivitu slovenských hokejistov na MS v Dánsku ovládol najstarší z nich. Ladislav Nagy patril v Kodani medzi ťahúňov tímu a ukázal, že aj vo veku takmer 39 rokov má reprezentácii čo ponúknuť. Napriek tomu však uvažuje o konci bohatej kariéry, definitívne by sa mal rozhodnúť v lete.