Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. máj 2018

Kažimír: Predložený návrh zákona o poisťovníctve je férový voči všetkým

Príprava novely zákona o poisťovníctve z dielne rezortu financií trvala podľa šéfa rezortu Petra Kažimíra (Smer-SD) vyše roka. Poisťovne, banky a tiež sprostredkovatelia tak mali podľa jeho slov možnosť oboznámiť sa s každou časťou návrhu zákona.

"Predložený návrh zákona bol s trhom konzultovaný naozaj nadštandardným spôsobom," zdôraznil Kažimír v rozprave k tejto novele v úvode piateho rokovacieho dňa 31. schôdze Národnej rady (NR) SR. Ministerstvo vytvorilo podľa jeho slov na tento účel pracovnú skupinu a s trhom boli odkomunikované dve znenia návrhu zákona. 
      

Podľa Kažimíra sa však nevedeli dohodnúť všetci účastníci trhu, teda banky, poisťovne a sprostredkovatelia na kompromisnom riešení. Ministerstvo preto predložilo návrh, ktorý šéf rezortu považuje za férový voči všetkým. 
      

"Našou snahou nie je likvidovať sprostredkovateľský biznis, ale chceme dosiahnuť profesionalizáciu sprostredkovania a vyššiu mieru transparentnosti," opísal Kažimír. 
      

Novela zákona by mala podľa rezortu financií upraviť odmeňovanie finančných sprostredkovateľov či zvýšiť informovanosť klientov. Ministerstvo chce právnou normou zvýšiť transparentnosť a prehľadnosť nákladov pri distribúcii finančných produktov a regulovať odmeny finančných sprostredkovateľov. 
      

Klienti bánk a poisťovní by tak po novom mali byť podrobne informovaní o tom, komu, koľko a za čo platia. Rezort financií odôvodňuje zmeny tým, že v praxi chýba regulácia vyplácania odmien za sprostredkovanie finančných produktov.
      

Po prerokovaní tohto bodu programu budú poslanci NR SR diskutovať o ďalších doteraz neprerokovaných bodoch. 

 

Inzercia

Odporúčame

Volker: Medzi Ukrajincami v Donbase nie je etnický ani občiansky konflikt

Volker: Medzi Ukrajincami v Donbase nie je etnický ani občiansky konflikt

Medzi Ukrajincami v Donbase nie je etnický ani občiansky konflikt, vyhlásil osobitný predstaviteľ USA pre Ukrajinu Kurt Volker. Podľa neho by najlepším spôsobom ochrany tamojšieho ruskojazyčného obyvateľstva bolo to, ak by vláda v Kyjeve obnovila kontrolu nad celým regiónom. "Medzi Ukrajincami neexistuje konflikt. Neexistuje etnický konflikt. Neexistuje občiansky konflikt. Ide o konflikt spôsobený intervenciou Ruska na východe Ukrajiny," uviedol Volker počas utorňajšej návštevy mesta Slovjansk v Doneckej oblasti. Citovala ho agentúra Ukrinform.