Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. máj 2018

Turecko vyzvalo izraelského generálneho konzula, aby opustil krajinu

Turecké ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo v stredu izraelskému generálnemu konzulovi v Istanbule, aby na neurčitý čas opustil krajinu. Informovala o tom agentúra Anadolu.

Podľa jej diplomatických zdrojov musí izraelský konzul Josef Levi Sfari opustiť Turecko v dôsledku násilností na hranici medzi Izraelom a palestínskym pásmom Gazy, kde vojaci židovského štátu usmrtili v uplynulých dňoch desiatky Palestínčanov.
      

Ešte v utorok si izraelské ministerstvo zahraničných vecí predvolalo tureckého generálneho konzula v Jeruzaleme Gürcana (vysl. gürdžana) Turkogla a vyzvalo ho, aby na neurčitý čas opustil krajinu, a to s ohľadom na najnovší vývoj bilaterálnych vzťahov medzi Jeruzalemom a Ankarou.
      

Turecký rezort diplomacie si v utorok predvolal izraelského veľvyslanca Ejtana Naeha a požiadal ho o odchod z krajiny na neurčitý čas. Tlmočil mu protest proti použitiu sily voči palestínskym demonštrantom a vyjadril nesúhlas s presťahovaním veľvyslanectva USA do Jeruzalema, informovala Anadolu s odvolaním sa na diplomatické zdroje.
      

Turecko okrem toho povolalo na konzultácie svojich veľvyslancov pôsobiacich vo Washingtone a v Tel Avive.
      

Podľa Anadolu najmenej 61 Palestínčanov zahynulo a tisíce ďalších utrpeli zranenia od pondelňajších zásahoch izraelských síl na hraniciach medzi Izraelom a pásmom Gazy. Palestínski Arabi tam okrem iného protestovali proti otvoreniu amerického veľvyslanectva v Jeruzaleme.
      

Palestínske radikálne hnutie Hamas už od konca marca organizuje masové protesty pri hraniciach pásma Gazy s Izraelom. Jeho cieľom je ukončenie blokády pásma Gazy a umožnenie návratu palestínskych utečencov a ich potomkov na územie Izraela.
      

Izrael obvinenia z neprimeraných zákrokov voči demonštrantom odmieta a tvrdí, že pod pláštikom protestov sa pokúšajú prelomiť izraelské hranice militanti z Hamasu. Izraelskí vojaci údajne strieľajú len na hlavných podnecovateľov nepokojov, čo sú podľa Izraela spravidla členovia militantných skupín.

Inzercia

Odporúčame

Volker: Medzi Ukrajincami v Donbase nie je etnický ani občiansky konflikt

Volker: Medzi Ukrajincami v Donbase nie je etnický ani občiansky konflikt

Medzi Ukrajincami v Donbase nie je etnický ani občiansky konflikt, vyhlásil osobitný predstaviteľ USA pre Ukrajinu Kurt Volker. Podľa neho by najlepším spôsobom ochrany tamojšieho ruskojazyčného obyvateľstva bolo to, ak by vláda v Kyjeve obnovila kontrolu nad celým regiónom. "Medzi Ukrajincami neexistuje konflikt. Neexistuje etnický konflikt. Neexistuje občiansky konflikt. Ide o konflikt spôsobený intervenciou Ruska na východe Ukrajiny," uviedol Volker počas utorňajšej návštevy mesta Slovjansk v Doneckej oblasti. Citovala ho agentúra Ukrinform.