Turecko vyzvalo izraelského generálneho konzula, aby opustil krajinu

Turecké ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo v stredu izraelskému generálnemu konzulovi v Istanbule, aby na neurčitý čas opustil krajinu. Informovala o tom agentúra Anadolu.

Podľa jej diplomatických zdrojov musí izraelský konzul Josef Levi Sfari opustiť Turecko v dôsledku násilností na hranici medzi Izraelom a palestínskym pásmom Gazy, kde vojaci židovského štátu usmrtili v uplynulých dňoch desiatky Palestínčanov.
      

Ešte v utorok si izraelské ministerstvo zahraničných vecí predvolalo tureckého generálneho konzula v Jeruzaleme Gürcana (vysl. gürdžana) Turkogla a vyzvalo ho, aby na neurčitý čas opustil krajinu, a to s ohľadom na najnovší vývoj bilaterálnych vzťahov medzi Jeruzalemom a Ankarou.
      

Turecký rezort diplomacie si v utorok predvolal izraelského veľvyslanca Ejtana Naeha a požiadal ho o odchod z krajiny na neurčitý čas. Tlmočil mu protest proti použitiu sily voči palestínskym demonštrantom a vyjadril nesúhlas s presťahovaním veľvyslanectva USA do Jeruzalema, informovala Anadolu s odvolaním sa na diplomatické zdroje.
      

Turecko okrem toho povolalo na konzultácie svojich veľvyslancov pôsobiacich vo Washingtone a v Tel Avive.
      

Podľa Anadolu najmenej 61 Palestínčanov zahynulo a tisíce ďalších utrpeli zranenia od pondelňajších zásahoch izraelských síl na hraniciach medzi Izraelom a pásmom Gazy. Palestínski Arabi tam okrem iného protestovali proti otvoreniu amerického veľvyslanectva v Jeruzaleme.
      

Palestínske radikálne hnutie Hamas už od konca marca organizuje masové protesty pri hraniciach pásma Gazy s Izraelom. Jeho cieľom je ukončenie blokády pásma Gazy a umožnenie návratu palestínskych utečencov a ich potomkov na územie Izraela.
      

Izrael obvinenia z neprimeraných zákrokov voči demonštrantom odmieta a tvrdí, že pod pláštikom protestov sa pokúšajú prelomiť izraelské hranice militanti z Hamasu. Izraelskí vojaci údajne strieľajú len na hlavných podnecovateľov nepokojov, čo sú podľa Izraela spravidla členovia militantných skupín.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo