Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. máj 2018

Volker: Medzi Ukrajincami v Donbase nie je etnický ani občiansky konflikt

Medzi Ukrajincami v Donbase nie je etnický ani občiansky konflikt, vyhlásil osobitný predstaviteľ USA pre Ukrajinu Kurt Volker. Podľa neho by najlepším spôsobom ochrany tamojšieho ruskojazyčného obyvateľstva bolo to, ak by vláda v Kyjeve obnovila kontrolu nad celým regiónom. "Medzi Ukrajincami neexistuje konflikt. Neexistuje etnický konflikt. Neexistuje občiansky konflikt. Ide o konflikt spôsobený intervenciou Ruska na východe Ukrajiny," uviedol Volker počas utorňajšej návštevy mesta Slovjansk v Doneckej oblasti. Citovala ho agentúra Ukrinform.

Volker poznamenal, že Rusko v okupovaných oblastiach Donbasu uplatňuje priame velenie a kontrolu nad vojenskými silami a má rozhodujúcu politickú kontrolu nad politickými subjektmi.
      

"Chceme, aby sa sem vrátil mier. Chceme, aby ľudia dostali späť svoje životy. Je tragédiou, že konflikt pokračuje a postihuje miestne obyvateľstvo. Rusko hovorí, že jedným z jeho cieľov je ochrana rusky hovoriacich obyvateľov. To najdôležitejšie, čo by mohlo pomôcť tomuto obyvateľstvu, je stiahnutie (ruských) vojsk a umožnenie toho, aby bolo toto územie opäť pokojné a obnovené v rámci normálneho vládnutia," dodal osobitný predstaviteľ USA pre Ukrajinu.

Inzercia

Odporúčame