Sherlock Brusel: Ako euroliberáli odhalili konzervatívnu loby

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Sherlock Brusel: Ako euroliberáli odhalili konzervatívnu loby

Neil Datta. Foto: Flickr.com/ALDE Communication

Obhajca potratov Neil Datta má rád rebríčky „nepriateľov“. Najnovšie spísal, ako funguje kresťanská sieť Agenda Europe.

Doplnené spresnenia 17. mája v súvislosti s blogom Agenda Europe.

Možno si spomínate na rebríček najväčších nepriateľov pro-choice hnutia z roku 2012. Medzi TOP 27 osobnosťami sa umiestnila aj naša europoslankyňa Anna Záborská. O dva roky neskôr vyšiel dokument, ktorý sa venoval anti-choice organizáciám. 

Oba materiály dal dokopy Neil Datta, sekretár organizácie s názvom European Parliamentary Forum on Population & Development (EPF). Ide o sieť prevažne ľavicových poslancov európskych národných parlamentov a Európskeho parlamentu.

Tento rok sa pán Datta pustil do serióznej investigatívy. Minulý mesiac vydalo EPF dokument Obnovenie prirodzeného poriadku: vízia náboženských extrémistov na mobilizáciu európskych spoločností proti sexuálnym a reprodukčným právam.  

Čo je Agenda Europe

V materiáli Datta rozoberá fungovanie siete Agenda Europe. Píše o nej spôsobom, akoby išlo o tajný spolok konšpirátorov a iluminátov (slovo ilumináti aj používa), ktorí chcú odstrániť ľudské práva v západných krajinách.

Pravdou je, že Agenda Europe nepôsobí na prvý pohľad veľmi transparentne, na jej webovej stránke nájdete len stanovisko k dokumentu EPF. Nikde nenájdete zoznam jej členov. Lenže Agenda Europe sa ako organizácia s pevnou štruktúrou ani netvári. 

Ide o neformálnu sieť kresťanských mimovládok a konzervatívnych politikov naprieč Európou. 

„Ak chceme uspieť v tejto (kultúrnej) vojne, myslíme si, že sa nestačí postaviť do obrannej pozície, negatívneho či obštrukčného postoja. Skôr si musíme osvojiť pozitívne ciele. A tiež potrebujeme svoju agendu, ktorá keď sa implementuje, urobí tento svet lepším…“ píšu na blogu Agenda Europe. 

Tento blog Agendy Europe však nie je integrálnou súčasťou neformálnej siete nazvanej Agenda Europe Network, ale len súkromnou aktivitou jedného z konzervatívnych aktivistov. 

Autor blogu vysvetľuje, že jeho stránka má slúžiť ako zdroj informácií najmä z európskych inštitúcií z Bruselu, Luxemburgu a Štrasburgu, ktoré editujú odborníci. Cieľovou skupinou sú mimovládky či politici po celej Európe, ktorým záleží na rodine, manželstve a ľudských právach. 

Inými slovami, názory a argumenty tejto stratégie, alebo prinajmenšom niektorých jej členov, sú verejné. 

No a potom príde Neil Datta a spíše 40-stranový materiál, v ktorom sa dočítame, že Agenda Europe predstavuje „extrémistickú stratégiu“, za ktorej vznikom stál Vatikán, jej členovia sú profesionálni právnici, stretávajú sa v tajnosti a že je priamo zodpovedná za implementáciu stratégie za odňatie ľudských práv. 

Za výsledky stratégie Agenda Europe považujú ľudia z EPF napríklad poľský návrh zákona o potratoch, ale aj zamedzenie manželstva pre osoby rovnakého pohlavia v niektorých krajinách strednej Európy. 

Restoring the Natural Order: vízia náboženských extrémistov. Materiál z dielne Neila Dattu.


Datta uvádza, že projekt Agenda Europe má tri hlavné komponenty: prvým má byť spomínaný blog, druhým sú každoročné summity a tretím je manifest s titulom Restoring the Natural Order: an Agenda for Europe. (Obnovenie prirodzeného poriadku: agenda pre Európu.) 

Manifest obsahuje argumenty za tradičné videnie hodnôt života a rodiny a tiež vysvetľuje, aké sú možnosti politického presadenia takého právneho poriadku, ktorý bude v zhode s prirodzeným zákonom. 

Datta sa vo svojom dokumente patrične venuje tomuto manifestu s jasnou výstrahou: takto chcú náboženskí extrémisti zamedziť právam na rozvod, potrat, prístup ženy k antikoncepcii, asistovanej reprodukcii či rovnosti práv homosexuálov. 

Za zmienku stoja „odhalenia“ personálneho charakteru. 

Podľa dokumentu EPF má byť kľúčovým hráčom Agenda Europe Vatikán. Datta vychádza najmä z faktu, že zvolávateľmi zakladajúceho summitu Agenda Europe boli Gudrun Kugler a Terrence McKeegan. Prvá menovaná dáma prednáša na vatikánskom Medzinárodnom teologickom inštitúte, druhý pán slúžil ako právny poradca Stálej misie Svätej stolice pri OSN. A obaja majú vraj profesionálne kontakty na hierarchiu vo Vatikáne. 

K téme: 
Potratová loby zverejnila black list, sú na ňom aj štyria Slováci Zdieľať

V ďalšej časti Datta vymenúva politikov, ktorí sa nejakým spôsobom spájajú s Agendou Europe. Medzi nimi má miesto (aj s fotkou) Ján Figeľ, osobitný vyslanec EÚ pre otázky náboženských slobôd a vyznania vo svete.

Euroliberáli našli aj „iluminátov“ Agendy Europe, majú nimi byť okrem Kuglera aj Gabriele Kuby a ďalší konzervatívni aktivisti. 

Datta si dal aj tú námahu, že „odkryl“ financovanie konzervatívnej loby. Podľa jeho materiálu sú hlavnými finančnými mecenášmi Agendy Europe boháči z Mexika, Británie, Ruska či rodiny Habsburgovcov. Datta vychádza najmä z toho, kto sa z majetných konzervatívcov zúčastnil na summitoch Agendy Europe. 

„Agenda Europe vytvorila sieť verných zástancov v národných parlamentoch, Európskom parlamente, jednotlivých politických stranách a v Európskej komisii,“ konštatuje záverom Datta. 

Blog Agenda Europe reaguje

Samotný blog Agenda Europe (hoci je len aktivitou jednotlivca) si robí z materiálu Neila Dattu žarty, kde sarkasticky konštatuje:  

„Neil Datta uskutočnil senzačné odhalenie, keď zistil, že obrancovia práva na život z Európy sa poznajú, kontaktujú, podporujú a – skutočne – aj stretávajú!!!“

Podľa autora blogu si Datta asi „donedávna zrejme myslel, že stretávať sa, diskutovať o stratégiách a ovplyvňovaní politiky je exkluzívnym privilégiom priemyslu, čo zabíja deti…“ 

Autor blogu zároveň podozrieva Dattu, že k citovanému manifestu sa dostal vďaka útoku hackerov, ktorému čelila pred časom španielska konzervatívna neziskovka HazteOir. 

Administrátor blogu však tvrdí, že manifest bol prístupný na ich webovej stránke počas obdobia štyroch rokov, takže darmo sa Datta tvári, že získal exkluzívny materiál. 

Blog Agenda Europe tiež dodáva, že nejde o žiadny oficiálny manifest, ktorý by bol schválený nejakým orgánom, keďže Agenda Europe nemá prezidenta, valné zhromaždenie ani členské karty.  

Manifest plánujú vraj opäť zverejniť a podopĺňať. Tak vidíme, či aj euroliberáli aktualizujú svoj investigatívny materiál.Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo