GLÓBUS: Kresťanskí vodcovia odsudzujú plánovaný zásah v Sýrii, hovoria o kriminálnom čine

Patriarchovia a lídri náboženských spoločenstiev ostro kritizujú plánovaný zásah USA proti vláde prezidenta Asada. Pápež František dôrazne vyzval medzinárodné spoločenstvo na hľadanie mierového riešenia. Gréckokatolícky patriarcha Antiochie Gregor III. Laham označil prípadný zásah Ameriky za kriminálny čin.

„Musíme počúvnuť volanie pápeža po mieri v Sýrii. Ak chcú západné krajiny budovať skutočnú demokraciu, musia ju postaviť na zmierení prostredníctvom dialógu medzi kresťanmi a moslimami. Bez kresťanov nemôže existovať umiernený islam,“ povedal Gregor III. Laham vo svojom vyhlásení pre agentúru Asia News. Znepokojená reakcia melchitského gréckokatolíckeho patriarchu Antiochie a celého Východu, Alexandrie a Jeruzalema prišla iba niekoľko hodín po objavení sa prvých hrozieb o útoku USA proti Damasku. Vojenskú intervenciu za podpory Francúzska, Turecka a Arabskej ligy plánuje prezident Obama ako odpoveď na údajné použitie chemických zbraní Asadovej vlády proti civilistom.

„Z celého sveta prichádzajú do Sýrie islamskí extrémisti s jediným cieľom - vraždiť - a žiadny štát sa ich nepokúsil zastaviť, ba naopak, USA rozhodli, že dodajú ešte ďalšie zbrane.“
Patriarcha Gregor III. Laham

Zdieľať

„Plánovaný zásah Spojených štátov amerických je kriminálny čin, ktorý zožne len ďalšie množstvo obetí, okrem desiatok tisícov mŕtvych počas dvoch rokov občianskej vojny. Tento krok zničí dôveru Arabského sveta voči Západu,“ upozornil Gregor III. Lahan. Podľa neho západné štáty podporujú už neexistujúcu opozíciu a premárnili čas k dialógu, zatiaľ čo ľudia umierali pod bombami Asada či islamských extrémistov z Al-Káidy. Melchitský patriarcha pre Asia News povedal, že „z celého sveta prichádzajú do Sýrie islamskí extrémisti s jediným cieľom - vraždiť - a žiadny štát sa ich nepokúsil zastaviť, ba naopak, Spojené štáty americké rozhodli, že dodajú ešte ďalšie zbrane“.

Zdieľať

Podobný názor zastáva aj maronitský patriarcha Antiochie kardinál Béchara Boutros Raï. V rozhovore pre Vatikánsky rozhlas vyjadril presvedčenie, že podnety k nepokojom a násiliu prichádzajú aj zo zahraničia. Podľa neho sú všetky udalosti, ku ktorým dochádza v Egypte, Sýrii či v Iraku vojnou dvojakých rozmerov. „V Iraku a v Sýrii ide o vojnu medzi sunnitmi a šiítmi, v Egypte o vojnu medzi fundamentalistami, a v rámci toho medzi Moslimským bratstvom a umiernenými. Sú to vojny bez konca. Je mi ľúto, že to musím povedať, ale sú krajiny, predovšetkým na Západe, no aj na Východe, ktoré ku všetkým týmto konfliktom prispievajú,“ povedal kardinál Raï.

Maronitský patriarcha Antiochie tvrdí, že kresťania na Blízkom východe žijú už 1400 rokov s moslimami bok po boku a vždy šírili ľudské a morálne hodnoty, ako aj hodnoty multikonfesionality, plurality, modernosti. „V celom arabskom svete stoja kresťania na strane inštitúcií, rešpektujú krajinu, v ktorej žijú, autority a ústavu. Moslimské bratstvo v Egypte urobilo pred rokom krok späť, keď chcelo zaviesť právo šaría, zatiaľ čo egyptský národ žiadal politické reformy smerom k demokracii. A Západ, ako zvyčajne – nemám právo menovať konkrétne národy – prispel Moslimskému bratstvu miliónmi dolárov, aby sa dostalo k moci.“

"V Iraku sme z 1,5 milióna kresťanov prišli o milión, a to za úplného mlčania zo strany medzinárodného spoločenstva.“
Kardinál Raï

Zdieľať

Kardinál upozornil na zničenie arabského sveta kvôli politickým a hospodárskym záujmom zo zahraničia. „Žiaľ, ich cieľom je ničiť arabský svet, a kto na to dopláca, sú kresťania. V Iraku sme z 1,5 milióna kresťanov prišli o milión, a to za úplného mlčania zo strany medzinárodného spoločenstva,“ dodal patriarcha Béchara Boutros Raï.

V Sýrii žije približne 25 miliónov obyvateľov, z ktorých 10% tvoria kresťania. Asi pol milióna patrí k Sýrskej pravoslávnej cirkvi. Ostatní sú katolíci rôznych rítov, východných (melchitský, maronitský, chaldejský, sýrsky), ale tiež aj latinského rítu.

Sýrsko-katolícký patriarcha Youssef III. Younan v rozhovore pre internetový portál terrasanta.net povedal, že Západ predal miestnych kresťanov za ropu. Patriarcha sklamaný z postoja Francúzska, Veľkej Británie a Ameriky označil ich politiku za cynickú a machiavelistickú. „Namiesto hľadania ciest k zmiereniu a podpore dialógu, tieto mocnosti neprestali dodávať zbrane rebelom, ktorí podnecujú násilie a živia nevraživosť medzi sunnitmi a šíitmi. Ak si Západ myslí, že s vládou sunnitov príde demokracia a nahradí diktatúru, je to iba veľká ilúzia. Násilne zmeniť režim a nedať záruku laickým kruhom povedie ku konfliktu horšiemu než v Iraku,“ dodal sýrsko-katolícký patriarcha Youssef III. Younan.

"Vojenská intervencia vedená Spojenými štátmi proti Sýrii by bola katastrofa. Bol by to výbuch sopky, ktorý zničí Irak, Libanon aj Palestínu."
Patriarcha Raphael Sako

Zdieľať

Patriarcha chaldejskej katolíckej cirkvi v Baghdade Louis Raphael Sako upozorňuje na potenciálnu katastrofu. „Vojenská intervencia vedená Spojenými štátmi proti Sýrii by bola katastrofa. Bol by to výbuch sopky, ktorý zničí Irak, Libanon aj Palestínu. A možno ide niekomu práve o toto,“ povedal Sako pre tlačovú agentúru Fides. Chaldejský patriarcha poukázal na príklad z jeho vlastnej krajiny: „Po desiatich rokoch takzvanej 'coalition of the willing', ktorá zvrhla Saddáma, je naša krajina stále zmietaná bombami, bezpečnostnými problémami a hospodárskou krízou,“ dodal.

Kustód (správca) Svätej zeme v Jeruzaleme Pierbattista Pizzaballa vyjadril svoje hlboké znepokojenie v rozhovore s františkánskym Media Center. Povedal, že zábery pochádzajúce zo Sýrie sú otrasné a hovoria samé za seba. „Viem, že na Blízkom východe je ťažké zistiť, kto je za čo zodpovedný. Medzinárodné politické spoločenstvo však musí naliehať na okamžité riešenie. Keď sa používa násilie, každý je na vine,“ povedal Pierbattista Pizzaballa pre Media Center.

Chaldejský biskup Aleppa Antoine Audo SJ sa domnieva, že zásah Západu bude mať na svedomí ďalšiu svetovú vojnu. „Ak by došlo k vojenskej intervencii, podľa môjho názoru by to znamenalo ďalšiu svetovú vojnu. Toto riziko tu opäť existuje. Dúfajme, že pápežova výzva k uľahčeniu dialógu medzi rôznymi stranami konfliktu bude prvý krok k tomu, aby utíchli zbrane a aby sa ľudia mohli slobodne pohybovať, cestovať, komunikovať a pracovať. Teraz je celá krajina vo vojne a my očakávame, že medzinárodné sily nám pomôžu nadviazať dialóg a nie viesť vojnu,“ povedal biskup Antoine Audo pre Vatikánsky rozhlas.

Monika Marušicová
Autorka je spolupracovníčka Postoy.sk, je redaktorkou portálu Svet kresťanstva.

Ilustračné foto: wikimedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo