Prezident Kiska nebude znovu kandidovať za prezidenta

Prezident Kiska nebude znovu kandidovať za prezidenta

Foto: TASR – Štefan Puškáš

Prezident Andrej Kiska vyhlásil, že bude premýšľať, ako najlepšie využiť svoju autoritu a dôveru veľkej časti verejnosti.

Prezident Andrej Kiska sa nebude uchádzať druhý raz o funkciu hlavy štátu. Oznámil to dnes v Prezidentskom paláci. 

Zároveň povedal, že bude premýšľať, ako najlepšie využiť svoju autoritu a dôveru veľkej časti verejnosti. „Politický zápas, ktorý som začal v roku 2014, nepovažujem za skončený,“ vyhlásil Kiska. 

Prezident uviedol, že k rozhodnutiu nekandidovať ho viedli viaceré okolnosti. „Nikdy som sa netajil, že rodinný život je pre mňa veľmi dôležitý,“ povedal Kiska s dôvetkom, že vlaňajšie udalosti mu pripomenuli, že čas strávený s rodinou je nenahraditeľný a netreba ju odsúvať na vedľajšiu koľaj.  

Rovnako podľa svojich slov rozumie zodpovednosti za dôveru, ktorú mu ľudia dali vo voľbách v roku 2014. 

„Reprezentujem hodnoty a postoje mnohých ľudí, ktorí by si priali, aby som sa uchádzal o funkciu prezidenta opäť. Som si vedomý, že Slovensko potrebuje sebavedomú hlavu štátu, ktorá sa nebude báť postaviť za hodnoty slobodnej, modernej demokratickej krajiny,“ vravel. 

„Slovensko potrebuje zásadnú zmenu štýlu vládnutia. A cítim osobnú zodpovednosť, aby som takejto zmene pomohol.“ Zdieľať

„Moje rozhodnutie však ovplyvnilo aj niečo nečakané. Reakcia na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vyvolala najväčšiu krízu dôvery v štát v histórii moderného Slovenska, preto som považoval za správne ísť na hranu úlohy prezidenta v našom ústavnom systéme,“ hovoril prezident.  

Podľa Kisku bolo jedným z hlavných dôvodov jeho kandidatúry vrátiť dôveru občanov v úrad prezidenta a vytvoriť konštruktívnu alternatívu k vláde. Priznal tiež, že sa počas prezidentovania dostal do konfrontácie. „Podľa mňa je správne, aby si občania vybrali prezidenta, ktorý neponesie ťarchu zápasov, ktoré som ja niesol, preto bude Slovensko voliť prezidenta bez mojej účasti,“ uviedol.

Podľa prezidenta Kisku sa po vražde Jána Kuciaka a politickej kríze končí jedna politická éra. 

„Na začiatok novej, lepšej éry, nestačí iba zmena vlády. Slovensko potrebuje zásadnú zmenu štýlu vládnutia. A cítim osobnú zodpovednosť, aby som takejto zmene pomohol,“ vyhlásil Kiska s tým, že politický zápas, ktorý sa začal v roku 2014, nepovažuje za skončený.

„Budem premýšľať, ako najlepšie využiť autoritu a dôveru veľkej časti verejnosti. Aby som prispel k začiatku novej politickej éry na Slovensku, aby som pomohol spojiť tých, ktorí sú nielen ochotní, ale aj schopní vládnuť zodpovedne a slušne,“ uviedol. 

„Viac o týchto plánoch vám poviem po komunálnych voľbách do konca toto roku,“ dodal prezident.

Prezidentské voľby budú na jar 2019. Parlamentné politické strany Smer-SD, SNS, Most-Híd, SaS, OĽaNO a Sme rodina ešte stále nepredstavili svojich prezidentských kandidátov. O menách väčšina diskutuje, niektoré sa už rozhodli a kandidáta predstavia čoskoro.

Záujem o palác už prejavili Radovan Znášik, bezpečnostný analytik Juraj Zábojník a politický analytik a pedagóg Eduard Chmelár. Predbežný záujem mal deklarovať aj sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. O post sa hlásil aj finančník Imrich Béreš, ale z jeho vyjadrení vyplýva, že napokon zrejme kandidovať nebude.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo