Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. 05. 2018, 07:33

Erdogan obvinil Izrael z genocídy

Turecko v reakcii na presun amerického veľvyslanectva v Izraeli povolalo na konzultácie do Ankary svojich veľvyslancov z Washingtonu a Tel Avivu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v súvislosti s dianím v pásme Gazy obvinil v pondelok Izrael z genocídy. Vyhlásil to v deň, kedy desiatky palestínskych demonštrantov zastrelili príslušníci izraelskej armády v blízkosti hraníc medzi pásmom Gazy a Izraelom, píše agentúra Anadolu. 

"Izrael uskutočňuje genocídu. Preklínam túto ľudskú drámu a genocídu bez ohľadu na to, z ktorej strany pochádza, či z Ameriky alebo Izraela," povedal Erdogan počas návštevy Británie. 

Turecký prezident tiež v krajine v súvislosti s úmrtiami vyhlásil trojdňový smútok a v Istanbule na piatok zorganizoval veľký pochod. 

Izraelská armáda potlačila v pondelok násilné protesty Palestínčanov v pohraničnej oblasti medzi Izraelom a pásmom Gazy, ktoré je pod kontrolou palestínskeho militantného hnutia Hamas. Násilnosti si vyžiadali podľa predstaviteľov palestínskeho ministerstva zdravotníctva, ktorých citovala stanica Sky News, najmenej 58 mŕtvych a približne 2771 zranených. 

Stalo sa tak po tom, ako v Jeruzaleme slávnostne otvorili veľvyslanectvo Spojených štátov presťahované z Tel Avivu.

Turecko medzitým v reakcii na presun amerického veľvyslanectva v Izraeli povolalo na konzultácie do Ankary svojich veľvyslancov z Washingtonu a Tel Avivu. Uviedol to hovorca tureckej vlády Bekir Bozdag, ktorý podľa Anadolu dodal, že turecký parlament ohľadom diania v Gaze zvolá zasadnutie. 

Postup Izraela v pásme Gazy v Turecku odsúdila aj sekulárna opozícia, kurdské skupiny, ľavicové kruhy, ako aj vláda a islamistické organizácie.

Biely dom: Zodpovednosť za mŕtvych v pásme Gazy nesie hnutie Hamas

Spojené štáty v pondelok podporili "právo Izraela na svoju obranu" s tým, že zodpovednosť za smrť niekoľkých desiatok Palestínčanov pri protestoch v pásme Gazy "spočíva priamo na hnutí Hamas". Vyjadrenie hovorcu Bieleho domu Raja Shaha citovali agentúry AP a DPA.

Izraelská armáda v pondelok potlačila násilné protesty Palestínčanov v pohraničnej oblasti medzi Izraelom a pásmom Gazy, ktoré je pod kontrolou palestínskeho militantného hnutia Hamas.

Kuvajt prostredníctvom svojho diplomatického zástupcu požiadal zvolať na utorok mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN). Orgán by mal prerokovať násilnosti a vývoj situácie v pásme Gazy.

Zásahy izraelskej armády proti protestujúcim Palestínčanom odsúdili postupne ďalšie krajiny a organizácie vrátane Sýrie, Kataru, iránskych revolučných gárd či libanonského militantného hnutia Hizballáh. "Útočenie na neozbrojených Palestínčanov" odsúdilo v pondelok aj ministerstvo zahraničných vecí Saudskej Arábie, doplnila agentúra AP.

Izrael vyhlásil, že úroveň násilia na hraniciach bola "bezprecedentná" a niektorí Palestínčania spustili paľbu do vojakov a nastražili tiež výbušniny. Dodal, že konal v záujme obrany štátnych hraníc.

Odporúčame