Európsky horor sa začína v Taliansku

Európsky horor sa začína v Taliansku

Fanúšikovia Ligy Mattea Salviniho idú ulicami s heslom „Najskôr Taliani“. Foto TASR/AP

Emmanuel Macron donedávna sníval o tom, ako s Angelou Merkelovou položí základy novej EÚ. Až prišli talianske voľby.

Keď začiatkom marca získali spolu pomerne jasnú väčšinu v parlamente Hnutie piatich hviezd (Movimento 5 Stelle) a Liga, v hlavných európskych mestách a Bruseli nastalo zdesenie.

Naopak, bývalý Trumpov hlavný stratég Steve Bannon, ktorý sa sám prišiel pozrieť do Ríma, jasal nad tým, že v Taliansku zvíťazil „najčistejší populizmus“ a že Taliani zašli v proteste proti establišmentu ešte ďalej než Briti, ktorí vystúpili z EÚ, alebo Američania, ktorí si zvolili Trumpa.

Najmä v Taliansku každý rozumel, že voľby znamenajú nový vek – a že ide o zlom podobný tomu, ako keď v máji 1978 teroristi z Červených brigád uniesli a zavraždili bývalého premiéra Alda Mora alebo keď v roku 1994 po zániku Democrazia Cristiana prvýkrát zvíťazil oligarcha Silvio Berlusconi.

Toto už nie je recesia

Pre Junckera, Merkelovú či Macrona dopadli voľby horšie, oveľa horšie, než prognózovali tie najhoršie predvolebné prieskumy. Ľavica starého strihu utrpela podobný debakel ako SPD v Nemecku a na jej miesto so ziskom 32,7 percenta nastúpilo antisystémové hnutie, ktoré v roku 2009 založil komik Beppe Grillo.

Mnohí si vtedy mysleli, že Taliani reagujú na najhlbšiu povojnovú recesiu recesiou. No tento komik, ktorého vystúpenia boli obžalobou systému a všetkých navôkol, napokon vybudoval celonárodné protestné hnutie. A ako sa na naskrze populistické hnutie patrí, nemalo ani nemá žiadnu ideológiu – Grillovým krédom je vztýčený prostredník elitám a mítingový pokrik „Vaffanculo“ („choďte do r...“).

Beppe Grillo a jeho slávne „Vaffanculo“, ako ho zaznamenal účastník mítingu v Padove.

Grillo postavil do čela svojho hnutia 31-ročného Luigiho Di Maia, politického chameleóna, ktorý mení názory podľa potreby. A hoci si médiá robia z neho trochu žarty, keďže Di Maio nedokončil univerzitu a často nesprávne používa konjunktív (tento slovesný spôsob však robí starosti nejednému Talianovi), rozhodne sa nedá povedať, že Di Maio by bol len Grillovou bábkou.

Rovnaká revolúcia nastala na pravicovom fronte. Tu sa všeobecne predpokladalo – a dúfali v to aj európski lídri vrátane šéfa Komisie Jeana-Claude Junckera –, že najsilnejšou súčasťou stredo-pravej koalície ostane Forza Italia 81-ročného Silvia Berlusconiho. A teda že Berlusconi určí meno budúceho talianskeho premiéra, ktorým mal byť Antonio Tajani, predseda Európskeho parlamentu. Euroestablišment by tak v Ríme zotrval pri moci aspoň v istej podobe.

Lenže Berlusconiho strana oproti očakávaniam prepadla a najsilnejším členom tejto koalície sa stala Liga so 17,3 percentami. Jej 45-ročný líder Matteo Salvini, ktorý prevzal vedenie strany pred necelými piatimi rokmi, zmenil stranu na nepoznanie a zoštvornásobil jej volebné zisky – predtým sa volala Liga severu, jej cieľom bola istá forma separatizmu bohatších severných častí Talianska od chudobného juhu, na ktorý sever v rámci prerozdeľovania daní dopláca. Salvini však tento vnútrotaliansky zápas utlmil, hlavného nepriateľa, ktorým bol pre separatistov dovtedy Rím, nahradil Bruselom.

Tým zmenil optiku: kým predtým to bol juh Talianska, ktorý svojimi nárokmi vyciciaval bohatší sever, teraz je to bohatý sever Európy, ktorý vyciciava svojimi úspornými programami a bojom proti dlhom európsky juh, teda aj Talianov. Novú ideológiu Ligy postavil Salvini aj na odmietaní masovej imigrácie a požiadavke masívneho vyhosťovania ilegálnych migrantov, ktorí dorazili v uplynulých rokoch na talianske brehy.

Nové Taliansko

Ligu aj Hnutie piatich hviezd spája populizmus aj protest proti Rímu a Bruselu, ale keďže vyrastajú z celkom iného kultúrneho podhubia, najskôr nechceli o spoločnej vláde ani počuť. Päťhviezdičkári odmietali vládu s celou stredo-pravou koalíciou, ktorej súčasťou je aj Berlusconi, Salvini zas trval na tom, že jeho Liga kandidovala ako súčasť tejto koalície a nemá právo ju trhať. Okrem toho, pravica získala spoločne 37 percent, takže Salvini žiadal post premiéra pre seba či jemu lojálneho politika.

Ešte pred týždňom to teda vyzeralo, že sa všetci vzájomne zablokovali a Taliansko smeruje do predčasných volieb.

Napokon sa však ozval starý lišiak Silvio Berlusconi, ktorý pochopil, že z predčasných volieb by vyšiel ešte slabší (Päťhviezdičkári a Salvini totiž podľa prieskumov stále rastú), a tak dal signál Salvinimu, že aj keď Liga vytvorí spoločnú vládu s Hnutím piatich hviezd, nebude to koniec stredo-pravej koalície.

Matteo Salvini a Luigi Di Maio hlásili minulé dni veľký posun v rokovaniach, už včera mali povedať prezidentovi Sergiovi Mattarellovi meno nového premiéra, zjavne však majú medzi sebou ešte viacero nedoriešených sporov. Prezidenta preto požiadali, aby im dal ešte čas. Zatiaľ to vyzerá, hoci to stále nie je isté, že obaja lídri novej generácie populizmu sa dohodnú a Hnutie piatich hviezd a Liga vytvoria novú taliansku vládu.

Ak sa tak stane, bude to znamenať, že prvýkrát sa v jadre štátov EÚ ujmú vlády protestné strany, ktoré hovoria, že prijatie eura bolo chybou a treba zmeniť základné európske zmluvy. Je to niečo podobné, ako keby vládu vo Francúzsku prevzala Marine Le Penová so Jean-Lucom Mélenchonom.

To, prečo v Taliansku ovládol politickú scénu antiestablišment, má svoje hlbšie dôvody: v EÚ nenájdeme krajinu, ktorá by prechádzala takým dlhodobým úpadkom. Ešte koncom 90. rokov bolo Taliansko značne bohatšie než Španielsko, s ktorým sa Taliani radi porovnávajú ako so svojím „bratrancom“. Pred pár týždňami však obehla správa, že Španieli podľa porovnania HDP a parity kúpnej sily tento rok prvýkrát predbehnú Talianov a o päť rokov budú už o sedem percent bohatší.

Taliani na vlastnej koži cítia, ako posledných 15 až 20 rokov stagnujú či chudobnejú, mnohí si to dávajú do súvisu nielen so zlyhaním vlastnej politickej triedy, ale aj s prijatím eura a s Merkelovej Nemeckom, ktoré im počas finančnej krízy vnútilo reformy a úspory.

Mladí talentovaní Taliani v húfoch odchádzajú a hľadajú si prácu v Európe, viacerí v posledných rokoch prišli za prácou aj do Bratislavy.

Znižujeme dane a zvyšujeme výdavky

Hnutie piatich hviezd a Liga sľubovali, že to všetko zmenia, Salvini naposledy vyhlásil, že ak sa Taliansko nezbaví finančného diktátu z Bruselu a nevyrokuje nové európske zmluvy, krajina sa zadusí.

Liga chce zaviesť rovnú daň na úrovni 15 percent, zrušiť dôchodkovú reformu, ktorú v roku 2011 zaviedol krízový premiér Mario Monti, prísť s novými masívnymi investičnými stimulmi. Hnutie piatich hviezd zas uspelo najmä na chudobnom juhu aj vďaka sľubu, že zavedie základný príjem vo výške 780 eur, pričom žiaden dôchodok nemôže byť nižší než táto suma, z čoho by malo profitovať deväť miliónov Talianov.

Nad otázkou, z čoho to chcú v celkom zadlženej krajine financovať, sa obe strany v predvolebnej kampani netrápili. Je zjavné, že tieto sľuby v čistej podobe nemôžu schváliť naraz, preto všetci so zatajeným dychom čakajú, aký program predstavia.

Salvini už teraz žiada, že na imigračnú a bezpečnostnú politiku musí dostať voľnú ruku, a takisto Taliansko musí presadiť zrušenie dublinského dohovoru, podľa ktorého musí utečenec/migrant požiadať o azyl v tej krajine EÚ, do ktorej vstúpil najskôr.

Beppe Grillo v uplynulých dňoch opätovne nadhodil tému, že o členstve v eurozóne by mali hlasovať Taliani v referende. Salvini takéto referendum síce odmieta ako hlúposť, no Liga zároveň považuje euro za menu poškodzujúcu taliansku ekonomiku. Preto navrhuje, aby sa zaviedlo niečo ako paralelná mena (bez toho, aby sa to tak nazvalo), čo by ani podľa Financial Times nemusel byť zlý nápad, ak by sa to dobre premyslelo.

V najbližších dňoch sa dozvieme, ako chcú zladiť obe strany svoje sľuby s realitou bez toho, aby Taliansko na druhý deň zbankrotovalo. No už teraz je jasné, že Macronov sen o novej jednotnejšej EÚ na čele so zdravým jadrom sa skončil skôr, než Angela Merkelová po dlhých mesiacoch konečne zostavila stabilnú vládu. V skutočnosti sa začína nová fáza boja o prežitie eurozóny.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo